VIDEO: Matovič sa pochválil dovozom ruských vakcín Sputnik. Vítať vakcíny na letisku nedáva zmysel, kritizuje ho protirusky naladený šéf diplomacie Korčok

01.03.2021 | 19:35
S vakcináciou sa má podľa slov ministra zdravotníctva Mareka Krajčího začať najskôr o dva týždne.

Premiér Igor Matovič potvrdil, že na Slovensko dorazili prvé dávky ruskej vakcíny Sputnik V. Informoval, že Slovensko z Ruska objednalo spolu dva milióny dávok. Minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že vakcinácia Sputnikom bude dobrovoľná a plánujú ňou očkovať všetky vekové kategórie.

S vakcináciou sa má podľa slov ministra začať najskôr o dva týždne. Dovtedy budú zásoby uskladnené v skladoch v Šarišských Michaľanoch, kde budú kontrolovať jednotlivé šaržy.

Očakáva problémy

Matovič uviedol, že celú akciu tajili kvôli tomu, lebo panovali obavy z toho, že sa ju niekto pokúsi zmariť. Z koaličných partnerov bola podľa jeho slov informovaná líderka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová. Ako podotkol premiér, očakáva teraz „problémy, boje aj rôzne odhovárania“. Všetkých poprosil, aby odložili politikárčenie.

„Dva milióny vakcín pomôžu zaočkovať milión ľudí na Slovensku. V priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov nám príde milión vakcín, teda pre pól milióna ľudí. Potom následne v máji a júni ďalší milión vakcín,“ povedal Matovič.

Prvých 200-tisíc dávok slovenská strana zakontrahovala ešte cez víkend a doviesť by ju mali na trikrát armádne nákladné lietadlá Spartan. Druhú várku februárovej várky dopraví lietadlo, ktoré z vojenskej leteckej základne Kuchyňa pri Malackách odštartovalo o 12:57 a na moskovské letisko Šeremetievo dorazilo okolo 17:50. Po tretiu pôjde Spartan, ktorý ako prvý pristál na košickom letisku.

Vakcína sa bude na Slovensku používať na základe výnimky, ktorú pre neregistrovaný liek udelí svojim podpisom zrejme ešte v pondelok Krajčí. V spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv preveria šaržu a následne oznámia, kedy sa začne oficiálne očkovanie. Registrovať sa bude možné už skôr.

„Slovensko bude môcť v nasledujúcich mesiacoch zrýchliť tempo očkovania o viac ako 40 percent,“ skonštatoval premiér a nevylúčil, že sa dá Sputnikom V zaočkovať. „Ešte som sa nerozhodol,“ uviedol. Cena za dve dávky Sputnika V, ktorou by sa mal úplne zaočkovať jeden človek, je 19,95 dolára, čo je okolo 17 eur. „Je to výrazne menej ako v prípade iných vakcín,“ uviedol Matovič.

Krajčí: Sputnik V má registráciu v mnohých krajiných

Záujemcovia o očkovanie Sputnikom budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre. Ako podotkol minister, je však mnoho krajín, kde Sputnik V registráciu má.

Z koaličných partnerov bola podľa slov informovaná líderka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová. Ako podotkol premiér, očakáva teraz "problémy, boje aj rôzne odhovárania". Všetkých poprosil, aby odložili politikárčenie.

Vakcína v krajinách Európskej únie nie je v súčasnosti registrovaná. Na Slovensku sa má použiť po schválení Ministerstvom zdravotníctva SR ako terapeutické použitie neregistrovaného lieku. O jej nákupe 18. februára rokoval vládny kabinet, zabezpečenie vakcíny však neodobril. Strana Za ľudí trvala na oficiálnom registračnom procese a verifikácii jej bezpečnosti Európskou liekovou agentúrou (EMA), kde výrobca zatiaľ o registráciu nepožiadal.

Adenovírusovú vakcínu Sputnik V vyvinulo ruské Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie v spolupráci s ministerstvom obrany v Moskve. O jej registrácii v krajine Rusko informovalo 11. augusta 2020.

Na Slovensku sa v súčasnosti očkuje vakcínami od spoločností Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

Pozrite si tlačovú besedu predsedu vlády Igora Matoviča, ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a infektológa Pavla Jarčušku, na ktorej informovali o ruskej vakcíne Sputnik. Do júna by na Slovensko mali prísť postupne dva milióny tejto vakcíny, čo bude stačiť na zaočkovanie jedného milióna obyvateľov. Očkovanie bude dobrovoľné a tento krok zrýchli očkovanie na Slovensku o štyridsať percent:

SaS zarazil spôsob dodania

Strana SaS by privítala, keby bola vakcína Sputnik V pred očkovaním obyvateľov Slovenska schválená buď Európskou liekovou agentúrou (EMA) alebo by získala kladné hodnotenie od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák.

„Je na slobodnom rozhodnutí ľudí, či sa ňou dajú zaočkovať. Zarážajúci je však spôsob, akým sem bola vakcína dopravená,“ dodal Šprlák.

Kritika Korčoka

Účasť premiéra Matoviča pri prílete ruskej vakcíny nepovažuje minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) za vhodnú. Minister to uviedol na sociálnej sieti.

„Ani mňa, ani nikoho z vlády totiž nenapadlo vítať vakcíny, ktoré k nám prišli z iných štátov. Mohli sme byť pri americkej, nemeckej či britsko-švédskej, ale neurobili sme to, lebo to nedáva zmysel,“ mieni Korčok.

Pripomenul, že nejde o pôvod vakcíny, ale o to, či je v Európskej únii riadne registrovaná. „Sputnik V stále o registráciu ani nepožiadal a preto takáto politická pozornosť práve tejto neregistrovanej vakcíne nie je namieste,“ dodal šéf diplomacie.

Valášek kvôli okolnostiam nákupu Sputniku odchádza z koalície

Poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek (Za ľudí) odchádza z vládnej koalície a vzdáva sa postu predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. Oznámil to na sociálnej sieti. Dôvodom sú okolnosti nákupu ruskej vakcíny Sputnik V. Valášek tvrdí, že premiér Igor Matovič (OĽANO) sa namiesto vyvodenia zodpovednosti a nápravy v boji proti pandémii "uprel na zháňanie neoverenej ruskej vakcíny". Okrem premiéra kritizuje aj ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO), ktorý by mal podľa neho odstúpiť.

Poslanec napísal, že premiér sa rok po voľbách dopracoval k tomu, že nákup vakcíny sprevádza tajný vojenský let či záhadný sprostredkovateľ blízky ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Vláda Matoviča mala podľa Valáška po rokoch "Ficovho a Dankovho koketovania s extrémami európskej politiky navrátiť túto krajinu medzi normálne, rešpektované krajiny Západu".

Nákup neoverenej ruskej vakcíny predstavuje podľa Valáška okrem rizika podkopania dôvery občanov v očkovanie aj pľuvanec našim európskym partnerom. "Veď Igor Matovič nie je jediný, komu napadlo vykryť nedostatky vakcín Sputnikom. Ale normálne krajiny ako Nemecko či Rakúsko sa z úcty k zdraviu vlastných občanov a spoločnej európskej dohode rozhodli neurobiť tak bez súhlasu Európskej liekovej agentúry," pripomenul.

"Vstúpil som do tejto koalície s cieľom pomôcť urobiť zo Slovenska ešte váženejšieho hráča v Európe a vo svete. Preto som kandidoval do parlamentu, a preto som sa uchádzal o post predsedu výboru pre európske záležitosti," vyhlásil s tým, že zlyhania koalície prevážili drobné úspechy.

"Už dlhšie avizujem, že mám zásadný problém so spôsobom, akým bojujeme s pandémiou. Ľudia umierajú a strácajú dôveru, že vláda vie, čo robí, a že ich vie vyviesť z tejto krízy. Preto som otvorene povedal, že minister zdravotníctva by mal odísť a jeho miesto by mal prebrať profesionál. Lebo pre normálnu vládu by malo byť neprijateľné, že rok od začiatku pandémie minister nemá poriadne rozchodené tak základné veci ako trasovanie nakazených," vyhlásil.

Valášek vyhlásil, že ide pomáhať budovať zodpovednú, odbornú a európsku alternatívu tejto vláde, "ktorá zabudla na hodnoty, pre ktoré ju ľudia zvolili".

Slová Danka poprel

Igor Matovič vyvrátil tvrdenia šéfa mimoparlamentnej SNS Andreja Danka, že bývalý šéf parlamentu sa osobne podieľal na rokovaniach o obstaraní ruskej vakcíny. Danko Denníku N povedal, že o vakcíne rokoval opakovane s ruským ministrom priemyslu Denisom Manturovom. S vybavovaním mu mal pomáhať aj maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Armádne nákladné lietadlo C-27J Spartan s dodávkou Sputniku dorazilo na košické letisko o 16:18. Na jeho palube bolo 200-tisíc dávok vakcíny Sputnik V. Stroj z moskovského letiska Šeremetievo odštartoval o 13:40 nášho času.

Premiér Matovič spolu s ministrom Krajčím pricestovali do Koších po 17:00 vládnym špeciálom.

Ruský spravodajský web RIA Novosti uviedol, že Slovensko nakúpilo v Rusku Sputnik V. Neuviedlo presný počet alebo iné detaily, ale spomenulo, že krajina nečakala na schválenie Európskou liekovou agentúrou.

Podľa zdrojov Pravdy premiér Matovič nákladné lietadlo poslal do Moskvy tajne ešte v noci z nedele na pondelok. Stroj na Šeremetieve pristál nadránom.

Matovič už ráno na sociálnej sieti uviedol: „Toto bude veľký týždeň. Dve veľké rozhodnutia, ktoré Slovensko výrazne zmenia“. Je zrejmé, že jedno z týchto rozhodnutí sa týkalo práve ruskej vakcíny.

Matovič pred časom ohlásil, že vyrokoval dodávku ruskej vakcíny na Slovensko, pričom hovoril, že do leta by mali prísť dva milióny vakcín. Ich nákup chcel presadiť aj vo vláde, ale tam to zablokovala Veronika Remišová zo strany Za ľudí.

Problém je, že vakcína nie je registrovaná v Európskej únii a tak skoro ani vzhľadom na dĺžku tohto procesu nebude. Aj slovenskí odborníci odporúčajú počkať na registráciu, ale pripúšťajú, že ak by sa očkovanie robilo v rámci klinickej štúdie, mohli by sa zaočkovať aj státisíce ľudí.

Podľa Matoviča bude očkovanie touto vakcínou výlučne na dobrovoľnej báze. Na súhlas s dovozom vakcíny nepotrebuje Matovič súhlas vlády, stačí rozhodnutie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Smer-SD nákup vakcíny spochybňoval, teraz jej nákup chváli

Šéf opozičnej strany Smer Robert Fico tvrdí, že Matovič síce rokoval o dodávke vakcín, ale nie je šanca, že by dokázal zohnať dva milióny kusov, ako sľuboval. Debatu o Sputniku považuje za bublinu a zahral aj ruskou kartou, keď uviedol, že problém jeho dovozu je v tom, že ide o ruskú vakcínu, nie americkú.

Opozičná strana Smer-SD však v pondelok dodávku ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko privítala. Pri ochrane zdravia a životov nemožno hrať akékoľvek geopolitické hry. V stanovisku to uviedol Ján Mažgút, hovorca strany.

"Je správne, že tí ľudia, ktorí sa chcú dať dobrovoľne zaočkovať, budú mať možnosť výberu vakcíny. Smer-SD je presvedčený, že opakovaným nátlakom prispel k dnešnej dodávke Sputnika V a ďakuje ruskej strane za pružnosť," spresnil Mažgút. Pripomenul, že strana od začiatku podporovala nákup vakcíny.

Susedia majú o Sputnik záujem

O nákupe vakcíny Sputnik V telefonoval pred pár dňami rakúsky kancelár Sebastian Kurz s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Rozhovor sa uskutočni na žiadosť z Viedne. Hovorili spolu aj o možnosti spoločnej výroby tejto ruskej očkovacej látky. Aj český prezident Miloš Zeman požiadal Putina o dodávku tejto vakcíny.

V prípade Rakúska možno nezostane len pri nákupe vakcín z Ruska. Kancelár Sebastian Kurz, ktorý telefonoval prezidentovi Vladimirovi Putinovi, prejavil záujem o farmaceutickú spoluprácu.

„Podrobne rokovali o otázkach boja proti koronavírusu vrátane možnosti dodávok vakcíny Sputnik V do Rakúska a tiež jej spoločnej výroby," píše sa na webovej stránke Kremľa. Server The Local pripomenul, že Kurz sa už začiatkom februára vyjadril, že jeho krajina by bola ochotná produkovať túto očkovaciu látku. Tamojšia vláda podmieňuje jej použitie súhlasom Európskej liekovej agentúry (anglická skratka je EMA).

Po Sputniku V poškuľuje aj Česko. Prezident Miloš Zeman, ktorý má s Putinom dobré vzťahy, mu po dohode s premiérom Andrejom Babišom poslal list so žiadosťou o túto vakcínu. Moskva by mala vyhovieť.

V Prahe je však spor o to, ako potom postupovať. Zeman povedal, že by stačil súhlas Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ale ten reagoval, že to urobiť nemôže, lebo registráciu liekov zabezpečuje pre všetkých členov EÚ iba EMA. Výnimku by mohol udeliť rezort zdravotníctva, ale neusiluje sa o ňu.

„Pokiaľ budem minister zdravotníctva, Česi sa bez registrácie EMA nebudú očkovať ruskou vakcínou,“ zdôraznil Jan Blatný pre server iRozhlas.

Maďarsko je krajina, ktorá sa rozhodla, že nepotrebuje pečiatku od EMA. Premiér Viktor Orbán presadil v parlamente zmenu zákona, ktorá umožnila schváliť Sputnik V v Budapešti. S očkovaním sa začalo pred tromi týždňami. Prvá zásielka z Ruska obsahovala 2 800 vakcín.

„Maďarsko so zhruba 10 miliónmi obyvateľov má v pláne získať 600-tisíc dávok Sputnika V, aby urýchlilo očkovanie v spojitosti s oneskorenými dodávkami západných vakcín,“ uviedla agentúra Reuters.

O ruskú očkovaciu látku sa zaujímajú aj ďalšie členské krajiny EÚ. Ak rokovanie Záhrebu s Moskvou dopadne dobre, Chorvátsko by mohlo dostať prvú zásielku zrejme do polovice tohto mesiaca. Úsilie o nákup Sputnika V vyvíja napríklad aj Španielsko, pričom do očkovania by sa pustilo až po súhlase od EMA.

Virológ Klempa radí opatrnosť

K problematike ruskej vakcíny Sputnik V sa vyjadril aj virológ Boris Klempa v relácii Ide o pravdu. Klinická štúdia účinnosti ruskej vakcíny Sputnik V je podľa neho nevyhnutná. Ľudia, ktorí dobrovoľne absolvujú klinické testy, musia vedieť o rizikách a celý proces treba transparentne kontrolovať.

„Nemali by sme akceptovať vakcínu, ktorá neprešla schvaľovaním v Európskej liekovej agentúre,“ povedal.

Nebezpečný Sputnik? Nezmysel, Rusi sú špička. Ale ostatným by klesli zisky, odhaľuje analytik Stefec

Vojenský analytik Jaroslav Štefec v rozhovore pre ParlamentníListy naopak pripomenul, že ruskú vakcínu už schválila Svetová zdravotnícka organizácia ako vhodnú.

V predaji vakcín je politika úplne zásadná. Vojenský analytik Jaroslav Štefec tvrdí, že ide hlavne o zisky - kde sa bude očkovať ruským Sputnik, nebude sa očkovať Pfizerom. Pochybnosti o účinnosti vakcíny z Ruska označil za nezmysly a zdôraznil, že v oblasti biotechnológií a chémie patrí krajina medzi absolútnu svetovú špičku. Ich vakcínu okrem toho už schválila Svetová zdravotnícka organizácia ako vhodnú. A tá musela mať všetky potrebné údaje k dispozícii. V rozhovore pre ParlamentníListy.cz vyzdvihol tiež dôležitosť nášho členstva vo Vyšehradskej štvorke.

The Lancet: Ruská vakcína Sputnik V má 91,6-percentnú účinnosť proti ochoreniu Covid-19

Recenzovaná štúdia v medicínskom časopise Lancet začiatkom februára zistila, že účinnosť vakcíny Sputnik je viac než 91 percent.

Vakcína Sputnik vyrazila do sveta

Podľa vyhlásení Kirilla Dmitriva, výkonného riaditeľa Ruského fondu priamych investícií, dostal fond v prvom decembrovom týždni predbežné žiadosti na nákup 1,2 miliardy dávok vakcíny z viac ako 50 krajín. V 40-tich krajinách boli podané žiadosti o schválenie vakcíny. Dňa 29. januára 2021 podal RDIF žiadosť u Európskej liekovej agentúry (EMA) o registráciu ruskej vakcíny v Európskej únii. (Podľa vyhlásenia Európskej agentúry pre lieky EMA dňa 10.2.2021 napriek rôznym správam agentúra doteraz nedostala žiadosť o priebežné preskúmanie ani povolenie na uvedenie vakcíny; pozn. redakcie.)

Na konci novembra 2020 spoločnosť RFPI oznámila, že cena jednej dávky vakcíny Sputnik V pre medzinárodné trhy bude nižšia ako 10 dolárov, čo ju robí oveľa dostupnejšou v porovnaní s vakcínami mRNA od iných výrobcov. Po predbežnej dohode sa 15. januára 2021 v Brazílii začala výroba vakcíny Sputnik V. Došlo k dohode o výrobe viac ako 300 miliónov dávok vakcín ročne v Indii. Očakáva sa, že vakcínu na dodávky na zahraničné trhy budú vyrábať medzinárodní partneri RDIF v Indii, Brazílii, Číne, Južnej Kórei a ďalších krajinách.

Šéf RDIF Kirill Dmitriev začiatkom decembra odhadoval, že do marca 2021 by svet mohol vyrobiť až 30 miliónov vakcín mesačne. Prvá šarža vakcíny Sputnik V dorazila do Argentíny 24. decembra 2020. Dňa 2. februára 2021 Wall Street Journal poznamenal, že už existujú objednávky a predbežné dohody pre 2,4 miliardy dávok vakcíny Sputnik V. Vakcína sa získava biotechnológiou, ktorá nepoužíva vírus SARS-CoV-2 patogénny pre človeka. Liečivo pozostáva z dvoch zložiek, z ktorých každá obsahuje rekombinantný adenovírusový vektor na báze ľudského adenovírusu.

Viac v článku TU.

Zdroj: pravda.sk / info.sk (1), (2) / ta3.com / InfoVojna


Zaujímavosti