VIDEO: Orbán chce pomôcť Slovensku so Sputnikom. Maďarské laboratórium posúdi ruskú vakcínu

10.04.2021 | 10:18
  11
O schôdzke informovali maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský minister financií Igor Matovič vo videozázname zverejnenom na Facebooku.

Podpredsedu vlády Slovenskej republiky a ministra financií Igora Matoviča prijal v piatok v Budapešti maďarský premiér Viktor Orbán. Stalo sa tak po rokovaní Matoviča s ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom o pomoci Maďarska pri testovaní ruskej vakcíny Sputnik V dovezenej na Slovensko.

O schôdzke informovali Orbán a Matovič vo videozázname zverejnenom na Facebooku. Maďarský ministerský predseda vyjadril radosť z toho, že "s priateľom Igorom" mohli spolu dlhšie diskutovať.

"Obe krajiny poriadne trápi koronavírusová pandémia. Pomôže iba vakcína. Čím viac očkovacej látky budeme mať, tým máme väčšiu šancu na úspech. Nech sme v akýchkoľvek veľkých problémoch, Slováci či Maďari, chceme zostať dobrými susedmi. Maďarsko je pripravené poskytnúť pomoc Slovensku a som si istý, že túto pomoc v prípade potreby Slovensko opätuje. Prajem všetko dobré všetkým občanom Slovenska," povedal Orbán po schôdzke.

Matovič ponúknutú pomoc ocenil a poďakoval za ňu. "Majú špičkové laboratórium, ktoré nám Sputnik posúdi a môžme takto zachraňovať životy a zdravie na Slovensku," uzavrel podpredseda slovenskej vlády.

Korčok: Vylúčenie diplomatov vedúcim delegácie je netradičný postup

Piatkové rokovania ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) s maďarskými partnermi v Budapešti sa uskutočnili bez zástupcu slovenského veľvyslanectva. Rozhodol o tom Matovič. Vylúčenie diplomatov vedúcim delegácie je podľa šéfa rezortu diplomacie Ivana Korčoka (nominant SaS) krajne netradičný postup, keďže išlo o rokovanie s ministrom zahraničných vecí Maďarska. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

"Slovenská diplomacia je profesionálna a lojálna voči záujmom Slovenskej republiky. Preto nevidím dôvod na jej obchádzanie pri pracovných cestách do zahraničia. Za slovenskou zahraničnou službou pevne stojím a verím, že nie som sám spomedzi členov vlády, kto ma voči nej plnú dôveru," uviedol minister.

Korčok sa zároveň ohradil voči tvrdeniam poslanca OĽANO Györgyho Gyimesiho, podľa ktorého bola neúčasť zástupcu slovenského veľvyslanectva predpokladom úspechu rokovaní s maďarskou stranou.

"Je to hrubé obviňovanie slovenskej diplomatickej služby. Na mieste je otázka, o čom boli rokovania v Budapešti, na ktorých sa mohol zúčastniť poslanec trvale osočujúci slovenskú diplomaciu a zároveň sa na týchto rokovaniach nesmel zúčastniť nikto zo slovenských diplomatov," vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Most-Híd: Matovič podľa strany obišiel celú vládu. Sme svedkami kompetenčného chaosu

Sme svedkami kompetenčného chaosu, komentuje aktuálne aktivity ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) mimoparlamentná strana Most-Híd. Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) musí podľa nej urobiť poriadok, nastaviť hranice v kompetenciách a konečne zabezpečiť normálny chod a fungovanie vlády. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Klára Magdeme.

Bývalý premiér Matovič podľa strany obišiel celú vládu, keď uzavrel zmluvu na dva milióny ruských vakcín, čím vyvolal vládnu krízu. Teraz obchádza vládu ako minister financií, keď bez mandátu rokuje v zahraničí o záležitostiach, ktoré nepatria do jeho kompetencií. Ako poznamenali, zabezpečenie čo najúčinnejšieho očkovania je úlohou ministra zdravotníctva.

"Žiadny člen vlády nemôže obviniť slovenské úrady a inštitúcie za to, že vykonávajú svoju prácu a povinnosti, ak predtým pred nimi utajil podmienky medzinárodnej zmluvy," dodala strana v stanovisku.

ŠÚKL by uvítal, ak by v Maďarsku robili laboratórnu kontrolu Sputnika

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová by uvítala, ak by v Maďarsku spravili laboratórnu kontrolu vakcíny Sputnik V. V prípade, že by mali realizovať posúdenie, považovala by to za prekvapujúce. Európske krajiny totiž postupujú podľa štandardizovaných procesov. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii v reakcii na informácie o pomoci Maďarska pri testovaní Sputnika.

Ako vysvetlila Baťová, ŠÚKL robil posúdenie vakcíny, ktorá zahŕňa najmä kontrolu dokumentov. Mal 49 pripomienok, čo však podľa nej nie je nič nezvyčajné. "Veľmi ma mrzí, že vznesené pripomienky boli vnímané ako sabotáž, nástroj hybridnej vojny," podotkla s tým, že proces absolvujú výrobcovia aj v Európskej liekovej agentúre.

Laboratórnu kontrolu realizuje na Slovensku Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied. Podľa Baťovej sa chýli ku koncu, čaká sa na výsledky posledných dvoch testov. Ak by v Maďarsku testovali Sputnik v OMCL laboratóriách (Official Medicinal Control Laboratory), uvítala by to. "My sme sa ich pýtali trikrát a z mojej pozície sme dostali trikrát negatívnu odpoveď, že nebudú testovať neregistrovanú vakcínu," povedala. Baťová podotkla, že rozhodnutie, či očkovať alebo neočkovať Sputnikom, je na Ministerstve zdravotníctva SR.

Predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) sa zastala odborníkov. "Považujem za nešťastné a nespravodlivé, ak odborníkov nútime do politických rozhodnutí, ponižujeme alebo hádžeme cez palubu," vyhlásila v súvislosti s dianím okolo vakcíny Sputnik V.

Poslankyňa vyzvala na vecnosť. Skonštatovala, že pochybnosti o vakcíne sú do istej miery oprávnené. Spochybnila tiež argument o záujme 500.000 ľudí očkovať sa ruskou vakcínou, keďže prieskum bol podľa nej realizovaný dávno a jednotlivé vakcíny v ňom neboli jasne definované. Pýta sa tiež, ako je možné, že ŠÚKL nevedel o podmienke zmluvy, ktorú mal porušiť. "Netreba zabudnúť, že za vakcínu sme zaplatili," dodala s tým, že preto máme aj právo overiť kvalitu dodávky.

Zdroj: tvnoviny.sk / parlamentnelisty.sk / cas.sk / trend.sk

Zobraziť ďalšie

Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti