VIDEO: Polícia priznala, že nedokáže technicky zvládnuť kontrolovanie nosenia rúšok na protestoch, bude však riešiť niektorých poslancov

15.12.2020 | 15:46
  14
Ľudia zúčastňujúci sa protestov podľa policajného prezidenta ohrozujú seba i svojich blízkych, pričom sa dopúšťajú priestupkov.

Počas nedávnych zhromaždení na bratislavských námestiach prišlo k tisícom priestupkov. Uviedol to dočasný prezident Policajného zboru (PZ) Peter Kovařík. Zároveň dodal, že polícia koná aj proti verejným činiteľom, ktorí boli na protestoch. Obvinená z podnecovania je jedna v minulosti verejne činná osoba.

Polícia od prvej októbrovej protivládnej demonštrácie počas núdzového stavu postúpila na regionálne úrady verejného zdravotníctva a okresné úrady 784 priestupkov.

Konštatoval to policajný prezident Peter Kovařík s tým, že polícia vedie aj trestné konanie voči niektorým verejným činiteľom, ktorí boli na protestoch. Odmietol však konkretizovať, o koho ide vysvetľujúc, že rešpektuje prezumpciu neviny. 


Obvinená z podnecovania je jedna v minulosti verejne činná osoba. Na otázku, či je to bývalý sudca NS Štefan Harabin neodpovedal.

„Poslanci nemajú v tomto smere žiadnu výnimku. Je len otázka dôkazov v konkrétnom trestnom konaní, ako sme ďaleko," spresnil s tým, že prioritou pre PZ je počas zhromaždení ochrana života a zdravia ľudí, taktiež majetku.

Dočasný policajný prezident zdôraznil, že protestujúci ohrozujú svoj život a život svojich blízkych. "Je mi veľmi ľúto, že keď zdravotníci s vypätím síl zachraňujú životy, isté osoby s politickými cieľmi vytvárajú priestor na rozširovanie chorôb," skonštatoval.

Protestujúci sa podľa jeho slov dopúšťajú priestupkov na úseku zdravia, života a na úseku civilnej ochrany tým, že sa nelegálne zhromažďujú. Zvolávatelia zhromaždení sa podľa jeho slov dopúšťajú trestných činov. Polícia sa snaží identifikovať najmä osoby, ktorých správanie prekročilo rámec akceptovateľnosti.

„Mali sme pár zranených na protestoch, nemáme žiadne úmrtie. Pri riešení rešpektujeme zásadu primeranosti, polícia vníma, ako sa tá-ktorá osoba správa. Máme informácie, že na zhromaždenia chodia exetrémistické, polovojenské a ultras skupiny, ktoré chcú vyvolávať nepokoje," konštatoval. 


Ocenil to, že polícia dostala pri zásahoch voľné ruky od ministra Romana Mikulca a váži si, že nie je vyvíjaný politický tlak.

Polícia podľa Kovaříka pri zásahoch počas týchto zhromaždení rešpektuje zásady primeranosti a v prvom rade reaguje na to, akým spôsobom sa dav správa. "Každá akcia vyvoláva reakciu. Mali sme operatívne informácie, že sa chystajú provokácie vo vzťahu k PZ. Zúčastňujú sa na tom extrémistické, polovojenské skupiny, ľudia z ultras, ktorí chcú vyvolávať nepokoje," reagoval dočasný policajný prezident. Zároveň pripustil, že vníma tlak verejnosti na dôraznejšie zásahy PZ voči protestujúcim.

Je technicky nemožné kontrolovať nosenie rúšok na proteste

Polícia pri protestoch v priebehu posledných mesiacov postupovala tak, aby nevyvolávala negatívne reakcie davu. Vysvetlil poverený policajný prezident Peter Kovařík. Podľa neho sa pri protestoch nemohli príslušníci zboru sústrediť na kontrolovanie nosenia rúšok, pretože ich primárnou úlohou bolo kontrolovať celkovú bezpečnostnú situáciu.

Kovařík uviedol, že pri prípadnej kontrole rúšok by sa polícia musela vmiesiť do davu protestujúcich, čo by vyvolalo jeho negatívnu reakciu a vyhrotilo konflikt. Bolo by tak ohrozené zdravie či životy protestujúcich aj policajtov. Kontrolovanie povinnosti nosenia rúšok preto podľa neho v podobných situáciách nie je možné.

Polícia si podľa jej šéfa navyše musela dávať pozor pri prípadných zákrokoch. Disponovala totiž informáciami, že niektoré skupiny protestujúcich budú chcieť políciu provokovať.

„Máme operatívne informácie o tom, že sa vo vzťahu k policajnému zboru chystajú provokácie. Mali sme informácie aj k 17. októbru aj k 17. novembru, kto sa týchto konaní ide zúčastňovať. Zúčastňujú sa nám tam extrémistické skupiny, polovojenské skupiny, ľudia z ultras, ktorí chcú vyvolávať nepokoje. To, ako polícia reaguje, je primerané tomu, aby sme nevyvolávali napätie,“ povedal Kovařík.

Na prvej veľkej demonštrácii 17. októbra polícia zaevidovala 15 trestných činov, pri 12 z nich už boli vznesené obvinenia. Na masovom proteste 17. novembra zaznamenala 13 trestných činov, obvinenie bolo zatiaľ vznesené v troch prípadoch. Policajný prezident dodal, že na každej podobnej akcii vyzbiera polícia dva terabajty dôkazových materiálov, ktoré musí následne vyhodnocovať.

Ako uviedol riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Adrian Pavlík, polícia vedie zo sobotného (12. 12.) protestu trestné konanie pre podozrenie z drogovej trestnej činnosti a v jednom prípade za trestný čin nebezpečného vyhrážania policajtovi. Regionálnym úradom verejného zdravotníctva bolo postúpených 28 priestupkov. „Ďalej boli zistené dva priestupky, a to nosenie chladných zbraní na verejnosti,“ dodal.

Na Hodžovom námestí sa v sobotu konal protest proti vláde Igora Matoviča (OĽANO) a proti pandemickým opatreniam. Pred Prezidentský palác prišlo niekoľko stoviek ľudí. Väčšina z nich nemala na sebe ochranné rúška. Nemali ich ani poslanci Národnej rady (NR) SR za ĽSNS Marian Kotleba a Milan Mazurek, europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS) či bývalý parlamentný poslanec Peter Marček, ktorí sa postavili pred ľudí.

Rečníci spochybňovali protipandemické opatrenia, testovanie ľudí na ochorenie COVID-19, ochranné rúška, vakcínu i očkovanie. Protestujúci kričali protivládne heslá a žiadali jej demisiu.

Pozrite si tlačovú besedu dočasného prezidenta policajného zboru Petra Kovaříka a riaditeľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Adriana Pavlíka, na ktorej sa vyjadrili k verejným zhromaždeniam počas pandémie:

Zdroj: hnonline.sk / ta3.com / cas.sk / tvnoviny.sk

Zobraziť ďalšie

Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti