WHO straší nákazlivejším druhom koronavírusu a radí štátom posilniť opatrenia proti jeho šíreniu

20.12.2020 | 17:11
38
Mimo Veľkej Británie bolo podľa WHO hlásených deväť prípadov nového variantu koronavírusu SARS-CoV-2 v Dánsku, jeden prípad v Holandsku a ďalší v Austrálii.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala v nedeľu svojich európskych členov na posilnenie opatrení v súvislosti s novým, nákazlivejším kmeňom koronavírusu, ktorý sa šíri v Spojenom kráľovstve. Informovala o tom agentúra AFP.

Mimo Británie bolo podľa WHO hlásených deväť prípadov nového variantu koronavírusu SARS-CoV-2 v Dánsku, jeden prípad v Holandsku a ďalší v Austrálii. "V Európe, kde je prenos nákazy intenzívny a rozšírený, musia krajiny znásobiť svoje prístupy v oblasti monitorovania a prevencie," uviedla hovorkyňa európskej sekcie WHO.

Podľa britského premiéra Borisa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Nariadil preto od nedele nové obmedzenia pre Londýn a juhovýchodnú časť Anglicka s tým, že "obyvatelia týchto oblastí musia zostať doma" minimálne do 30. decembra.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v nedeľu vyhlásil, že prísny lockdown v Londýne a juhovýchodnej časti Anglicka zaviedla vláda počas Vianoc preto, lebo nový kmeň koronavírusu, ktorý sa tam šíri, sa vymkol spod kontroly.

Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce, alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

Česko zavádza karanténu pre osoby prichádzajúce z Británie

Ľudia, ktorí sa v posledných 14 dňoch nachádzali v Spojenom kráľovstve, musia po príchode do Česka povinne absolvovať karanténu. V nedeľu to na sociálnej sieti Twitter oznámilo české ministerstvo zdravotníctva. Opatrenie prijal rezort v súvislosti so šírením nového kmeňa koronavírusu na juhu Anglicka, píše spravodajský portál iDNES.cz.

"Vzhľadom na riziko spojené s novou mutáciou vírusu, ktorá bola preukázaná vo Veľkej Británii, zavádzame od dnešného dňa povinnú domácu karanténu pre všetky osoby, ktoré sa tam v posledných 14 dňoch zdržiavali minimálne 24 hodín a teraz sa vracajú do Česka," oznámilo ministerstvo zdravotníctva .

Ľudia v karanténe podstúpia po piatich až siedmich dňoch PCR test. Ak bude výsledok negatívny, karanténa bude podľa ministerstva zdravotníctva ukončená, inak strávia desať dní v izolácii. Na pražskom letisku Václava Havla má v priebehu nedele doraziť z Británie celkom sedem spojov, dodal server iDNES.cz.

Belgicko pre šírenie novej mutácie vírusu obmedzí dopravu z Británie

Belgicko pozastaví od nedeľňajšej polnoci civilnú leteckú a vlakovú dopravu z Británie po tom, ako bol objavený prvý prípad nákazy novým, nákazlivejším kmeňom koronavírusu, ktorý sa šíri v Spojenom kráľovstve. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

Belgický premiér Alexander De Croo pre flámsku verejnoprávnu televíziu VRT uviedol, že zákaz bude platiť najmenej 24 hodín. Opatrenie prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako Británia nariadila svojim občanom v časti krajiny zostať doma, aby sa tak spomalilo šírenie tohto nového kmeňa nákazy.

Spomínané cestovné obmedzenia ovplyvnia leteckú dopravu a prevádzku rýchlovlakov Eurostar premávajúcich z Londýna, píše AFP.

Všetky civilné lety smerujúce z Británie zakázalo v nedeľu aj Holandsko. Zákaz tam bude platiť od nedele 06.00 h SEČ do 1. januára 2021.

Nemecko preruší od polnoci letecké spojenie s Britániou

Nemecko preruší od polnoci letecké spojenie s Britániou, informoval v nedeľu nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. Prerušenie leteckého či vlakového spojenia s Britániou ohlásili predtým viaceré európske štáty po tom, čo sa v Spojenom kráľovstve objavil nový, infekčnejší kmeň koronavírusu.

Agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj z nemeckej vlády uviedla, že opatrenia zrejme zavedú všetky členské krajiny Európskej únie. Diskutujú aj o cestnom, železničnom a námornom spojení s Britániou.

"Všetky lety budú zastavené od polnoci," uviedol minister Spahn s tým, že výnimkou sú nákladné lety. Spahn ďalej uviedol, že od pondelka "budeme obmedzovať všetkých prichádzajúcich" po mori, železnici a ceste. Mal na mysli občanov Británie, ale aj Juhoafrickej republiky, kde bol takisto zistený nový kmeň vírusu.

Írska vláda nariadila od polnoci zákaz letov z Británie

Írska vláda v nedeľu oznámila, že od polnoci nariadila zákaz letov z Británie, a to v dôsledku rýchleho šírenia nového kmeňa koronavírusu v Anglicku. Informovala o tom agentúra AFP.

"Vláda v reakcii na zistenie nového kmeňa COVID-19 na juhovýchode Anglicka oznámila zákaz všetkých letov prichádzajúcich do Írska z Veľkej Británie s účinnosťou od dnešnej polnoci," uviedla vláda vo vyhlásení s tým, že lety budú zakázané najmenej 48 hodín.

Rakúsko vyhlásilo, že pozastaví lety z Veľkej Británie, ďalšie podrobnosti však neboli bezprostredne známe.

Francúzsko od polnoci pozastavuje všetky dopravné spojenia z Británie

Francúzska vláda v nedeľu oznámila, že od polnoci pozastavuje na 48 hodín všetky dopravné spojenia z Británie. A to vrátane ciest "súvisiacich s cestnou, leteckou, námornou alebo železničnou prepravou tovaru".

Podľa vyhlásenia úradu francúzskeho premiéra "bude povolený iba náklad bez sprievodu. Toky osôb alebo tovaru smerom do Veľkej Británie nebudú ovplyvnené".

Agentúra s odvolaním sa na zdroj z nemeckej vlády predtým uviedla, že opatrenia zrejme zavedú všetky členské krajiny Európskej únie.

Zákaz letov smerujúcich z Veľkej Británie a z Juhoafrickej republiky zvažuje aj Taliansko.

Zdroj: info.sk / topky.sk / cas.sk / tvnoviny.sk / InfoVojna


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti