VIDEO: Potrebujeme bojovníkov, nie slniečkarov, odkázal Fico na margo diskusie o budúcnosti Smeru-SD

26.05.2020 | 12:20 Bývalý trojnásobný premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico vyhlásil, že presne vie, čo má urobiť, aby bol Smer najsilnejšou politickou stranou.

Robert Fico odpovedal na otázky novinárov o napätí v strane a o boji o funkciu predsedu. „SMER je príliš vážna vec na to, aby bola predmetom mediálnej ruvačky,“ povedal. Potvrdil však, že je za zmeny v strane a zaujíma ho iba zmena, ktorá stranu posilní. 

Predseda Smer-SD Robert Fico tvrdí, že mu nejde o funkcie, ale stabilnú sociálnodemokratickú stranu so silným mandátom.

„Som pripravený zmeniť svoje správanie. Nehovorím k novinárom, ale o vzorci správania sa ako politika. Samozrejme, že sme dotrhaní, unavení a potrebujeme nových bojovníkov, ale nie teoretikov a slniečkarov. Nie som tu na to, aby som sa bil o nejaké funkcie. Dám mu všetko, už nemám kam ísť. Pomohol som ľuďom k funkciám a očakávam, že oni teraz pomôžu Smeru. Zaujíma ma zmena, ktorá posilní stranu," vyhlásil pred novinármi.

Odmietol sa vyjadrovať k vnútrostraníckym veciam a tvrdí, že to nebude robiť ani do budúcnosti. Chce využiť svoje 30-ročné pôsobenie, aby strane odovzdal to, čo sa naučili. „Viem, čo mám robiť, ako sa mám správať," povedal.


„Mal som nevídanú politickú kariéru. Rovnako aj Richard Raši, Peter Pellegrini i Robert Kaliňák. Títo ľudia si musia sadnúť a povedať, čo so Smerom," dodal.

"Mne záleží na tom, aby došlo k zmenám, ktoré urobia silnejšiu politickú stranu. Ale zmeny nie preto, aby sme vás zabavili, kŕmili a napĺňali osobné ambície niekoho," povedal Fico.

Boj o funkcie v strane vraj nie je. „U nás nikdy neboli problémy s ambíciami a žiadne bitky o funkcie. Chcem vnútornú diskusiu a aby sme zostali demokratickou stranou, v ktorej sa rešpektujú názory,“ povedal. „Ja tu nie som od toho, aby som sa bil o nejaké funkcie. Dám SMER-u všetko čo mám, ja už nemám kam ísť. SMER je moje dieťa,“ povedal.
 
Fico ďalej podporil nedeľný zákaz predaja, no zákon o interrupciách by sa podľa neho meniť nemal. Aj na túto tému však pripúšťa diskusiu. SMER musí podľa jeho názoru zostať proeurópsky a protifašistický.

Na otázku, či by prijal funkciu čestného predsedu po dohode v strane, odpovedal, že ho treba nechať využiť 30-ročné skúsenosti. "Patrím medzi tých politikov, ktorí si kladú otázku, nie čo Smer-SD urobí pre mňa. Smer-SD už pre mňa urobil veľmi veľa," skonštatoval a poukázal aj na úspechy podpredsedov strany, napríklad Richarda Rašiho či Petra Pellegriniho.

Odmieta, že by v Smere-SD niekedy boli "ruvačky" o funkcie. Stranu naďalej považuje za životaschopnú. V opozícii podľa neho bude musieť pôsobiť aktívne nielen v sociálnej oblasti, ale aj v oblasti demokracie a právneho štátu.

V Smere-SD sa diskutuje o zmenách a o budúcnosti strany. Podporu diskusii o výmene vo vedení už avizovalo viacero predstaviteľov strany. Viacero jej členov by podľa informácií TASR uvítalo vzájomnú dohodu a kompromis na vedení strany medzi oboma lídrami, teda súčasným predsedom Ficom a podpredsedom strany Petrom Pellegrinim. Niektorí pripustili funkciu čestného predsedu pre Fica.

Pellegrini už prejavil záujem kandidovať o post predsedu Smeru-SD. V nedávnom rozhovore pre TASR skonštatoval, že strana potrebuje generačnú výmenu. Nevylúčil ani odchod zo strany, zrejme by ho nasledovali aj viacerí spolustraníci. Chce novú a modernejšiu sociálnu politiku. Podporu mu vyjadrili aj poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja za Smer-SD.

Sociálny štandard ľudí a pandémia

Fico na brífingu hovoril aj o tom, že dosiahnutý sociálny štandard ľudí by sa nemal ani pre pandémiu znižovať.

Sú tri oblasti, v ktorých môžu sociálne štandardy podľa Fica 'ísť dole', a to minimálna mzda, Zákonník práce a 13. dôchodok. Vyzval preto odborárov a Jednotu dôchodcov na Slovensku , aby pomohli ubrániť pri súčasnej pravicovej vláde doteraz dosiahnuté štandardy.

Prvou oblasťou je podľa neho minimálna mzda. "Prijali sme 'automat', že predstavuje 60 % zárobku v národnom hospodárstve. Jej inštitút je v ústave. Mala by rásť, a nie ako počúvame, že by sa mala zmrazovať. Odmietame úvahy o zmrazovaní minimálnej mzdy. Žiadam preto odbory, aby téma minimálnej mzdy bola naďalej jednou z ich základných tém," vyzval odborárov. Očakáva, že minimálna mzda v roku 2021 by mala byť na úrovni 653 eur.

Druhou témou je podľa Fica tzv. flexibilita Zákonníka práce, teda posunutie práva v pracovnoprávnych vzťahoch v prospech zamestnávateľov.

"Vyzývam preto odbory - nedovoľme vstupovať do Zákonníka práce," zdôraznil predseda Smeru.

Dodal, že treťou témou je tzv. trinásty dôchodok. "Nie je to nejaká almužna, títo ľudia si ho zaslúžia," poznamenal. Fico vyzval preto JDS, aby od súčasného vedenia štátu požadovala dodržanie dohôd súvisiacich s 13. dôchodkom, ktoré boli uzatvorené počas mandátu minulej vlády.

Novinárov zaujímalo prečo nemá Fico rúško

Novinári ku koncu tlačovej konferencie kritizovali Roberta Fica za to, že v uzavretej miestnosti nemá ochranné rúško. „Nahláste ma na políciu, dajte mi putá a zatvorte ma,“ odvetil im.

Pozrite si celú tlačovú besedu predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, ktorý hovoril o výzve k sociálnym partnerom, vyjadril sa aj k zmenám v strane a k politickému dianiu:

Zdroj: tvnoviny.sk / hnonline.sk / refresher.sk / info.sk / ta3.com / InfoVojna

Článok súvisiaci s tematikou:


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti