VIDEO: Progresívna feťácka párty v parlamente alebo nová politická „kultúra“ v podaní PS/Spolu. Poslanci si pomýlili parlament s ubytovňou

20.02.2020 | 10:07 Lídri politických strán sa vyjadrili k okupovaniu poslanecnej sály poslancami z koalície PS/Spolu.

Poslanci z koalície Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia (PS/Spolu) si zamenili parlament s ubytovňou pre bezdomovcov. Vo videu na sociálnej sieti to povedal predseda vlády a volebný líder Smeru – sociálnej demokracie (Smeru) Peter Pellegrini.

Reagoval tým na šesticu poslancov z koalície PS/Spolu, ktorí druhý deň na protest proti otvoreniu schôdze blokujú rečnícky pult v rokovacej sále. Miroslav Beblavý, Jozef Mihál, Martin Poliačik, Alan Suchánek, Simona Petrík a Viera Dubačová tam z utorka na stredu aj nocovali. Ani po opakovaných výzvach predsedu parlamentu dnes priestor rečníckeho pultu neopustili, preto Danko schôdzu prerušil do štvrtka do 9:00.

„Ako bývalý predseda Národnej rady SR som mal k parlamentu vždy úctu. Predstavuje pre mňa garanciu parlamentnej demokracie. Preto sa nemôžem pozerať na to, ako sa po miestnosti so slovenským štátnym znakom, kde sa prijímajú zákony, premávajú poslanci v ponožkách a v pyžame, rozkladajú si spacáky v rokovacej miestnosti, spia na stoloch a z rečníckeho pultu si robia prístrešok na horalky a termosky s kávou,“ uviedol Pellegrini.

Ak toto má byť podľa premiéra nová politická kultúra, tak to absolútne odmieta.

„Pýtam sa poslancov PS/Spolu, uvedomujete si, že zneucťujete parlament a pohŕdate demokraciou? To si naozaj myslíte, že váš názor je prípustný a správny a máte právo brániť v prejave názoru niekoho iného? Naozaj sú všetci hlupáci a len vy máte patent na rozum?“ pýta sa Pellegrini.

Opozičných poslancov preto vyzval, aby si pobalili svoje spacáky, deky, termosky a špinavé ponožky a šli sa vyspať domov ako normálni a slušní ľudia.

„Vyjadrite svoj názor tak, ako sa má. Najprv v rozprave, potom v hlasovaní. Rešpektujte pravidlá parlamentnej demokracie,“ dodal predseda vlády.

Parlament blokujú „feťáci“

Poslancov nemôže nasilu vyviesť bezpečnostnou službou. Podľa Danka je blokovanie rečníckeho pultu nedôstojné. Poslancov naposledy prosí, aby odišli z rokovacej sály sami. Beblavý tvrdí, že ich nezastraší ani hrozba, že Danko im môže odobrať polovicu platu.

Podľa Ľubomíra Petráka je protestovanie do posledného dňa čistá obštrukcia parlamentu. “Diskvalifikuje ich to v očiach verejnosti,“ povedal.

Podľa Mariána Kotlebu je blokovanie schôdze absolútne nerešpektovanie parlamentnej demokracie. “Len preto, že sa vám nepáči nejaký návrh, tak to je úplne scestné. Dnes nie je dôležité, ako budeme hlasovať, ale že tu feťáci blokujú parlament,“ povedal.

Koalícia podľa Igora Matoviča takto koná, lebo sa ich hnutiu rozhodli sabotovať kampaň. “Nechcú nás pustiť medzi ľudí, lebo sa boja volebného výsledku, takže sa budeme musieť nejak zariadiť,” povedal.

Prespávačka v parlamente

Robert Fico ďakuje Andrejovi Dankovi, ako zvláda situáciu, „aká sa často v parlamente neobjavuje“. Ďakuje aj svojim poslancom a aj ostatným, ktorí pomohli otvoriť schôdzu. Schôdzu podporili okrem Smeru a SNS aj poslanci ĽSNS a odídenci z SaS okolo Ľubomíra Galka.

Podľa Fica mali Bugár a opozícia dohodu, aby sa schôdzu nepodarilo otvoriť. „Je to jedna obrovská hanba na pleciach slovenskej opozície,“ reagoval Fico na obštrukciu.

„Keď je otvorená, správajme sa zodpovedne a poďme rokovať. Beriem prvý deň protestu, myslím si, že je to v poriadku, aj keď takéto veci by som očakával skôr od Matoviča,” povedal predseda Sme rodina Boris Kollár. Ak sa to bude naťahovať až do volieb, vníma to ako frašku, „ako čistú psychiatriu“.

Obštrukcia pri rečníckom pulte podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča má zmysel, ostávanie v rokovacej sále v noci však nie. Skonštatoval to po prerušení mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR pre obštrukcie nezaradených poslancov okolo Miroslava Beblavého.

 Progresivisti blokujú schôdzu k trom vládnym novelám zákonov

Podľa rokovacieho poriadku, ak parlamentný mandátový a imunitný výbor zistí, že poslanec narušil poriadok na schôdzi NR SR, odporučí jej, aby mu uložila pokutu až do výšky 2000 eur.

Danko na poslancov viackrát apeloval, že narúšajú priebeh rokovania. „Sme aj z iných parlamentov kolegiálne dopytovaní, že čo sa robí v rokovacej sále. Ak si niekto myslí, že mu to zarába percentá, tak je na omyle,“ uviedol Danko s tým, že doteraz vždy vykázaní poslanci poslúchli a plénum opustili.

Poslanci okolo Beblavého požadujú, aby Ústavný sud rozhodol, či je schôdza zákonná. Danko im podľa Beblavého nedal slovo a dvakrát porušil rokovací poriadok. “Urobil opatrenie, ktorým vykázal poslancov, tí podľa jeho názoru porušujú rokovací poriadok, ale poslanec má právo vyjadriť námietku a predsedajúci je povinný dať o tejto námietke hlasovať, on to neurobil,” povedal poslanec Ondrej Dostal.

Poslanci majú na mimoriadnej schôdzi prerokovať tri vládne novely zákonov, ktorými sa má zvýšiť prídavok na dieťa, zaviesť 13. dôchodok a zrušiť zákon o diaľničnej známke. Tiež majú prijať uznesenie k Istanbulskému dohovoru. O novelách majú rokovať v skrátenom režime.

Schôdzu podporili aj odídenci z SaS

Mimoriadnu 58. schôdzu parlamentu otvorili poslanci v utorok 18. februára. Za program schôdze hlasovali poslanci Smeru, Slovenskej národnej strany (SNS), Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko, Eduard Adamčík z klubu Most-Híd či nezaradení poslanci okolo Ľubomíra Galka, ktorí pred časom odišli zo strany Sloboda a Solidarita a vstúpili do Demokratickej strany.

Taktiež zahlasovali za program schôdze nezaradení poslanci Peter Marček, Martina Šimkovičová, Rastislav Holúbek, Jana Nehézová, Milan Špánik a Juraj Kolesár.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) na tlačovej konferencii uviedol, že má riešenie, ako vo štvrtok 20. februára ráno zabezpečiť pokračovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. Odmietol ich však konkretizovať. Tvrdí, že ich ešte potrebuje odkomunikovať z technického hľadiska.

Krátky zostrih vyjadrenia lídrov politických strán:

Vyjadrenie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho:

Zostrih vyjadrenia predsedu SNS Andreja Danka:

Vyjadrenie predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu:

Zdroj: SITA / dnes24.sk / InfoVojna

Článok súvisiaci s tematikou:


Zaujímavosti