Ako preniesť licenciu Windows 10 na iný počítač

11.03.2019 | 21:35 Ak ste si niekedy sami skladali počítač a zakúpili si licenciu na systém Windows, je pravdepodobné, že už nechcete kupovať dalšiu novú licenciu pre ďalší nový počítač, ktorý si v buducnosti poskladáte. Pomocou príkazu slmgr je možné deaktivovať licenciu na starom PC a potom aktivovať licenciu na novo poskladanom počítači.

Deaktivujte licenciu na starom počítači namiesto zakúpenia novej licencie

Licencie systému Windows sú drahé. Pohybujú sa približne od 100 do 200 dolárov za oficiálny produktový kľúč od spoločnosti Microsoft. Licencia stojí približne rovnako ako pevný disk s kapacitou 1 TB, 16 GB pamäte RAM alebo nová zakladná základná doska.

Existujú aj portály, či stránky, kde ponúkajú lacné kľúče. Vo vačšine prípadov sa jedná o OEM klúče, čiže neprenostiteľné kľúče na nový počítač, prípadne obnovený počítač, kde sa napríklad menila základná doska, alebo procesor z dôvodu poruchy alebo upgradovania. V tom prípade je potrebné zakúpiť si nový kľuč. Ďalší problém riskuje človek s platnosťou, alebo legálnosťou klúča. Už som sa stretol aj tým, že človek si lacnejšie zakúpil kľúč cez pofidérnu stránku a nebolo možné kľuč aktivovať z dôvodu, že bol už použity, alebo bol neplatný.

Kupovanie ďalšej licencie, v prípade vyradenia staršieho počítača a náhradou za nový, nie je skvelá voľba. Dobrou správou je, že je možné deaktivovať licenciu na počítači, ktorý už nechcete používať, potom túto licenciu preniesť do nového počítača a tam operačný systém zaktivovať pomocou tohto klúča. Iba v prípade, ak by sa starý počítač používal ešte na iné účely je dobre si do neho zakúpiť lacnejšie prevedenie licencie, čiže OEM verziu.

S príkazom slmgr sa pracuje celkom jednudocho aj napriek tomu, že má niekoľko obmedzení. Napríklad nie je možné ho použiť na OEM licencie, čiže licencie viazané priamo na počítač. Prenos takýchto kľúčov nebude fungovať na novom zariadení.

Príklaz slmgr je schopný deaktivovať akýkoľvek maloobchodný resp. prenositelný kľúč, ktorý bol zakúpený samostatne bez počítača a aktivuje iba kľúč, ktorý zodpovedá nainštalovanému operačnému systému.

Kľúče pre Windows 7 a 8 môžu stále aktivovať operačný system Windows 10, ale iba prostredníctvom štandardného procesu aktivácie a nie pomocou príkazu slmgr.
Tak isto je potrebné dodržať verziu operacného systemu, čo v praxi znamena, že ak je kľúč viazaný napríklad na verziu Windows 10 Home, nebude možné ním aktivovať Windows 10 Pro.

Ako deaktivovať licenciu na starom počítači

Skôr než začnete, uistite sa, že ste niekde uložili svoj kľúč Windows. Ak máte krabicu s produktom alebo digitálny doklad, použite kľúč odtiaľ. V opačnom prípade existuje niekoľko spôsobov, ako môžete získkať kľúč zo starého počítača vrátane použitia produktu Nirsoft.

Ak chcete deaktivovať kľúč na starom počítači, musíte otvoriť príkazový riadok. Použitie bežného užívateľského účtu nestačí. Budete musieť kliknúť na tlačidlo Štart a do vyhľadávacieho poľa zadajte "cmd" (bez úvodzoviek). Potom kliknite na možnosť Spustiť ako Administrátor napravo.

V príkazovom riadku, ktorý sa zobrazí, spustite nasledujúci príkaz a reštartujte počítač:

slmgr.vbs /upk

V prípade, že sa bude stroj predávať alebo ho likvidovať, možno budete chcieť kľúč vymazať aj z registra. Nie je nevyhnutné deaktivovať, ale je dobré chrániť kľúč.

Do príkazového riadka zadajte nasledovné:

slmgr.vbs /cpky

Ak zadané prikazy prebehnú úspešne, starý počítač bude deaktivovaný. Systém Windows síce bude možné používať, ale systém nebude považovaný za originálnu kópiu systému Windows a niektoré funkcie budú obmedzené pripadne nebudú fungovať, ako napríklad prispôsobenie pracovnej plochy atď. Systém bude v štádiu inštalácie systému Windows bez kľúča. V prípade, že si prajete systém Windows znova aktivovať, je možné použiť klúč znova, pokial nebol aktivovaný na inom počítači.

Ako aktivovať nový počítač

Aktivovať systém Windows pomocou slmgr, je možné následovne použitím príkazu:

slmgr.vbs /ipk #####-#####-#####-#####-#####

Mriežky ##### - ##### - ##### - ##### - ##### je potrebné nahradiť reálnym kľúčom.

V prípade použitia kľúča, ktorý ešte nebol deaktivovaný na pôvodnom počítači, môže sa zdať, že kľúč funguje na začiatku. Aktivácia však nakoniec zlyhá a dostanete upozornenie, že kľúč nie je originálny, ze že ho bude treba obnoviť.

Obnovenie bude fungovať len len vtedy, ak sa kľúč presne zhoduje s operačným systémom, na ktorý je určený. Čiže ak máte kľúč Windows 10 Pro, ale na počítači je nainštalovaný Windows 10 Home, narazíte na chybu, ktorá informuje o nesprávej inštalácii verzie systému Windows.

Ak sa pokúsite použiť predchádzajúcu verziu kľúča, napríklad Windows 7 alebo 10, dostanete neplatnú kľúčovú chybu.

Najlepšie v týchto prípadoch je otvoriť nastavenia, kliknúť na možnosť "Aktivovať systém Windows" a potom zadať kľúč manuálne.

Upozornenie, v prípade použitia aktivácie kľúča určenú pre verziu Windows Pro na inštalovanej verzii Windows 10 Home sa systém automaticky prevedie na vyššiu verziu, čiže na verziu Windows Pro.

Treba mať však na pamäti, že je možné používať kľúč iba s jednou inštaláciou systému Windows súčastne a migrácie, či rušenie licencií je potrebné plánovať vopred. Ak chcete zachovať starý počítač počas vytvárania nového, budete potrebovať druhú licenciu systému Windows. Ak je však plán na vyradenie z prevádzky, ušetrite nejaké peniaze a preveďte existujúcu licenciu.

 


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti