VIDEO: Slováci odmietajúci vakcináciu, testovanie a vládne korona-obmedzenia protestovali na hraniciach. Rozhodujú o nás bez nás. Nezaujíma ich rozhodnutie Ústavného súdu, ani nariadenie europarlamentu. Nezaujíma ich nič!

22.07.2021 | 09:29
Protestujúci vytvorili na priechode Čunovo – Rajka živú reťaz a skandovali heslá ako „hanba“ či „testovať sa nedáme“.

 

Proti novým "hygienokracii" a podmienkam vstupu na Slovensko, ktoré platia pre pandémiu koronavírusu, sa v stredu protestovalo na viacerých hraničných priechodoch.

Okrem priechodu v Komárne polícia evidovala aj blokáciu v Milhosti, Šahách, Brodskom, Suchej Hore, Svrčinovci či na hraničnom priechode Bratislava (Petržalka) – Berg. Zablokovaný bol aj priechod v Štúrove či Čunovo – Rajka, oba sú však už prejazdné.

Protestujúci vytvorili na priechode Čunovo – Rajka živú reťaz a skandovali heslá ako „hanba“ či „testovať sa nedáme“. Vyjadriť tým chceli nespokojnosť s podmienkami vstupu na Slovensko, a to najmä pre takzvaných pendlerov. „Výrazne znevýhodňujú ľudí z prihraničných regiónov, a to napriek tomu, že bývajú na území, v ktorom nie je horšia epidemiologická situácia ako na Slovensku,“ tvrdia.

Podporu nespokojným pendlerom vyjadrili aj viaceré opozičné strany. Niektorí opoziční politici sa na proteste aj priamo zúčastnili. Okrem protestujúcich je na mieste aj polícia, spoločne s jej antikonfliktným tí­mom.

Na väčšine hraničných priechodov je podľa jej slov situácia pokojná a bez väčších kolón aj na tých miestach, kde sa zdržiavajú protestujúce osoby. „Treba však počítať so zdržaním, prípadne s presmerovaním dopravy,“ podotkla. Polícia situáciu na hraniciach naďalej monitoruje.

"Máme toho dosť. Rozhodujú o nás, bez nás! Ani Ústavný súd SR, ani nariadenie Európskeho parlamentu, ani hlas odborníkov, ani doterajšie protesty, ani márny pokus o dialóg, nič nepohlo svedomím nominanta OĽaNO Vladimíra Lengvarského. Odnášajú si to tak nielen Slováci bývajúci v pohraničí, ale aj naši občania cestujúci cez hranicu za prácou, či cestovný ruch na Slovensku." Tieto slová zdieľali nespokojní obyvatelia prihraničných obcí na facebookovej stránke Slováci v Rajke a okolí.

VIDEO: Protest v Rajke – živá reťaz

 

Nie je to po prvý raz, čo vyšli do ulíc pre nariadenia, ktoré boli prijaté v snahe zamedziť zavlečeniu a šíreniu delta variantu koronavírusu na Slovensko. Hraničný priechod blokovali opakovane aj pred 9. júlom, kedy mali do platnosti tiež vstúpiť nové opatrenia. Tie nezaočkovaným pendlerom ukladali povinnosť preukazovať sa pri prechode hraníc PCR-testom nie starším ako 7 dní.

Na hraniciach vtedy vládla napätá atmosféra. Na nespokojné davy ľudí musela dohliadať aj polícia a nevyhli sa ani vzájomným stretom. Po blokádach sa zástupcovia obyvateľov z prihraničia tiež stretli so zástupcami rezortu zdravotníctva. To však výsledky neprinieslo.

Karty zamiešal nakoniec Ústavný súd, ktorý dal 14. júla novej vyhláške stopku. Po úpravách však od 19. júla zasa platia nové pravidlá. Aj tie sa však stretávajú s hlasnou vlnou nevôle. Prechod hraníc totiž nebude slobodný.

Ľudia žijúci v prihraničných oblastiach proti obmedzeniam bijú na poplach. V požiadavkách, ktoré sformulovali sa zasadzujú o to, aby sa umožnilo nielen očkovaným, ale aj otestovaným občanom Európskej únie stráviť dovolenku na Slovensku. A to bez povinnej karantény. Tiež žiadajú zastaviť podľa ich slov nezmyselnú šikanu občanov Slovenska bývajúcich v pohraničí.

"Povinné PCR testovanie neočkovaných vyžadujme len v prípade, že bude epidemiologická situácia v pohraničných regiónoch susedných štátov horšia ako v Slovenskej republike," tvrdia.

Tiež chcú, aby bolo umožnené "pendlerom" cestujúcim za prácou do štátov EÚ, v ktorých je podobná epidemiologická situácia ako na Slovensku, aby sa mohli domov vrátiť bez akýchkoľvek podmienok zapojenie zástupcov príhraničných Slovákov a Slovákov pracujúcich v zahraničí do procesu prípravy ďalších možných protipandemických opatrení.

Protesty pendlerov podporuje aj strana Hlas-SD, na čele ktorej stojí bývalý premiér Peter Pellegrini. Jej predstavitelia sú aj priamo na mieste. Vláda podľa nich šikanuje vlastných občanov, ktorí sa previli len tým, že bývajú v prihraničných oblastiach. „Strana HLAS požaduje bezplatné testovanie slovenských občanov, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nie sú zaočkovaní. Testovanie je alternatívou k očkovaniu, ale vláda nemôže ľudí nútiť zaočkovať sa tak, že ich finančne zruinuje,“ povedal Richard Raši.

Naopak, minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) pendlerom odkázal, že musia dodržiavať pravidlá. Ak sa sťažujú na to, že ich niekto po prvej dávke vakcíny proti COVID-19 nepovažuje za plne zaočkovaných, tak sa majú obrátiť na ústavný súd. Blokáda hraničných priechodov podľa neho zmysel nemá. "Absolútne nič im to nepomôže, takáto diskusia nie je konštruktívna," povedal minister.

Na to, aby sa zaočkovali, majú vraj času dostatok. K samotným protestom bude jeho rezort vnútra pristupovať podľa zákonných možností.

V prípade našich občanov žijúcich v prihraničných oblastiach do 100 metrov od otvoreného hraničného priechodu aktuálne stále platí, že pokiaľ nie sú zaočkovaní, musia predložiť negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako 7 dní. Pendlerom po novom stačí od 1. septembra 2021 jedna registrácia cez formulár eHranica, Do rovnakého dátumu majú tiež majú výnimku z karantény ak majú potvrdenie od zamestnávateľa o mieste výkonu práce a majú negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako 7 dní. Zaočkovaní pendleri si na tom ešte lepšie. Registrácia na eHranici im platí 6 mesiacov, po vstupe na naše územie nemajú nariadenú karanténu a ani sa nemusia preukazovať negatívnym výsledkom PCR testu.

Zdroj: pravda.sk / topky.sk / YouTube


Zaujímavosti