VIDEO: Vo Veľkej Británii došiel benzín a nafta. Deväťdesiat percent čerpacích staníc nemá čo predávať

29.09.2021 | 08:39
  15
Vláda už minulý týždeň pripustila využitie armádnych vodičov, ktorí by mohli dočasne zásobovať čerpacie stanice.

Kolóny na čerpacích staniciach ako v temných časoch ropnej krízy. A ceny PHM na 14-ročnom maxime. To vystihuje aktuálnu situáciu vo Veľkej Británii. Najmä vo väčších mestách, kde situáciu zhoršilo panické nakupovanie.

Ako je možné, že taká silná ekonomika, akou je Veľká Británia, nemá na väčšine čerpacích staníc životodarné palivo? Je to priam nepochopiteľné. Veď nie je ropná kríza a skoková zmena ceny palív, ktorá vie občas spôsobiť panické nakupovanie, nie je témou dňa. Napriek tomu sa na ostrovoch vytvárajú dlhé kolóny motoristov, ktorí by radi natankovali plnú nádrž benzínu či nafty. Ale neúspešne. Dôvod je naozaj bizarný. Vo Veľkej Británii nemajú dosť vodičov nákladných áut. Jednak pre pandémiu koronavírusu a jednak pre odchod tejto krajiny z európskeho spoločenstva. To spôsobuje problémy so zásobovaním tovarmi vrátane potravín a pohonných hmôt. Prvé náznaky sa pritom objavili len minulý týždeň.

Ako uvádza tamojšia Asociácia cestných dopravcov RHA, Británii chýba asi 100 000 šoférov nákladných áut. Jednoducho, nemá kto jazdiť s cisternami, hoci rafinérie majú dostatok zásob. Situáciu vyostrilo panické nakupovanie. Pred čerpacími stanicami sa začali vytvárať niekoľkohodinové rady. Minister dopravy Grant Shapps Britov vyzval, aby benzín nakupovali bežným spôsobom. „Paliva je dostatok,“ prehlásil a dodal, že ak by sa ľudia spávali pri nákupe normálne, rady by sa nevytvárali. Tí si ale nedali povedať. Šéf asociácie PRA, ktorá združuje asi 5 500 nezávislých čerpacích staníc oznámil, že nemajú čo predávať.

Podľa prieskumu spoločnosti Opinium, ktorý zverejnil The Observer, sa približne dve tretiny voličov domnieva, že vláda krízu v zásobovaní rieši zlým spôsobom. Brexit označilo za „úplne alebo čiastočne na vine“ 68 % opýtaných, ale ešte väčšia časť z nich (76%) v tomto smere poukázala na pandémiu covidu-19. Európskej únii je možné pripísať vinu podľa 48 % opýtaných. Vodca opozičných labouristov Keir Starmer podrobil vládu kritike za to, že podľa neho po referende o brexite nebola schopná naplánovať opatrenia na riešenie nedostatku pracovných síl. „Ide tu o nedostatočné plánovanie,“ uviedol. „Bolo to predsa predvídateľné,“ do­dal.

Vláda už minulý týždeň pripustila využitie armádnych vodičov, ktorí by mohli dočasne zásobovať čerpacie stanice. Ďalej sa rozhodla udeliť 10 500 trojme­sačných pracovných víz pre vodičov zo zahraničia a dočasne pozastaviť platnosť antimonopolného zákona zakazujúceho zdieľanie informácií o rezervách a distribúcii medzi jednotlivými predajcami pohonných hmôt. To preto aby mohli ľahšie zásobovať krajinu palivom. Britská obchodná komora však tieto kroky považuje za nedostatočné a prirovnala ich k haseniu ohňa náprstkom vody. Chcelo by to systémové opatrenia, ako napríklad uvoľnenie imigračnej politiky.

Od čohosi takého má ale vláda Borisa Johnsona naozaj ďaleko. Pracovné víza pre sú len dočasné. Riešenie vidí skôr v zamestnávaní britských vodičov s vyššími mzdami a lepšími pracovnými podmienkami, napísala agentúra Reuters. Kým sa tak, stane, ak vôbec, budú Briti vystavený nedostatku benzínu a nafty. Dotknúť sa to môže dokonca aj tohtoročných vianočných sviatkov. Súčasnou realitou tak ostáva fakt, že až 90 percent čerpacích staníc v britských mestách je pre nedostatok paliva zavretých. Nie je to pritom jediný požiar, ktorý hasí britská vláda. Len pred niekoľkými dňami vynaložila milióny libier, aby odvrátila hrozbu nedostatok potravín.

Zdroj: auto.pravda.sk / YouTube

Zobraziť ďalšie

Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti