Zelenskyj obvinil Porošenka zo zámeru prekaziť mierový proces na Ukrajine

10.10.2019 | 14:55 Prezident zároveň vyjadril nádej, že Ukrajinci ho podporia v jeho úsilí ukončiť dlhoročný konflikt.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil svojho predchodcu z podpory protestov s cieľom prekaziť mierový proces na východe krajiny. Zelenskyj novinárom vo štvrtok povedal, že Petro Porošenko "tlačí" na ľudí, aby protestovali proti stiahnutiu ťažkých zbraní z Donbasu.

Prezident zároveň vyjadril nádej, že Ukrajinci ho podporia v jeho úsilí ukončiť dlhoročný konflikt. Porošenka obvinil, že má záujem na pokračovaní vojny.

Porošenko neuspel v snahe o znovuzvolenie a v kresle hlavy štátu ho po aprílových prezidentských voľbách vystriedal bývalý komik Zelenskij. Hlasy si získal práve prísľubom, že ukončí krvavý konflikt na východe Ukrajiny.

Ukrajinská vláda a proruskí separatisti sa minulý týždeň dohodli na konaní regionálnych volieb v Donecku a Luhansku a odsune zbraní z týchto oblastí. Porošenko tieto kroky kritizoval ako prílišné ústupky Rusku a obvinil súčasnú vládu, že zradila záujmy štátu.

Päťročný konflikt medzi ukrajinskými separatistami a vládnymi silami si od roku 2014 vyžiadal už viac než 13-tisíc obetí.

Články súvisiace s tematikou:

 

Zdroj: pravda.sk


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti