Rusko sa v rámci testu odpojí od Internetu

14.02.2019 | 15:30 Rusko v blízkej budúcnosti údajne zrealizuje test, v rámci ktorého sa krajina odpojí od globálneho Internetu.

Tvrdí to Zdnet na základe informácií ruskej agentúry RBK a ďalších ruských zdrojov.

Cieľom testu je overiť pripravenosť operátorov a infraštruktúry na nový navrhovaný zákon, podľa ktorého má ruská internetová infraštruktúra fungovať naďalej po odpojení od globálneho Internetu. Podpora takéhoto opatrenia má slúžiť na zachovanie funkčnosti internetovej infraštruktúry napríklad v prípade zahraničných útokov.

O teste mala na konci januára rozhodnúť pracovná skupina Information Security Working Group. Termín testu nie je známy, predpokladá sa ešte prvý štvrťrok. Parametre testu, najmä dĺžka a či všetci operátori skutočne dočasne odrežú od medzinárodného Internetu aj svojich zákazníkov, nie sú známe.

Podľa navrhovaného zákona musia poskytovatelia pripojenia smerovať dátovú prevádzku cez peeringové uzly schválené ruským telekomunikačným úradom Roskomnazor, pričom tieto uzly okrem iného verifikujú že dátová prevádzka aj medzi dvomi ruskými koncovými bodmi zostáva v krajine a neprechádza zahraničnou infraštruktúrou.

Rusko má mať vybudovanú aj záložnú DNS infraštruktúru, jej presná technická podoba ale nie je známa.

V krajine je aplikovaná aj ďalšia legislatíva, ktorá zabezpečí alebo môže zabezpečiť v prípade odpojenia čo najväčšiu dostupnosť služieb. Aj globálne zahraničné služby totiž majú podľa nej mať dáta svojich zákazníkov uložené na serveroch v tejto krajine, aj v prípade odpojenia by takéto služby potenciálne mohli ďalej fungovať.

Zdroj: dsl.sk


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti