Na Raspberry Pi sa dá nainštalovať plná verzia Windows 10

15.02.2019 | 10:46 Na populárny ARM minipočítač Raspberry Pi je v súčasnosti možné nainštalovať plnú verziu operačného systému Windows 10 aj s desktopom.

Ide ale o neoficiálny spôsob pomocou inštalátora WoA Installer od skupiny vývojárov, pričom navyše minimálne podľa testu Heise.de zrejme pre nedostatočný výkon Windows 10 ani na najvyššom modeli nebeží dostatočne hladko.

Raspberry Pi odštartoval úspech kategórie lacných ARM minipočítačov a plnohodnotne sa dá, samozrejme s ohľadom na jeho výkon, používať najmä s linuxovými distribúciami. K dispozícii je aj oficiálna verzia Windows 10, ale iba v edícii IoT určenej pre tzv. zariadenia Internetu vecí a bez štandardného desktopového rozhrania.

Windows 10 má ale už aj plnohodnotnú ARM verziu, ktorá sa používa na novej kategórii ARM notebookov.

WoA Installer podporuje jej inštaláciu na Raspberry Pi Model 3 a 3+, potrebuje k tomu inštalačný obraz Windows 10 pre ARM a doplňujúci softvér označený Core Package. Inštalátor pre Windows nainštaluje Windows 10 na microSD kartu, pričom odporúčaná je výkonná microSD spĺňajúca certifikáciu A1.

Návod na inštaláciu a získanie potrebného doplňujúceho softvéru je možné nájsť na stránke projektu na GitHube. Stiahnutie obrazu Windows 10 zabezpečuje vygenerovaný skript, okrem iného sa ale ťažko autentifikuje pôvod ďalšieho použitého softvéru.

Navyše podľa testu Heise.de ani na výkonnejšom modeli Model 3+ nebola inštalácia zďaleka hladká, prvotné spustenie trvalo veľmi dlho, sprevádzalo ho viacero pádov a Heise.de zrejme inštaláciu ani plne nedokončil. Aká SD karta bola použitá nie je jasné.

Zdroj: www.dsl.sk


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti