WHO vyzvala počkať s podávaním tretej dávky vakcíny proti Covid-19

04.08.2021 | 20:00
18
Predstavitelia WHO tvrdia, že ešte nie je vedecky dokázané, že poskytnutie tretej dávky vakcíny je účinné pri predchádzaní šírenia koronavírusu.

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu vyzval na odloženie podávania tretích dávok vakcín proti koronavírusu, aby boli očkovacie látky dostupné aj pre chudobné krajiny, v ktorých veľa ľudí dostalo ešte len prvú dávku. Informovala o tom agentúra AP.

"WHO žiada moratórium na (tretiu dávku) vakcíny aspoň do konca septembra, aby bolo možné zaočkovať najmenej desať percent populácie každej krajiny," vyhlásil Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Šéf WHO výzvu smeroval bohatým štátom, ktoré v tempe očkovania výrazne predbehli rozvojové krajiny.

"Krajiny s vysokými príjmami podali 100 dávok na 100 obyvateľov. Nízkopríjmové krajiny mohli súčasne podať len 1,5 dávky na 100 obyvateľov, pretože im vakcíny chýbajú. Potrebujeme to nutne otočiť, aby väčšina vakcín išla nízkopríjmovým krajinám namiesto tých s vysokými príjmami," vyhlásil Tedros.

WHO tvrdí, že vedci nie sú zajedno, či tretia dávka podaná ľuďom, ktorí už dve dostali, účinne bráni v šírení koronavírusu.

"Nemáme k dispozícii úplný súbor dôkazov o tom, či je to potrebné alebo nie," povedala riaditeľka WHO pre imunizáciu a vakcíny Katherine O'Brienová.

WHO opakovane žiada, aby bohaté štáty urobili viac pre zlepšenie prístupu k očkovacím látkam v rozvojových krajinách. Izrael, Francúzsko, Nemecko a niektoré krajiny Blízkeho východu už podľa AP začali podávať tretie dávky očkovacích látok. Ďalšie krajiny vrátane USA a Británie zvažujú očkovanie treťou dávkou v súvislosti so šírením vysoko prenosného variantu delta.

Zdroj: hnonline.sk / pluska.sk


Zaujímavosti