VIDEO: Lipšic počíta s tým, že by ho mohla zadržať policajná inšpekcia ako vyšetrovateľa Čurillu a spol. v kauze manipulovania trestných konaní. Informoval o tejto možnosti už aj svoju rodinu

17.09.2021 | 19:45
9
Šéf Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) hovorí, že mnohé z toho, čo sa v posledných dňoch udialo, je organizované SIS.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic hovorí, že vyšetrovatelia NAKA sú stíhaní za veci, ktoré nie sú trestnými činmi. „Považujem to za snahu zastaviť vyšetrovania, ktoré vedú k najvyšším miestam," povedal v Rádiu Expres

„Tu sú vyšetrovatelia posielaní do najhorších ústavov na výkon väzby," reagoval na obvinenia štyroch vyšetrovateľov NAKA, ktorých zadržala inšpekcia a súd ich poslal do väzby. 

Tvrdí, že trestné stíhania sú vedené účelovo. „Ak si niekto myslí, že nás alebo ich zoberie do väzby a tým to celé skončí, tak to je veľký omyl," doplnil. 

„Počítam aj s touto alternatívou, moja rodina je o tom informovaná," odpovedal na otázku, či má obavu, že by ho mohli zadržať príslušníci Úradu inšpekčnej služby. 

Zdôraznil však, že spí pokojne. „Pokiaľ človek nič neurobil, tak nech pokojne prídu," uviedol. Trestné stíhania, ktoré sú vedené pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry, podľa neho siahajú do najvyšších poschodí justície, politiky či podnikateľksého prostredia.

Hovorí, že sa momentálne nachádzame na hrane toho, či bude alebo nebude pokračovať očista. „Máme proti sebe veľkú presilu, ktorá má neobmedzené zdroje a nehrá podľa pravidiel. Problém je, že táto skupina má svojich ľudí aj v orgánoch presadzovania práva, ktorý by mali byť na našej strane," dodal. 

Lipšic vyjadril presvedčenie, že Úrad špeciálnej prokuratúry sa bude brániť. Naznačil, že niektorí prokurátori a vyšetrovatelia by mohli byť "odstavení."

„Dnes sa to láme. Systém korupčnej chobotnice zistil, že to môže v tomto okamihu zvrátiť," hovorí. 

Špeciálny prokurátor nechcel komentovať vznik odbornej pracovnej skupiny, ktorá má podľa premiéra Eduarda Hegera vrátiť dôveru v právny štát. „Mám na to svoj názor, ale myslím, že by nebolo vhodné, aby som ho verejne hovoril," povedal. 

Je však prekvapený, že sa k procesným úkonom vyjadruje riaditeľ SIS. „Obávam sa, že mnohé z toho, čo sa v posledných dňoch udialo, je organizované SIS," hovorí. 

Celé video:

Zdroj: postoj.sk / YouTube


Zaujímavosti