VIDEO: Lučanského rodina podáva trestné oznámenie. Zosnulý policajný exprezident mal na tele záhadné zranenia, ktoré nikto neriešil

16.07.2021 | 11:30
7
Právny zástupca rodiny Lučanských Miroslav Radačovský podal trestné oznámenie.

Rodina Milana Lučanského žiada dôkladné vyšetrenie okolností smrti bývalého policajného prezidenta, ktorý podľa záverov komisie ministerstva spravodlivosti spáchal samovraždu. Aj keď polícia prípad naďalej vyšetruje, právny zástupca rodiny Lučanských Miroslav Radačovský podal trestné oznámenie, informuje TA3.
 
„Boli zistené ďalšie poranenia na tele Milana Lučanského, o týchto poraneniach nie je vedené trestné stíhanie, a tak bolo mojou povinnosťou túto skutočnosť oznámiť orgánom činným v trestnom konaní,“ povedal televízii Radačovský.
 
Podľa neho mohlo dôjsť k trestným činom marenia vyšetrovania a krivej výpovede, pretože zamestnanci ústavov vypovedali, že policajný exprezident žiadne takéto poranenia nemal. Nemocnica v Ružomberku, kde Lučanského hospitalizovali, je pripravená spolupracovať s políciou. 

Rodina Lučanských v trestnom oznámení upozorňuje aj na zábery z videozáznamu z inkriminovanej noci v cele. Ten je vraj v istej časti prekrytý textom, preto nie je možné stopercentne vyhodnotiť, čo zachytáva. 
 
Milan Lučanský sa vo väzbe pokúsil o samovraždu, následkom čoho 30. decembra 2020 zomrel. Trestné stíhanie v jeho veciach sa zastavilo a verejnosť sa už nikdy nedozvie, či bol vinný alebo nie.
 
Obvinený bol z korupcie, podľa viacerých svedkov zobral úplatok viac ako 500-tisíc eur. Vinu však popieral. Od jeho smrti spolupracujúci obvinení Bernard Slobodník, František Böhm aj Norbert Paksi vypovedali o viacerých trestných veciach, v ktorých sa vraj Milan Lučanský angažoval. Týka sa to napríklad 300-tisícovej kauzy Batoh alebo kauzy Eco Invest

Krátko po smrti Lučanského zriadila Mária Kolíková ako ministerka spravodlivosti komisiu, ktorá prišla po niekoľkých týždňoch so záverom, že príčinou smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského bola samovražda.
 
„Komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali informáciu medializovanú ministerkou spravodlivosti a bývalým generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorá hovorila o tom, že príčinou smrti bolo sebapoškodenie pána Lučanského, a teda pokus o samovraždu,“ povedal predseda komisie Tomáš Čitbaj.
 
Komisia zložená z koaličných a opozičných poslancov, zo zástupcu novinárskej obce, Prezidentského paláca a z verejnej ochrankyne práv mala k dispozícii podklady od ZVJS. 
 
Prístup mala aj ku všetkým videozáznamom a k výstupom z elektronického monitoringu väzenských ciel. Rodina Milana Lučanského však komisii nedala prístup k zdravotnej dokumentácii ani k záznamu o pitve.

Zdroj: refresher.sk

Zobraziť ďalšie

Zaujímavosti