VIDEO: Nicholsonová povedie v Európskom parlamente výbor pre zamestnanosť

18.07.2019 | 19:36
  5
Zahraničné médiá upozorňujú, že o tento post sa uchádzala bývalá poľská premiérka Beata Szydlo, ani na druhý pokus však neprešla.

Slovenskú europoslankyňu Luciu Ďuriš Nicholsonovú (ECR, SaS) vo štvrtok zvolili za predsedníčku výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci.

Jej frakcia Európskych konzervatívcov a reformistov o tom informuje na twitteri, potvrdila to aj tlačová atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.

Zvažovala kandidatúru do parlamentu

Zahraničné médiá upozorňujú, že o tento post sa uchádzala bývalá poľská premiérka Beata Szydlo, ani na druhý pokus však neprešla. Frakcia preto nominovala Ďuriš Nicholsonovú, ktorú zvolili na prvý raz.

Ďuriš Nicholsonová je tak ako jedna z mála slovenských europoslancov vo vedení parlamentu alebo výboru.

Ďuriš Nicholsonová zvažovala kandidatúru v budúcoročných voľbách do Národnej rady SR (NR SR), avšak štvrtkové zvolenie za predsedníčku Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne záležitosti (EMPL) mení situáciu. Pre TASR to potvrdila samotná europoslankyňa.

Priznala, že "jej zvolenie je pre ňu novou situáciou, ktorú nečakala, váži si ju", a preto akékoľvek ďalšie aktivity vzhľadom k domácej politike bude reflektovať v súvislosti s novou funkciou na pôde EP.

Poslankyňa upozornila, že má k dispozícii až 28 rôznych vzorov - podľa 28 členských štátov - na výmenu najlepších postupov. Dodala však, že hlavným predpokladom bude, aby sa europoslanci, členovia tohto výboru, vedeli dohodnúť otvorene a na základe argumentov a konkrétnych údajov.

Nicholsonová sa po získaní funkcie poďakovala za zvolenie a zavtipkovala, že teraz bude musieť zrušiť plánovanú dovolenku s manželom. Okrem toho, že predstavila svoju doterajšiu prácu v sociálnej oblasti tiež povedala: „Ja som dosť taký človek činov. Ja dosť nemám rada také politické bľabotanie, nemám rada silné politické slová tam, kde sa vyžadujú činy“.

 

Priestor na diskusie

Jej hlavným poslaním ako predsedníčky výboru bude vytvoriť prostredie, ktoré bude ideálnym priestorom na diskusie, kde každý člen bude mať svoj hlas bez ohľadu na veľkosť alebo vplyv domovského členského štátu.

Aj preto už počas prvej schôdze, ktorú viedla, vyzvala svojich kolegov, aby nechali bokom rozdiely a politický marketing a sústredili sa na to, čo ich môže spojiť - na úprimnú snahu pomôcť občanom, a to bez rozdielov.

Predseda SaS Richard Sulík gratuluje Lucii Ďuriš Nicholsonovej (SaS) k novozvolenej pozícii predsedníčky Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne záležitosti (EMPL).

V súvislosti s jej kandidatúrou do Národnej rady (NR) SR Sulík pre TASR povedal, že kandidačnú listinu do parlamentných volieb bude SaS riešiť až v septembri.

Beňovú zvolili za kvestorku

Moniku Beňovú zvolili za kvestorku. Predsedníčkou bola kedysi aj Anna Záborská, konkrétne výboru pre práva žien a rodovú rovnosť. V tomto výbore bola v minulosti Jana Žitňanská podpredsedníčkou.

Beňová by mala ako nová členka predsedníctva Európskeho parlamentu zodpovedať aj za vzťahy s Európskym súdnym dvorom a Európskou prokuratúrou.

Ako ďalej informovala agentúru SITA, v priebehu nasledujúceho dva a pol roka bude mať okrem toho vo svojej pôsobnosti aj záležitosti týkajúce sa dopravných, podporných služieb a mobility europoslancov, takisto niektoré bezpečnostné otázky v rámci priestorov Európskeho parlamentu a jeho styčných kancelárií, či agendu sťažností v súvislosti s prípadmi možného obťažovania zamestnancov Európskeho parlamentu.

Ostatní Slováci vo výboroch europarlamentu

Beňová (Smer, S&D) je členkou výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI). Do tohto výboru patrí aj Martin Hojsík (PS, RE) a Michal Wiezik (Spolu, EPP). Vo výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) sú tiež traja europoslanci – Vladimír Bilčík (Spolu, EPP), Michal Šimečka (PS, RE) a Milan Uhrík (ĽSNS). Miroslav Číž (Smer, S&D) bude pôsobiť vo výbore pre medzinárodný obchod (INTA). Do výboru pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL) sa zaradili Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS, ECR) a Miroslav Radačovský (ĽSNS). Robert Hajšel (Smer, S&D) je členom výboru pre priemysel, výskum a energetiku. Eugen Jurzyca (SaS. ECR) a Ivan Štefanec (KDH, EPP) pracujú vo výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO). Peter Pollák (OĽaNO, EPP) je vo výbore pre kultúru a vzdelávanie (CULT).

Zaradenie poslancov

Zaradenie poslancov do výborov v čo najväčšej možnej miere odráža zloženie samotného Európskeho parlamentu.

Zaradenie zákonodarcov do výborov je interným rozhodnutím poslaneckých klubov (politických skupín) a nezaradených poslancov.

Výmena miest vo výboroch medzi jednotlivými poslaneckými klubmi nie je povolená. V Európskom parlamente teraz funguje 20 výborov a dva podvýbory.

Okrem tých, do ktorých sa zaradili slovenskí europoslanci, existuje napríklad výbor pre zahraničné veci, poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, hospodárske a menové veci či rozpočet.

Najpočetnejší je výbor pre priemysel, výskum a energetiku, v ktorom bude najbližších päť rokov pôsobiť 72 poslancov. Vo výbore pre zahraničné veci ich bude 71.

Zdroj: sme.sk / pravda.sk


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti