VIDEO: Krajčí s vakcinátorom Jarčuškom a pandemickou komisiou strašia Covidom. Tvrdým lockdownom idú pokaziť vianočné sviatky ľuďom na Slovensku

11.12.2020 | 22:15
42
Expremiérka Iveta Radičová by dala do lockdownu celú Matovičovu vládu aj s parlamentom.

Pandemická komisia navrhne zákaz vychádzania. Ten by mal byť podobný ako pred celoplošným testovaním. Vychádzať by sa mohlo len za účelom cestovania do práce, do školy, či napríklad na nákup potravín. Dôvodom je veľmi vážna situácia okolo nového koronavírusu a zvyšujúci sa počet hospitalizácií. Po rokovaní Pandemickej komisie vlády SR to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Kedy by malo k sprísneniu lockdownu dôjsť, závisí podľa šéfa rezortu zdravotníctva od rozhodnutia vlády SR. „Čím neskôr ho zavedieme, tým dlhšie musí trvať, aby sme sa dostali k nejakým pozitívnym číslam,“ komentoval, pričom zdôraznil, že pandemická komisia je len poradným orgánom.

Osoby, ktoré sa dajú otestovať, budú mať podľa Krajčího výnimku zo zákazu. Návšteva prírody by bola možná len v rámci okresu. Šéf rezortu priznal, že každý piaty pacient, ktorý sa dostane do nemocnice, ochoreniu COVID-19 podľahne. K nákaze často dochádza práve v nemocniciach a v zariadeniach sociálnych služieb.

Reprodukčné číslo sa na Slovensku zvýšilo na 1,35. Počet hospitalizovaných stúpol z 1848 na 2130 pacientov. Tempo rastu prípadov je za posledný týždeň 32 percent. Najhoršie je na tom Trenčiansky kraj. Situácia je vážna aj v Trnavskom či Bratislavskom kraji. Najlepšie je na tom Košický kraj. Situácia je najhoršia v okrese Trenčín, Považská Bystrica a Púchov.

Stúpajú aj počty pozitívnych osôb nad 65 rokov. Kapacity lôžok aj ich technicko- materiálne vybavenie je podľa Krajčího zatiaľ dostatočné.

Uviedol tiež, že sa zvyšuje aj počet zdravotníkov v karanténe, tých je k piatku 2917. V nemocniciach je hospitalizovaných 2180 pacientov. Na Slovensku podľahlo novému koronavírusu 1433 ľudí. Smrtnosť v nemocnici prekračuje 20 percent. Priemerný počet prípadov posledné tri dni prekračuje 5000.

Krajčí doplnil, že kapacita mobilných odberových miest sa ešte bude môcť navýšiť. Chce na nich zaviesť objednávací systém. Testov je podľa jeho slov asi 3,5 milióna.

MZ SR chce umožniť ľuďom, aby návštevy v nemocniciach či DSS boli za definovaných podmienok možné. Pri návštevách v rodine sa však musia zadefinovať kritériá, podmienkou by malo byť testovanie.

Lockdown navrhuje pandemická komisia do 10. januára, tento termín by sa však nemal považovať za konečný. Cieľom je podľa rezortu zdravotníctva dosiahnuť určité hodnoty, aby sa zaistila dobrá epidemiologická situácia. Za ideálne by komisia považovala, keby ľudia nadchádzajúce sviatky strávili s najbližšou rodinou, s ktorými žijú v jednej domácnosti.

Šéf rezortu zdravotníctva taktiež odporúčal zamestnávateľom, prejsť na režim home office, pokiaľ je to možné.

Jarčuška chce zaočkovať 65 percent Slovákov

Slovensko v piatok prijalo stratégiu postupného očkovania proti ochoreniu COVID-19. Zaočkovaných by malo byť 65 percent populácie. Očkovať sa budú ľudia nad 18 rokov. Vakcinácia sa bude realizovať v štyroch vlnách. V piatok o tom po rokovaní pandemickej komisie informoval infektológ Pavol Jarčuška.

Priblížil, že v prvej vlne by sa mali zaočkovať zdravotníci, či pracovníci v domovoch sociálnych služieb, ale napríklad aj policajti, vojaci a pracovníci kritickej infraštruktúry. V druhej vlne pôjde o očkovanie ľudí nad 65 rokov a chronicky choré osoby. V tretej vlne budú očkované osoby z marginalizovaných rómskych komunít, bezdomovci, azylanti, ale napríklad aj učitelia. V štvrtej vlne by mali byť zaočkované len osoby nad 18 rokov, ktoré o vakcináciu budú mať záujem.

Krajčí vysvetlil v TV Markíza podrobnosti prísnejšieho lockdownu

Minister zdravotníctva Marek Krajčí v Televíznych novinách vysvetlil, či sa situácia zmení:

Pozrite si tlačovú besedu po rokovaní pandemickej komisie, na ktorej vystúpili minister zdravotníctva Marek Krajčí a prezident spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška:

Expremiérka Radičová poriadne naložila celej vláde: Do lockdownu dajte Matoviča a spol.!

Pandémia koronavírusu lomcuje celým svetom vrátane Slovenska. Mnohí kritizujú, ako sa k riešeniu situácie stavia naša vláda a do toho si ešte prirátajte spory v koalícii. Najnovšie sa ku kritikom pridala aj bývalá premiérka Iveta Radičová. Najvyšším predstaviteľom odporúča, aby si dali pauzu.

Poriadne im naložila! Iveta Radičová zverejnila na Facebooku veľavravný status, ktorým odkazuje hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi, aby uvalil tvrdý lockdown na vládu a parlament. "Myslím, že by im pauza prospela. Ak nie im, nám určite," píše vo svojom príspevku.


MUDr. Marec: Za prudký nárast pozitívnych môže celoplošné testovanie

Pediater a primár detského oddelenia v Čadci si myslí, že Matovičova vláda si z nás urobila laboratórne krysy. „Len na doplnenie – urobil z nás laboratorne krysy s katastrofálnym následkom. Som presvedčený absolútne, že prudký nárast nových pozitívnych prípadov má na svedomí antigénové tzv. testovanie a hlavne spôsob akým sa vykonávalo.“

„Už sme v prepočte na počet obyvateľov za včera horší ako Česi a tí žiadne plošné testovanie nerobili. Stúpa počet ťažkých priebehov, nemocnice sa znovu zapĺňajú. je to presne ako Igor povedal – efekt plošného testovania sa prejaví za 3 – 4 týždne. Mal pravdu,“ konštatuje lekár.

Zdroj: davdva.sk (1), (2) / tvnoviny.sk (1), (2), (3) / topky.sk / InfoVojna / ta3.com

Zobraziť ďalšie

Zaujímavosti