Oznam: Majte prosím trpezlivosť pri načítávaní stránok. Stránky sú znova pod útokom.

Zavrieť

VIDEO: Pri odpočúvaní priestorov poľovníckej chaty nešlo podľa Lipšica len o podozrenie z pytliactva. Špeciálny prokurátor dostal otázku, či pôjde na detektor lži

10.11.2021 | 09:45
  2
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic deklaruje, že prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) postupujú podľa zákona.

Pri odpočúvaní priestorov poľovníckej chaty, kde sa stretávali líder Smeru-SD Robert Fico, obhajca Marek Para, exminister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör a syn bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, nešlo len o podozrenie z trestného činu pytliactva, ale aj o podozrenie z trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. V relácii TV Markíza Na telo plus to povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Je presvedčený, že šlo o legálny odposluch odsúhlasený sudcom, použiteľný aj v iných trestných veciach.

"Či niečo je, alebo nie je v nahrávkach vyhodnotia orgány činné v trestnom konaní, potenciálne v budúcnosti súd," podotkol špeciálny prokurátor. Je presvedčený, že k monitoringu medializovaných stretnutí na chate prišlo náhodne.

Odmieta úvahy o tom, že sa muselo po pár dňoch odpočúvania zistiť, že tu nedochádza k pytliactvu, a tým pádom bolo nutné monitorovanie prerušiť. "Prenos odposluchu neprebieha on-line. V nejakom okamihu sa musel vybrať dátový nosič, ktorý na chate bol, prehrať a vyhodnotiť. Nebolo to hneď," povedal. Je za to, aby sa urobila kontrola, ale je presvedčený o legálnosti odposluchu.

"Samozrejme, že osoby, ktoré sú podozrivé, ho spochybňujú," podotkol. Lipšic si zároveň nemyslí, že k advokátskej profesii patrí stretávanie sa s nevypočutými svedkami a hovorenie im, čo by mali vypovedať. Reagoval tak na to, že na stretnutiach v chate sa zúčastňovali aj obhajcovia obvinených.

Špeciálny prokurátor deklaruje, že prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) postupujú podľa zákona. "Trestné stíhania vedieme voči podozrivým, ktorí sú v našej vecnej príslušnosti, nech majú alebo nemajú akúkoľvek politickú príslušnosť," vyhlásil Lipšic s tým, že odmieta tvrdenia o účelových politických stíhaniach.

"Nezaujíma nás politické zafarbenie obvineného, ale trestný čin. Stíhame nominantov aj tejto i bývalej koalície," podotkol. Ak sa dejú väzobné stíhania či použitie odposluchov, je to podľa neho v rámci legálnej štruktúry a toho, čo povolia súdy.

Na ÚŠP chcú čím skôr skončiť vyšetrovanie veľkých profilových káuz a podať ich na súd. V prípade kauzy Očistec hovorí o silnej dôkaznej situácii.

"Táto kauza je vo finále, prebieha preštudovanie spisu procesnými stranami a bude podaná obžaloba," poznamenal Lipšic.

S generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom sa stretáva pravidelne, najmä na operatívnych poradách.

"Pracovne komunikujeme. Z mojej strany to nie ja antagonizmus, snažím sa mať nadhľad," uviedol na margo vzťahov so Žilinkom. Pri otázke, či je ÚŠP na jednej lodi so Slovenskou informačnou službou, povedal, že bude zdržanlivý, vedel by si však predstaviť konštruktívnejšiu a ústretovejšiu spoluprácu.

Ako býva zvykom, moderátor Michal Kovačič položil aj otázky, ktoré posielali priamo diváci.

Jeden z nich bol Peter, ktorého zaujímalo, či existuje nejaký prípad, v ktorom vystupuje expremiér Robert Fico ako podozrivý. „To nebudem komentovať. Vôbec nikoho nebudem komentovať, kto je alebo nie je podozrivý. Bolo by to veľmi nerozumné,“ uviedol Lipšic.

Padla aj otázka, kedy pôjde špeciálny prokurátor na detektor lži. „Závisí od toho, s akým účelom. Nikdy som na ňom nebol,“ povedal a priblížil, že v rámci previerok toto vyšetrenie štandardné nie je.


Všetky odpovede na divácke otázky si pozrite tu:

Celá relácia:

Zdroj: topky.sk / tvnoviny.sk

Zobraziť ďalšie

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady

Zaujímavosti