VIDEO: Matovič odmieta uvoľniť opatrenia, straší britskou mutáciou koronavírusu a trvá na lockdowne v kombinácii s masívnym testovaním

26.01.2021 | 21:05
COVID automat bol podľa premiéra nastavený v čase, keď sa nepočítalo s takým silným nepriateľom v podobne nového kmeňa vírusu.

Konzílium odborníkov by možno malo prehodnotiť COVID automat, ktorý má na Slovensku platiť od 8. februára. V utorok to vyhlásil premiér Igor Matovič s tým, že je otázne, či nie je skoro zapínať tento automat. Bojí sa totiž, že ak sa teraz na Slovensku uvoľnia opatrenia, môže sa pandemická situácia vzhľadom na novú britskú mutáciu nového koronavírusu vymknúť spod kontroly. Riešením nateraz je podľa predsedu vlády lockdown v kombinácii s frekventovaným masívnym testovaním.

COVID automat bol podľa premiéra nastavený v čase, keď sa nepočítalo s takým silným nepriateľom v podobne nového kmeňa vírusu. Zároveň tvrdí, že je ilúziou si myslieť, že vakcína proti ochoreniu COVID-19 nás zachráni.

„Pri takýchto dodávkach to môže trvať do septembra, kým budeme mať na Slovensku možno horko-ťažko zaočkovaných 60 percent ľudí. Pri agresívnejšej britskej mutácii to nebude stačiť a my ľudí nemôžeme donútiť, aby sa zaočkovali," skonštatoval Matovič.

Premiér tvrdí, že nastal čas, aby si za jeden stôl sadla vláda, odborníci i koaličné a opozičné strany a dohodli sa, ako postupovať ďalej. Otázkou podľa neho môže byť napríklad aj to, či nerozdať ľuďom „dvojcentimetrové testy", aby sa otestovali priamo doma a nemuseli chodiť na odberné miesta.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) upozornil, že situácia v slovenských nemocniciach je naďalej vážna a počet hospitalizovaných v súvislosti s ochorením COVID-19 je naďalej vysoký. Ak sa má od 8. februára zapnúť COVID automat a má prísť k istému uvoľneniu opatrení, bude to pod podmienkou sedemdňového pretestovania ľudí.

„Pokiaľ s tým bude mať niekto problém, bude tým pádom čierny región. Mal by mať veľmi prísny lockdown aj s obmedzeniami na úrovni zamestnania," skonštatoval minister.

Aj on požiadal konzílium odborníkov, aby sa vzhľadom na novú mutáciu vírusu pozreli opäť na COVID automat a prípadne navrhli zmeny. Krajčí sa chce baviť aj s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS) o otváraní škôl. Minister zdravotníctva totiž považuje za veľké riziko ich otvárať od 1. februára.

Na otázku redaktorky, či by nebolo lepšie radšej "kopnúť do vrtule" a očkovať viac, než stále iba testovať, premiér Igor Matovič odpovedal, že ak by boli vakcíny dostupné, očkovali by sme 24 hodín denne a aj obomi rukami. Pripomenul portál Extraplus.

Uviedol, že vzhľadom na britský variant vírusu by sme mali na vytvorenie kolektívnej imunity zaočkovať viac ľudí, ako pôvodne predpokladal. Za testovaním si stojí, niektoré okresy by podľa neho bolo dobré otestovať aj dvakrát do týždňa.

Matovič o vzťahu so Sulíkom: Neviem sa cez to preniesť. Mal som ho vtedy vyhodiť z vlády

Premiér Igor Matovič tvrdí, že sa stále nezmieril s tým, že minister hospodárstva Richard Sulík nenakúpil testy a nemohlo tak v decembri trikrát prebehnúť plošné testovanie. Na brífingu zopakoval, že Sulík môže za obete.

"Nedokážem s tým žiť, že mal jednoznačnú úlohu kúpiť testy a urobiť plošné testovanie tri týždne. Iba tým, že hľadal výhovorky a nekúpil tie testy tak áno budeme si to niesť," povedal premiér. Hovorí, že je aj jeho zodpovednosť, že neodvolal Sulíka z postu ministra koncom decembra.

"Je to aj moja zodpovednosť, že som vtedy toho ministra nevyhodil z vlády a nevyvodil zodpovednosť. Jeho svedomie je iného kalibru a neurobil nič, pripisoval to mne," hovorí Matovič.

Jeho vzťah zo Sulíkom je už podľa premiéra iba pracovný. "Tam je to bohužiaľ už len čisto pracovné. Akože naozaj po týchto vyše štyritisíc mŕtvych ľudí a vyše miliardy eur straty, čo bude mať slovenské hospodárstvo len preto, lebo lebo lebo výhovorky, ja sa cez to nedokážem preniesť. Čo sa mám tváriť, že sme tým vyše štyritisíc obetí nemohli zabrániť? Mohli sme im zabrániť, samozrejme," emotívne reagoval Matovič.

Premiér Igor Matovič o svojom podiele na tisícoch úmrtí s COVIDOM-19, ktoré podľa neho spôsobil Richard Sulík:

Pozrite si celú tlačovú besedu:

Zdroj: cas.sk / pravda.sk / hnonline.sk / InfoVojna


Zobraziť ďalšie

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti