WHO odmieta zavedenie vakcinačných pasov pre cestovanie

06.04.2021 | 16:22
10
Jednoduchšie cestovanie a oživenie cestovného ruchu si od takzvaných covidových pasov sľubuje napríklad Európska únia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nepodporuje zavedenie vakcinačných pasov pre cestovanie medzi krajinami, uviedla hovorkyňa organizácie. Zatiaľ podľa nej nie je isté, nakoľko očkovanie bráni šíreniu vírusu, rozhodnutie zdôvodnila aj obavami zo znevýhodnenia tých, ktorí k vakcinácii nemajú prístup.

„V tejto chvíli nemáme dostatočné údaje, či očkovanie znamená, že vírusom nenakazíte ostatných" uviedla hovorkyňa Margaret Harrisová jeden z hlavných dôvodov, prečo WHO vakcinačné pasy momentálne nepodporuje.

„V súčasnej dobe nemá každý prístup k vakcíne a v spoločnosti sú skupiny ľudí, ktorí sú z očkovania vylúčení," oznámila Harrisová. Podľa nej ide napríklad o tehotné ženy, deti či pacientov podstupujúcich imunosupresívnu liečbu.

Jednoduchšie cestovanie a oživenie cestovného ruchu si od takzvaných covidových pasov sľubuje napríklad Európska únia, medzi štátmi dvadsaťsedmičky však ohľadom ich zavedenia panujú nezhody. Pro sa vyjadrili napríklad štáty južnej Európy či stredoeurópske krajiny vrátane Česka, výhrady majú naopak Francúzsko či Nemecko. Napríklad Chorvátsko však na únijnu dohodu nečakalo a od 1. apríla umožnilo očkovaným turistom vyhnúť sa po príchode do krajiny karanténe.

Zdroj: trend.sk

Zobraziť ďalšie

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti