VIDEO: Nesedí tu nič a slovenská verejnosť musí vidieť, že za súčasná stav na Slovensku aj za 14-tisíc obetí covidu zodpovedá táto vládna koalícia, vyhlásil Fico

25.11.2021 | 08:15
4
Predseda strany Smer-SD a bývalý trojnásobný premiér Robert Fico zdôraznil, že Hegero-Matovičova vláda v príprave na tretiu vlnu totálne zlyhala.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii poslaneckého klubu strany strany Smer-SD informoval jej predseda Robert Fico o troch mimoriadne dôležitých krokoch, ku ktorým by jeho strana v aktuálnej situácií okamžite pristúpila, keby bola vo vláde.
 
Predstavitelia poslaneckého klubu na štvrtkovej tlačovej besede formulovali základné politické východiská. Podpredseda strany Juraj Blanár v stredu v Národnej rade SR žiadal predsedu vlády, aby prišiel na rokovanie parlamentu a predniesol poslancom základné informácie o tom, čo sa má diať na rokovaní vlády, ktoré súviselo s rozhodovaním o sprísnení protipandemických opatrení Poslanci koalície však tento návrh odmietli. Podľa predsedu strany Roberta Fica by mala národná rada vypustiť všetky návrhy zákonov, ktoré nesúvisia s rozpočtom na rok 2022 a tiež všetky návrhy, ktoré nesúvisia s bojom proti pandémii a mala by sa zaoberať mimoriadne vážnou situáciou, ktorú na Slovensku máme.

„Odmietanie vládnych poslancov je spojené s tým, že sú si vedomí, že nemajú čo ponúknuť. Sme svedkami nemohúcnosti vlády rok a pol, ale táto nemohúcnosť vychádza na povrch v posledných mesiacoch. Podrobne si preštudujte všetky verejné vyjadrenia, ktoré mal predseda vlády Heger a minister zdravotníctva počas letných mesiacov, dokonca tieto vyjadrenia mali ešte v septembri a začiatkom októbra. Súčasne obidvaja vyhlasovali, že vláda Slovenskej republiky je perfektne pripravená na tretiu vlnu, že nebude v žiadnom prípade potrebné uvažovať o nejakom lockdowne, že nebude potrebné uvažovať o  prijímaní obmedzujúcich opatrení a rozhodnutí. Buď klamali alebo netušili, o čom v danej situácii hovoria,“ vyhlásil predseda Smeru-SD.

Zároveňo požiadal médiá, aby konfrontovali tieto vyjadrenia s realitou. Podľa neho treba ukázať vyjadrenia z leta a súčasne realitu z dnešného dňa a ak niekto tvrdil, že nebude treba núdzový stav, treba ukázať, aké vyhlášky boli prijaté Úradom verejného zdravotníctva s účinnosťou od 22. novembra a aké rozhodnutia sa pripravujú dnes na vláde.

„Nesedí tu nič a slovenská verejnosť musí vidieť, že za to, v akom stave sa nachádza Slovensko 24. novembra, za tých 14 tisíc obetí covidu, zodpovedá na 100% táto vládna koalícia,“ povedal predseda strany Smer-SD. 

Fico priznal, že bolo veľkým prekvapením, keď terajší minister zdravotníctva Lengvarský prijal nomináciu na ministra z pozície riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Pripomenul mu tiež, do akého obrazu ho dostávajú jeho kolegovia vo vláde.

„Je smiešne a ponižujúce, ako sa k nemu správa bývalý predseda vlády a súčasný minister financií Matovič. Veď za jeho éry došlo k výmene ministra zdravotníctva. Z hľadiska ľudskej dôstojnosti a takého normálneho postavenia chlapa by som odmietol tieto psychiatrické výlevy Matoviča na moju adresu a hodil by som mu ako predsedovi strany funkciu ministra zdravotníctva do ksichtu, pretože Matovič robí z ministra zdravotníctva obyčajnú politickú handru. Po druhé vidieť na ministrovi zdravotníctva, že sa nevie pohnúť z miesta, pretože nemá politickú podporu a môže povedať čokoľvek, pokiaľ sa Matovič dobre na to nevyspí, z hľadiska politickej strany, tak nič nie je. A vrcholom všetkého je to, ak nejaká hovorkyňa vám bráni na tlačovej konferencii čokoľvek povedať a ťahá vás ako trojročné dieťa z tlačovej konferencie, aby náhodou minister  zdravotníctva niečo nepovedal,“ doplnil bývalý premiér.


Podľa jeho názoru by mal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO) ľudsky zvážiť svoju funkciu a dať priestor na to, aby koalícia začala uvažovať o tom, koho postaví na tento post. 

Uviedol, čo by v danej situácii robil Smer-SD, keby bol vo vláde a mal by hľadať nového ministra zdravotníctva, ktorý by v prvom rade musel byť tvrdý manažér.

„Prvá úloha, pán minister, musíš do siedmich dní predložiť plán stabilizácie lekárov a zdravotných sestier a tu máš balík peňazí, ktoré môžeš na tento účel použiť. Do siedmych dní musíš predložiť plán využitia existujúcej zdravotnej techniky a plán prípravy zdravotníkov na využívanie tejto zdravotnej techniky, pretože to je škandál, ak niekde v skladoch sa povaľujú stovky pľúcnych ventilácii a súčasne komunikujeme vo vzťahu k verejnosti, že sa nám všetky kapacity minuli. A samozrejme musel by predložiť tretí plán, a to je plán okamžitej komunikácie a práce s ľuďmi, ktorí sú pozitívne testovaní.“

"Pokiaľ ide o boj proti pandémii, najzodpovednejší je minister zdravotníctva, nad ním je politicky zodpovednejší už len predseda vlády," skonštatoval Fico na stredajšej tlačovej konferencii v parlamente. Považuje za smiešne a ponižujúce, ako sa k Lengvarskému správa Matovič, ktorý robí z ministra "obyčajnú politickú handru".

"Na ministrovi vidieť, že sa nevie pohnúť z miesta, nemá politickú podporu, ak sa Matovič dobre nevyspí, nič nie je. Minister zdravotníctva by mal hodiť uterák do ringu a mal by dať priestor na to, aby koalícia začala uvažovať, koho nominuje na tento post," vyhlásil Fico.

Robert Fico prízvukoval, že je potrebné, aby vláda došla do parlamentu a povedala poslancom, čo sa ide diať. Je totiž úplný výsmech, ak sa vládni poslanci dozvedia až z médií o tom, čo ide robiť ich vláda, pričom diskusia v parlamente môže viesť aj k dobrým návrhom. 

Pokiaľ ide o deficit a verejný dlh, Smer-SD podporí rozumné navýšenie deficitu a verejného dlhu za predpokladu, že tieto zdroje budú použité na boj proti pandémii. Rovnako vie podporiť ústavné a konštruktívne riešenia boja proti pandémii.

Podpredseda strany Ľuboš Blaha požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby svojimi vyjadreniami neprispievala k eskalácii napätia v spoločnosti. Tá totiž včera na tlačovej konferencii vynadala ľuďom, povedala, aby ľudia netliachali, aby nešírili bludy. A to v situácii, kedy je viac ako potrebný sociálny zmier.

„Za absolútne nedôstojné považujeme, že keď v situácii, kedy musíme riešiť zdravotnícku krízu, kedy musíme riešiť nedostatok sestier a lekárov, pani prezidentka je niekde na trhovisku v Komárne, v tejto situácii, kedy je Slovensko dva milimetre od úplného kolapsu. Za daných okolností je urážkou a výsmechom slovenského obyvateľstva, pokiaľ líder koalície Igor Matovič zároveň ohlasuje verejnosti, že ak budeme dobrí, tak ku krčahu s vodou v reštauráciách dostaneme aj limetku. Toto bolo jeho vyhlásenie v situácii, kedy umierajú ľudia,“ vyhlásil Blaha.

Uviedol, že svoj diel zodpovednosti nesie aj prezidentka, ktorá ešte 3. októbra v diskusnej relácii (RTVS, o 5 min. 12) upokojila verejnosť, keď povedala, že stav pripravenosti nemocníc na tretiu vlnu je lepší, než v prípade druhej vlny, kedy išlo o zjavnú lož. A túto opakovala, napriek tomu, že musela mať informácie o tom, že chýbajú sestričky, že chýbajú lekári, že nemáme prístroje a budú umierať ľudia.

Viac vo videu:

Zdroj: YouTube / InfoVojna


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti