Z extrému do extrému: Kandidát koalície PS/Spolu hovoril o guľke pre Rómov a tešil sa z ich utrpenia

27.01.2020 | 12:55 Uchádzač o miesto v Národnej rade za progresivistov má podľa údajov z kandidátnej listiny 24 rokov a pôsobí ako komunálny poslanec v Sabinove.

Rómovia mu prekážali v posilňovni a neobišiel ani neziskovku Ľudia proti rasizmu, v ktorej roky pôsobila dnes podpredsedníčka Progresívneho Slovenska a štvorka na kandidátke koalície Irena Biháriová.

Na námestiach stoja proti kotlebovcom, vo svojich radoch majú viacerých aktivistov, ktorí roky vystupujú a bojujú proti šíreniu xenofóbie a rasizmu. Napriek tomu sa do radov koalície PS/Spolu dostal aj kandidát, ktorý sa na svet pozeral očami ich úhlavného politického nepriateľa.

Erik Radačovský, ktorý dostal 87. miesto na kandidátnej listine PS/Spolu, sa vo viacerých statusoch a komentároch na sociálnej sieti Facebooku prezentoval otvorene rasisticky a nevyhýbal sa ani názoru, že väčšina Rómov by si zaslúžila popravu.

Statusy, ktoré má naša redakcia k dispozícii, pochádzajú z rokov 2012 až 2014 z Radačovského súkromného profilu, ktorý nemal otvorený pre verejnosť.

Uchádzač o miesto v Národnej rade má podľa údajov z kandidátnej listiny 24 rokov a pôsobí ako komunálny poslanec v Sabinove.

Dnes svoje konanie ľutuje: „Som presvedčený, že sme si všetci rovní a nezáleží na tom, akú máme farbu pleti alebo ktoré vierovyznanie vyznávame. Hrdo sa hlásim k tomu, že som liberál. Som za to, aby mal každý rovnakú možnosť niečo v živote dosiahnuť. Či to bude chalan z Bratislavy alebo Róm zo Sobraniec.”

Jeho protirómske vyjadrenia zahŕňali tak komentovanie medializovaných incidentov, ako aj situácie z bežného života. „Cigáni v posilke, no smrad jak po opicoch,“ napísal 11. mája 2012.

O necelé dva týždne zazdieľal príspevok televízie JOJ so svojím komentárom: „Toto sú ľudia? To sú opice, ktoré treba strieľať všetkých. A som rasista a čo dopiči.“

V komentároch k príspevku ešte dodal: „Hovorím. 99,5% Cigáňov si zaslúži guľku.“

V septembri toho istého roka sa posťažoval na neziskovú organizáciu Ľudia proti rasizmu, bojujúcu proti predsudkom a šíreniu rasizmu: „Ľudia proti rasizmu sú kokoti, aj všetci, čo obraňujú tie čierne hovädá… A moralisti, naserte si.“

Paradoxne, dnes sa s predstaviteľkou organizácie, na ktorú pred pár rokmi nadával, stretol na jednej kandidátke. Štvorkou na tej istej listine je totiž Irena Biháriová, dlhoročná šéfka Ľudí proti rasizmu.

V auguste 2013 sa zas potešil: „Cigánka reve od toho, jak jej pichajú injekciu a deň je hneď krajší.“

V podobnom duchu mu urobila radosť aj ďalšia nepríjemná situácia, pri ktorej sa zrejme niekto zranil: „Cigáň uteká, potkne sa, rozbije papuľu o obrubník a deň je hneď krajší.“

Takýchto vyjadrení z Radačovského profilu sme do redakcie dostali takmer dve desiatky.

Radačovského príspevky na sociálnej sieti:

 

Zdroj: aktuality.sk


Zaujímavosti