VIDEO: Matovičova vláda ide pokaziť ľuďom Vianoce: Gastro prevádzky zráža ešte viac k zemi, obchody pred sviatkami zatvára a zamestnancov veľkých firiem bude nútiť testovať sa

09.12.2020 | 19:34
34
Na Slovensku sa zatvoria takmer všetky obchody, sprísnia sa aj pravidlá fungovania hotelov, vlekov a lanoviek.

Takzvaný lockdown bude na celom Slovensku platiť minimálne tri týždne v každom okrese. V regiónoch s najhoršou epidemiologickou situáciou to môže byť aj o niekoľko týždňov dlhšie. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO). Avizoval, že Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR predstavia tzv. COVID-automat, podľa ktorého sa bude otváranie riadiť.

Na Slovensku sa od piatka 11. decembra uzavrú terasy reštaurácií. Neskôr začnú platiť ďalšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Na tlačovej konferencii o tom informovali Igor Matovič, Marek Krajčí, Andrej Doležal a Ján Mikas.

Od pondelka 14. decembra sa sprísnia podmienky prevádzok hotelov, vlekov a lanoviek. 21. decembra na minimálne 3 týždne začnú školské prázdniny a zatvoria sa obchody s výnimkou obchodov nevyhnutných na zabezpečenie základných potravín a ďalších komodít. Od 28. decembra sa začnú pravidelne testovať zamestnanci v podnikoch s 500 a viac zamestnancami.

Kostoly, kiná, ako aj fitnescentrá môžu naďalej fungovať za podmienok ako doteraz. Potvrdil to hlavný hygienik SR Ján Mikas. Apeloval, aby dodržiavali nastavené opatrenia.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí okrem toho vyzval na rešpektovanie opatrení, ktoré boli platné doteraz. Vyzdvihol pravidlo R-O-R, teda rúško, odstup a umývanie rúk. Rovnako poďakoval zdravotníkom. Podľa Krajčího prognóza do nasledovných dní pre nich nie je priaznivá. Vďaku adresoval aj zamestnancom domovov sociálnej starostlivosti.

Matovič: Mal som sen, protivietor na čele s prezidentkou bol ale silný

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) priznal prehru v otázke presadenia plošného testovania ako alternatívy lockdownu. Uviedol to v súvislosti s odlišnými postojmi s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou i prístupom k nákupu antigénových testov zo strany Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Premiér to povedal na stredajšej tlačovej konferencii o sprísnených opatreniach, ktoré majú zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19.

Pri prezidentke pripomenul jej spochybnenie logistického zabezpečenia prvej fázy plošného testovania i nesúhlas s povinnou formou testovania v ďalších plánovaných fázach. "Defacto vyriekla ortieľ nad decembrovým plánovaným testovaním," povedal Matovič.

Ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) zasa kritizoval v súvislosti s nákupom antigénových testov, ku ktorému jeho rezort zaviazala vláda. "Viete, ako to dopadlo, stále sa vyhovára," uviedol premiér, pričom upozornil, že prvý nákup veľkého objemu dokázala, na rozdiel od Sulíkovho rezortu, sprocesovať Správa štátnych hmotných rezerv SR rýchlo.

Realita a znemožnenie plošného testovania znamená pre Matoviča podľa jeho slov rozplynutie sna. "Mal som sen, ktorý by bol možno nepríjemný, no pre ľudí a pre ekonomiku menej bolestivý. Protivietor bol ale silný, keď sa na jeho čelo postaví prezidentka a minister hospodárstva," uviedol premiér s tým, že teraz ostáva "lockdown, po ktorom volala prezidentka".

Mikas nariadil zatvorenie terás

Od 11. decembra sa zatvoria terasy reštaurácií, od 14. decembra sa sprísnia podmienky pre hotely, vleky a lanovky a od 21. decembra zatvoria všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas to uviedli na stredajšej tlačovej konferencii k sprísneným opatreniam, ktoré majú zabrániť šíreniu pandémie ochorenia COVID-19.

Hlavný hygienik v súvislosti s reštrikčným opatrením, ktoré sa týka gastroprevádzok, uviedol, že k opatreniu pristupujú, pretože ide o veľké epidemiologické riziko. „Tie opatrenia, ktoré sme prijali doteraz, neboli dodržiavané,“ upozornil. Zdôraznil, že takto na to doplatia aj tí, ktorí opatrenia dodržiavali.

Oznámil tiež, že ešte v stredu má byť vydaná Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vyhláška týkajúca sa ďalších opatrení, napríklad v lyžiarskych strediskách. Návštevníci budú musieť mať negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín, v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti. Návštevníci hotelov budú musieť mať takisto negatívne testy, nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch. „Prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov,“ dodal Mikas.

V ďalšej vyhláške ÚVZ sformulujú aj podmienky týkajúce sa obmedzenia prevádzok. Otvorené majú byť len tie, ktoré sú nevyhnutné pre život. Od 21. decembra budú mať tiež deti prázdniny. „Sľubujeme si od týchto opatrení zníženie mobility,“ povedal Mikas.

Hlavný hygienik tiež vyzval, aby verejnosť nenavštevovala vianočné trhy, ako miesto predstavujúce zvýšené riziko stretávania sa osôb a šírenia nového koronavírusu.

 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) upozornil, že v nemocniciach pribúdajú pacienti s ochorením COVID-19. Obsadených je už viac ako polovica reprofilizovaných lôžok. Zároveň je pre koronavírus doma viac ako 2200 zdravotníkov. Všetkých vyzval na dodržiavanie základných protiepidemických opatrení, teda umývanie rúk, nosenie rúšok a dodržiavanie odstupov. Apeluje, aby sa ľudia nepridávali k tým, ktorí opatrenia nedodržiavajú.

Matovič v tejto situácii nevidí význam sprísňovať režim na hraniciach

Súčasťou sprísňovania pandemických opatrení nebude tvrdší režim na hraniciach, resp. obmedzenie pohybu ľudí, ktorí budú zo zahraničia cestovať na Slovensko. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO), argumentujúc vyrovnávaním epidemiologickej situácie na Slovensku a v okolitých krajinách.

Dôvodom podľa Matoviča je, že sme si na Slovensku "prejedli vlastný úspech" a nedokázali udržať náskok získaný po plošnom testovaní. "Miesto toho, aby sme to rúbali a rúbali, mali dnes raj na zemi a najlepšiu situáciu v Európe, tak sme začali spochybňovať plošné testovania a dostali sme sa tam, kde sme," povedal. "U nás sa situácia zhoršuje, v druhých krajinách zlepšuje, nevidím dôvod teraz brániť alebo obmedzovať napríklad pricházajúcim z Českej republiky," povedal premiér. Myslí si, že ak bude Slovensko pokračovať v "horšej ceste", Česká republika ho v horizonte niekoľkých týždňov môže predbehnúť a dospieť k lepšej epidemiologickej situácii.

Pozrite si tlačovú besedu predsedu vlády Igora Matoviča, ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ministra dopravy Andreja Doležala a hlavného hygienika Jána Mikasa, na ktorej hovorili o pláne protiepidemických opatrení. Situácia sa podľa nich v uplynulých dňoch výrazne zhoršila. Prvé sprísnenie ľudia pocítia už v piatok 11. decembra:

Zdroj: info.sk (1), (2), (3) / ta3.com

Zobraziť ďalšie

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti