VIDEO: Matovičova vláda chce protiústavným zákonom zneužiť situáciu so šírením koronavírusu na špehovanie všetkých občanov Slovenska, varoval Fico

24.03.2020 | 19:35
  22
Vládna koalícia sa chce dostať k údajom občanov. Návrh zákona je hrubým porušením základných ľudských práv, zdôraznil bývalý premiér.

 Vládna koalícia chce zneužiť situáciu so šírením nákazy novým koronavírusom a sledovať svojich občanov. Tvrdí to predseda Smeru-SD Robert Fico v reakcii na vládny návrh zákona, ktorý by okrem iného umožnil Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR používať dáta od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva.

„Každý občan SR by mal vedieť, že ak prejde v takom znení, ako ho predkladá vláda, tak nikto z nás od tohto okamihu si nemôže byť istý tým, čo telefonuje, čo si píše cez sms-ky. Toto všetko bude mať vláda pod vedením človeka z Trnavy k dispozícii,“ vyhlásil Fico s tým, že to nemá nič spoločné s koronavírusom.

Chcú odpočúvať a sledovať kohokoľvek v krajine. Majú to v krvi, je to v ich DNA

„Predsedom parlamentu je človek, ktorý mal kontakty s mafiou. Predsedom vlády je človek, ktorý preukázateľne spáchal daňové zločiny. Chápem, že títo ľudia majú záujem vedieť, čo si ľudia píšu do esemesiek a čo si hovoria do telefónov,“ povedal Fico. Fico vyhlásil, že vládna koalícia by mohla zákon zneužiť proti opozícii.

„Je to zákon špehovací, je to najhrubší zásah do ľudských práv,“ povedal.

Smer vyčíta vládnemu zákonu, ktorým sa má monitorovať pohyb nakazených, že je príliš široký a zbiera priveľa dát. „Zákon môže zisťovať, kde ste, s kým ste telefonovali, o čom, môžu sa sledovať aj esemesky. Urobili to tak, aby mohli odpočúvať a sledovať kohokoľvek v krajine. Majú to v krvi, je to v ich DNA,“ vyhlásil Fico.

„Ak prejde v takom znení, v akom ho predkladá vláda, nikto si nemôže byť istý tým, čo si píše, čo hovorí do telefónu,“ doplnil šéf Smeru-SD.

Fico si zároveň myslí, že návrh zákona je hrubým porušením základných ľudských práv. "Za klub chcem povedať, že nikdy takýto návrh nemôžeme podporiť," uviedol s tým, že koalícia chce len monitorovať ľudí. Viacerí poslanci za Smer-SD v pléne v diskusii tento návrh kritizovali.

Predmetom telekomunikačného tajomstva je:

a) obsah prenášaných správ,
b) súvisiace údaje komunikujúcich strán, ktorými sú telefónne číslo, obchodné meno a sídlo právnickej osoby, alebo obchodné meno a miesto podnikania fyzickej osoby – podnikateľa alebo osobné údaje fyzickej osoby, ktorými sú meno, priezvisko, titul a adresa trvalého pobytu; predmetom telekomunikačného tajomstva nie sú údaje, ktoré sú zverejnené v telefónnom zozname,
c) prevádzkové údaje a
d) lokalizačné údaje

Aktuálny návrh zákona chce de facto porušiť a teda umožní sledovanie nielen toho, kde sa ľudia nachádzajú, ale aj všetky ostatné metadata, teda obsah správ, kto s kým komunikuje alebo aké webstránky navštívi.

Pozrite si tlačovú besedu predstaviteľov politickej strany Smer-SD. Vyjadrili sa k legislatívnym návrhom, ktoré predložila nová vláda na skrátené konanie do NR SR:

Poslankyňa Denisa Saková a bývalá ministerka vnútra dodala, že na ministerstve vnútra už skôr pripravili aplikáciu na lokalizáciu občanov, ktorá by bola podľa nej účinnejším riešením.

Saková uviedla, že vláda a ústredný krízový štáb ešte v minulom týždni rozhodli o vývoji aplikácie, ktorá by zistila, s kým sa za posledných 14 dní stretol človek s potvrdenou nákazou novým koronavírusom. Ak by sa aplikácia prikázala nainštalovať, vie podľa Sakovej rozoznať, s kým sa daná osoba stretla vo vzdialenosti do desať metrov a strávila približne päť minút.

"Myslíme si, že toto je oveľa účinnejšia aplikácia," uviedla s tým, že všetky tieto dáta sa mali zmazať po 21 dňoch. Ak by osoby vracajúce sa zo zahraničia nedodržali povinnú karanténu, aplikácia mala podľa Sakovej tieto osoby upozorniť. Návrh na vývoj aplikácie podľa nej "leží na stole na ministerstve vnútra".

Parlament dnes rokuje v skrátenom legislatívnom konaní o vládnych návrhoch zákonov, ktoré majú riešiť situáciu s novým koronavírusom. Jedným z nich je aj návrh z dielne ministerstva spravodlivosti.

Súčasťou tohto návrhu je dať ÚVZ SR možnosť používať dáta od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva s výnimkou obsahu správ. Toto tajomstvo nezahŕňa iba lokalizačné dáta, ale aj informácie o tom, kto, komu a ako dlho telefonuje.

Takéto možnosti by mal ÚVZ v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu s tým, že by zber a uchovávanie týchto dát trvalo najneskôr do konca kalendárneho roka.

Zdroj: ta3.com (1), (2) / refresher.sk / InfoVojna


Zaujíma nás Váš názor:

Tipy a rady


 

Zaujímavosti