VIDEO: Polícia obvinila Kisku v kauze KTAG spájanej s možnými daňovými podvodmi exprezidenta

06.12.2019 | 11:55
  11
Kisku obvinili deň po tom, ako NAKA obvinila predsedu Smeru-SD Roberta Fica z extrémizmu. InfoVojna o možnom obvinení exprezidenta informovala vo štvrtok ako prvé médium na Slovensku.

Bývalý prezident Andrej Kiska čelí obvineniu z organizovania daňového podvodu. K podvodu malo dôjsť pri financovaní Kiskovej prezidentskej predkampane v roku 2014 cez Kiskovu firmu KTAG. Len za apríl 2014 si mala KTAG z nákladov na Kiskovu propagáciu vo výške asi 770-tisíc eur neoprávnene uplatniť vratku DPH v sume 146 307,82 eura. Kiska bol v tom čase nielen majiteľom, ale aj konateľom spoločnosti. Ešte vo februári tohto roka Národná kriminálna agentúra vo veci daňového podvodu obvinila konateľa Kiskovej firmy Eduarda K.

„V utorok 3. decembra vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil Ing. Andreja K. za pokračujúci zločin daňového podvodu vo forme organizátora,“ informoval Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru.

„Obvinenie bolo vznesené predovšetkým na základe výsledkov znaleckých posudkov a zabezpečených listinných dôkazov, rozsiahleho dokazovania a výsluchov svedkov. Ďalšie skutočnosti vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme uvádzať,“ dodal Slivka.

„Dopustiť sa ho mal ako konateľ obchodnej spoločnosti v rokoch 2013 a 2014. Podvod súvisí so zaúčtovaním daňových dokladov na predvolebnú a volebnú prezidentskú kampaň do účtovníctva spoločnosti, pričom táto činnosť nebola predmetom jej podnikateľskej činnosti,“ uviedla polícia na Facebooku.

Príjmy z prednášok exprezidenta

Kiska trvá na tom, že bol obvinený neoprávnene. Jeho argumentom je, že z firmy KTAG išli peniaze na jeho propagáciu s tým, že keď sa Kiska dostane do povedomia verejnosti, bude spoločnosť inkasovať peniaze za predaj jeho kníh a prednášky. Kiskov advokát Daniel Lipšic tvrdí, že keď Kiska v júni skončil na poste prezidenta, jeho prednášky prinášajú KTAG príjmy.

„Kľúčový dôkaz, ktorý spochybňuje vyšetrovaciu verziu, je ten, že od skončenia mandátu prezidenta Kisku tento vykonával množstvo prednášok a mimoškolských aktivít, ktoré sú v predmete činnosti, z ktorých mala táto spoločnosť príjem 60-tisíc eur, z ktorého zaplatila DPH,“ povedal Lipšic.

Kiska cez firmu KTAG platil svoju prezidentskú kampaň. Jeho firma si to vyúčtovala v nákladoch a vypýtala si od štátu vratku. Kiska tvrdí, že jeho firma KTAG ho v prezidentských voľbách pred piatimi rokmi propagovala a vďaka tomu mala mať vyššie tržby aj z predaja jeho kníh.

Kiska už predtým pre týždenník Trend uviedol, že za jednu prednášku účtuje 6000 až 10 000 eur. „Prednášal som pre McKenzie, Google, Future Port Prague, prednášal som pre finančných riaditeľov spoločnosti T-Com z celej Európy,“ uviedol Kiska pre spomínaný týždenník v septembri tohto roka.

Je však otázne, ako sa na tieto dodatočné príjmy pozerajú daniari a tiež polícia. V čase, keď si KTAG uplatnila vratku DPH, totiž firma nevedela doložiť daniarom žiadne príjmy, ktoré by z danými nákladmi súviseli. KTAG vtedy uznala argumenty daniarov a podávala opravné daňové priznania a platila tiež pokuty. Napríklad len v októbri mala KTAG dodatočne opraviť daňové priznania za roky 2013 a 2014. Vtedy mala vyhodiť z nákladov výdavky súvisiace s Kiskovou kampaňou v sume až 467-tisíc eur.

Kiskova eseročka spočiatku z Kiskových aktivít veľa nemala. Podľa výkazov oficiálne zverejnených na internete zinkasovala firma KTAG v roku 2014 za jednu z Kiskových kníh „Cesta manažéra z pekla“ sumu len 854 eur a v danom roku ešte na jej vytlačenie dala podľa zverejnených údajov 1 718 eur.

Kiska v súvislosti s kauzou spočiatku tvrdil, že náklady si platil sám. „KTAG účtovala na základe zmlúv medzi právnickými a fyzickými osobami a medzi týmito fyzickými osobami som bol aj ja Andrej Kiska. S bratom sme mali dohody, že akýkoľvek náklad, ktorý vznikne spoločnosti, uhradím,“ povedal Kiska po prevalení škandálu v roku 2017.

Kiska tiež hovoril, že poskytol firme hotovosť vo forme pôžičky. Malo ísť o 900-tisícovú pôžičku medzi Kiskom ako veriteľom a KTAG ako dlžníkom. Daniari však trvali na tom, že firma za služby vykonané pre Kisku nedostala zaplatené.

Denník Pravda sa kauze venoval v článku Obstoja Kiskove knihy v daňovom škandále?

Kiska hovorí o pomste

Po obvinení konateľa Kiskovej firmy vo februári tohto roka Kiska tvrdil, že išlo o pomstu za to, že neumožnil Ficovi ísť na Ústavný súd. V kauze údajného vydierania vtedajšieho prezidenta SR na polícii vypovedali okrem samotného Kisku aj jeho bývalý hovorca Roman Krpelan, premiér Peter Pellegrini, líder Mosta-Híd Béla Bugár a Robert Fico. V septembri tohto roka polícia zastavila vyšetrovanie prípadu s tým, že "skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci“.

Kiska v reakcii na obvinenie opäť zopakoval, že ide o Ficovu pomstu, a ak by ho vymenoval za ústavného sudcu, žiadne obvinenia by nepadli. „Fico mi domov doručil svoj mikulášsky darček, a to obvinenie mojej osoby,“ povedal Kiska.

Fico v minulosti zdôraznil, že s Kiskom nikdy nehovoril o tom, aby bol vymenovaný za ústavného sudcu. „Obviniť ma, že mám na špagátiku políciu a prokuratúru, je silná káva,“ povedal Fico ešte na začiatku tohto roka.

Kiska tvrdí, že „Fico to vedel už včera, skôr ako ja“. Ukázal pritom video, v ktorom Fico tvrdí, že „Kiska bude stíhaný za daňové podvody“. Kiska uvádza, že Fico ho varoval, „keď som ho odmietol dať na ústavný súd. Ešte ako prezident vo februári som takýto postup Ficovej polície avizoval.“

Polícia vtedy odmietla, že by politici mali vplyv na jej rozhodnutia.

Faktom však je aj to, že hneď po tom, ako vo februári tohto roka polícia obvinila konateľa Kiskovej firmy z daňového podvodu v súvislosti s financovaním Kiskovej kampane, povedal Kiskov advokát Daniel Lipšic, že z odôvodnenia daného obvinenia vyplýva, že „pravdepodobne bude obvinený aj Kiska“.

Lipšic ešte vo februári tohto roka ako Kiskov advokát avizoval, že obvinený bude zrejme aj Kiska. Pozrite si video:

Tento týždeň padlo obvinenie aj na predsedu Smeru Roberta Fica pre jeho zhodu s extrémistickými výrokmi Milana Mazureka z ĽS NS.

Predpoveď InfoVojny sa naplnila

InfoVojna v článku Judity Laššákovej o možnosti, že sa chystá obvinenie Kisku, písala vo štvrtok ako jediné a prvé médium na Slovensku.

„Mohlo by sa zdať, že policajný prezident Milan Lučanský a šéf NAKA Branislav Zurian začali hru vabank a prehodili výhybku na opozičnú koľaj. Aj keď mnohé nasvedčuje tomu, že to tak je, v tomto prípade ide len o divadlo. Fico má nepochybne viac problémov, ako ten s Mazurekom. Z tohto mraku preto celkom iste nezaprší.

O čo tu teda ide? Chystá sa konečne obvinenie Kisku? Po obvinení Fica by už obvinenie Kisku tak politicky nebolelo. Nik by nenamietal politické zneužívanie polície. Uvedená dvojica z čela polície by tak po voľbách, ak by vládu zostavovala dnešná opozícia, mala umyté ruky. Veď konali v duchu „padni komu padni“. Obviňovali predsa tak z jedného tábora, ako aj z druhého. V tomto ponímaní neuvažuje zle ten, kto chce mať vplyv v polícii aj po blížiacich sa voľbách. A ani ten, kto chce vyvolať poriadny predvolebný chaos na strane opozície. Veľkou neznámou zostáva, či aj niekoho iného v tejto hre nedobehne jeho minulosť,“ uviedla Laššáková v článku Smer-SD si toľko naháňal vlastný chvost, až sa mu ho chytiť podarilo.

Kiska chcel uplatniť vratku DPH v sume 146-tisíc eur

Finančná správa prišla nielen na to, že jeho firma KTAG sa pri výdavkoch na Kiskovu propagáciu pokúsila štát pripraviť o daň z príjmu, ale najnovšie sa ukázalo, že išlo aj o podvod pri vratkách dane z pridanej hodnoty.

Len za apríl 2014 si v prípade nákladov na propagáciu Kisku jeho firma chcela od štátu uplatniť vratku DPH v sume 146 307,82 eura. Kiska bol v tom čase nielen majiteľom, ale aj konateľom spoločnosti. Výsledky vyšetrovania daniarov v prípade DPH zverejnil anonym s tým, že ak si firma uplatňovala vratku na 20-percentnej DPH za takmer 150-tisíc eur, muselo ísť o náklady na kampaň len za jeden mesiac asi za 770-tisíc eur.

V uniknutých záveroch daniarov je aj priznanie firmy KTAG. Tá uviedla, že „faktúry, z ktorých bolo neoprávnene uplatnené odpočítanie dane, boli nesprávne zatriedené do nároku na odpočet dane. Predmetné doklady boli omylom predložené účtovníčke a zaúčtované spoločnosti KTAG, ktoré evidentne tam nepatria, čo bolo spôsobené neúmyselne“.

KTAG nepredložila žiadne dokumenty

Vtedajší prezident Kiska však, naopak, trval na dohode, podľa ktorej faktúry uhradí firma KTAG. „KTAG účtovala na základe zmlúv medzi právnickými a fyzickými osobami a medzi týmito fyzickými osobami som bol aj ja Andrej Kiska. S bratom sme mali dohody, že akýkoľvek náklad, ktorý vznikne spoločnosti, uhradím,“ povedal Kiska v sptembri roku 2017.

Napriek Kiskovým slovám o tom, že náklady uhradí, firma KTAG daniarom nepredložila žiadne dokumenty, ktoré by potvrdili, že Kiska za svoju kampaň naozaj zaplatil. Faktúry odmietol zverejniť aj samotný Kiska. Ak za služby KTAG nezaplatil, Kiskovi by vznikol nepeňažný príjem, ktorý by musel zdaniť vo svojom daňovom priznaní. Či tak spravil a či sa aj toto bude preverovať, nie je jasné. Anonym, ktorý sa odvoláva na záujmy zamestnancov Finančnej správy, poslal ďalší list aj na Generálnu prokuratúru, v ktorom vyzýva na kontrolu účtovníctva KTAG za roky 2014, 2013, prípadne aj predtým.

Daniari v prípade pokusu o podvod na DPH firme KTAG vratku neuznali a dodatočne jej vyrubili daň 9 226,94 eura. Rozdiel na DPH firma KTAG uhradila. Daniari následne preverili aj daň z príjmov. Kiskova firma KTAG aj po tejto kontrole priznala, že si do nákladov neoprávnene zaúčtovala 136 337 eur na Kiskovu propagáciu a doplatila daň z príjmu vo výške 27 114 eur. Preverené stále nie je to, či Kiska vo svojom daňovom priznaní uviedol nepeňažný príjem na svoju propagáciu a odviedol z neho daň. Tiež nie je jasné, či Kiska neprekročil limit na kampaň, keďže KTAG platila viaceré faktúry na Kiskovu propagáciu aj po 28. februári 2014, keď sa oficiálne začala kampaň. Podľa zákona o volebnej kampani náklady na volebnú kampaň Andreja Kisku nemohli presiahnuť 265 550 eur (vrátane kampane pred druhým kolom volieb). Kiska v apríli 2014 priznal, že v čase oficiálnej kampane, t. j. od 28. februára do 27. marca 2014 (prvé plus druhé kolo volieb), minul 250 593 eur. Vzhľadom na uniknuté záznamy prešetrovania daniarov je však podozrenie, že limit presiahol.

Základné informácie ku kauze daní Kiskovej firmy si môžete pozrieť v nasledujúcom vi­deu:


Články súvisiace s tematikou:

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti