Oznam: Majte prosím trpezlivosť pri načítávaní stránok. Stránky sú znova pod útokom.

Zavrieť

Krajská prokuratúra v Nitre poukázala na závažné pochybenie vyšetrovateľa Juhása, ktorý na základe nesprávnej právnej kvalifikácie požadoval odposluchy z poľovníckej chaty, kde sa stretával Fico, Kaliňák a advokáti

22.11.2021 | 18:25
  10
Pytliactvo sa preverovalo ako trestný čin spáchaný závažnejším spôsobom konania, konkrétne so zbraňou.

Vznik medializovaných odposluchov z poľovníckej chaty mala umožniť nesprávna právna kvalifikácia. Vyplýva to z uznesenia o zastavení trestného stíhania pre jeho nezákonnosť, ktoré poskytla nitrianska krajská prokuratúra.

Pytliactvo sa preverovalo ako trestný čin spáchaný závažnejším spôsobom konania, konkrétne so zbraňou. To však krajský prokurátor Ivan Mandalov považuje za nedôvodné, keďže v prípade útokov so zbraňou má ísť o ľudí a nie zvieratá. 

"Krajský prokurátor pri preskúmaní predmetnej trestnej veci a vydaní zrušujúceho uznesenia vychádzal výlučne z obsahu vyšetrovacieho spisu a následne rozhodol v súlade so zákonom, bez ohľadu na osoby, ktorých komunikácia na poľovníckej chate bola v posledných dňoch medializovaná," uvádza sa v stanovisku krajskej prokuratúry v Nitre. 

Krajský prokurátor považuje trestné stíhanie za nedôvodné z viacerých dôvodov. Jedným z nich je to, že za celý čas vyšetrovania tohto prípadu nikto nevypočul za takmer desať mesiacov poľovného hospodára napriek tomu, že "neznámym páchateľom vystupujúcim v tejto trestnej veci kládol za vinu, že uloženie zveri neoznámili príslušnému poľovnému hospodárovi. V doterajšom trestnom stíhaní nevypočul ani samotného užívateľa poľovného revíru, ktorým myl byť XXX (vyčiernená plocha v uznesení, pozn.red) resp. poľovnícka spoločnosť, ktorej bol štatutárnym zástupcom," píše sa v uznesení, z ktorého cituje spravodajský portál TV JOJ.

Ďalším dôvodom je, že jeden z podozrivých sa v roku 2021 vôbec nezúčastnil na žiadnej poľovačke. A ďalší podozrivý mal povolenie na lov v revíri Veľký Ďúr (okres Levice).

Rovnako poukázal, že neobstojí ani konštatovanie vyšetrovateľa o podozrení z prečinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Zdôraznil, že iba táto právna kvalifikácia pritom umožňovala vydať príkaz na vyhotovovanie obrazových, zvukových a obrazovo-zvukových záznamov zo spomínanej chaty.

Uzneseniu o začatí trestného stíhania vyčíta aj chýbajúce zákonné náležitosti, najmä pokiaľ ide o popis skutku. Poukázal tiež na to, že policajný vyšetrovateľ za takmer desať mesiacov nevypočul ani samotného užívateľa poľovného revíru.

Celé uznesenie si môžete prečítať TU.

Kauza pytliactvo a politicky angažovaní bratia vyšetrovatelia Juhásovci

Predseda strany Smer-SD Robert Fico v reakcii k rozhodnutie Krajskej prokuratúry v Nitre na piatkovej tlačovej besede uviedol, že jeho strana urobí všetko pre to, aby vyšetrovateľ a prokurátori špeciálnej prokuratúry, ktorí to posunuli novinárom, zodpovedali za zneužívanie právomocí verejného činiteľa.

„My si teraz kladieme otázku, že či je to náhoda, je to zanedbanie nejakých povinností zo strany toho vyšetrovateľa, ktorý to začal alebo je v tom úmysel. Zodpovedný vyšetrovateľ sa volá pán Juhás, brat mimoriadne politicky angažovaného vyšetrovateľa (Martina) Juhása z NAKA. Povedzme, že je to náhoda. Po druhé, asi nie je náhoda, že tento vyšetrovateľ Juhás odmietol odovzdať dozorovému prokurátorovi nielen tie nahrávky a prepisy, ale on ho prakticky vôbec neinformoval. Ale čo tento človek urobil je, že rovno s tým utekal na Úrad špeciálnej prokuratúry, odovzdal to Lipšicovi, hoci Úrad špeciálnej prokuratúry nemá s týmto prípadom  nič spoločné, pretože ÚŠP nemá čo vyšetrovať a zaoberať sa nejakým pytliactvom, čiže protizákonne to prevzali na ÚŠP a keď zistili, že tam nič nie je, protizákonne to hodili vám a vy ste nás varili a dusili jak hovädzie dva týždne vo vlastnej šťave, samozrejme bez akéhokoľvek efektu,“ priblížil predseda Smeru-SD.

"Bolo to na politickú objednávku cieľom bolo vymyslieť hlúpy príbeh, ktorou koncovkou bolo poškodiť Smeru a Ficovi," vyhlásil Fico.

Brat vyšetrovateľa Martina Juhása - ďalší neslávne známy vyšetrovateľ NAKA Peter Juhás, ktorý vyšetroval vraždu novinára Jána Kuciaka, sa stane zástupcom riaditeľa NAKA-západ. V rozhovore pre Denník N to v piatok potvrdil policajný prezident Štefan Hamran. Juhása za nedôkladné vyšetrovanie vraždy novinára Kuciaka kritizoval nebohý policajný prezident Milan Lučanský. Zosnulý generál sa minulý rok v septembri opýtal, či jeho tútorom počas vyšetrovania vraždy Kuciaka nebol jeden z právnych zástupcov poškodených. Juhás vyšetroval aj prípad sudkyne Moniky Jankovskej. Nález Ústavného súdu SR v kauze Fatima hovorí, že Krajský súd jej porušil základné právo na osobnú slobodu.

Jeho priamym nadriadeným a riaditeľom NAKA-západ bude Rudolf Patka, ktorý vyšetroval prípad Vladimíra Pčolinského. „Nie kvôli tomu prípadu, ale preto, že tu 20 rokov odvádza kus poctivej práce. V kolektíve bol definovaný ako poctivý vyšetrovateľ,“ vyhlásil Hamran.

Vo viacerých médiách boli v októbri zverejnené videá a ich prepisy, ktoré zobrazujú, ako sa na poľovníckej chate stretávali šéf Smeru-SD Robert Fico, obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora Gašpara Marek Para, bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör a syn Tibora Gašpara.

Oficiálnym dôvodom odposluchov bol práve prípad pytliactva. Neskôr sa nahrávky mali stať súčasťou vyšetrovania kauzy Očistec. Krajský prokurátor v Nitre zrušil trestné stíhanie vo veci pytliactva 16. novembra.

Zdroj: ta3.com / nitranoviny.sk / InfoVojna

Zobraziť ďalšie

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady

Zaujímavosti