VIDEO: Lekár MUDr. Pavol Štec porušil Hippokratovu prísahu. Odmietol ošetriť nezaočkovaného pacienta. Na miesto bola privolaná polícia

28.09.2021 | 09:00
70
Absencia očkovanie nie je dôvod odmietnuť pacienta. Rozhodnutie ministerstva zdravotníctva dovoľuje lekárom rozhodnúť o tom či neotestovaného a neočkovaného pacienta ošetrí.

Polícia 27. septembra 2021 zasahovala v ambulancii všeobecného lekára v Kežmarku. Odmietol ošetriť nezaočkovaného pacienta, ktorý nemal ani potvrdenie o negatívnom teste na koronavírus. Za svojim rozhodnutím si stojí. Pacient chce lekára vymeniť.

"Chodím tam roky a nikdy som nemal žiadny problém. Odkedy vznikli všetky tieto opatrenia okolo koronavírusu, tak je to choré," povedal neošetrený pacient potom ako ho obvodný lekár poslal z čakárne preč a neošetril ho. "Lekár prišiel do čakárne a opýtal sa, kto je a kto nie je zaočkovaný. Ten kto nebol zaočkovaný musí mať test a ten, kto nemá test musí odísť," uviedol. 

"Keďže je okres Kežmarok v červenej zóne tak sa ošetruje podľa nariadení, ktoré platia pre každého," povedal všeobecný lekár Pavol Štec. Lekár si za svojim rozhodnutím stojí.

"Poskytovateľ lekárskej starostlivosti nemá možnosť odmietnuť neočkovaného človeka," uviedol právnik Zdenko Seneši. 

Absencia očkovanie nie je dôvod odmietnuť pacienta. Rozhodnutie ministerstva zdravotníctva dovoľuje lekárom rozhodnúť o tom či neotestovaného a neočkovaného pacienta ošetrí. V tomto prípade pacient test nemal a test si urobil iba doma. "Vy ako zaočkovaný máte len ľahší priebeh ale môžete ma nakaziť, tak ako ja vás," uviedol neošetrený pacient. 

Domáci test ale lekár nebol ochotný akceptovať. Doktor hovorí, že ošetrí všetkých pacientov, ale podľa náležitých pravidiel, ktoré má uverejnené na dverách. "Pre mňa je najdôležitejšia bezpečnosť mojich pacientov. Čo si máme myslieť my zaočkovaní, že budeme stále obmedzovaní tými čo očkovanie odmietajú? Pravidlá by mali platiť pre všetkých," povedal Štec. 

"Chcem zmeniť lekára a tiež moju kartu, ktorú mi odmietal vydať," skonštatoval neošetrený pacient. Muž poukazuje na ďalší aspekt, a to lekársku prísahu. "Skúsme sa prosím zamyslieť na podstatu veci, sme v červenom okrese a platia všeobecné pravidlá," ohradil sa lekár.

Na miesto prišli policajti a spísali zápisnicu o celom incidente. Každá strana si ale stojí za svojim. 

Súbor etických pravidiel konania lekára pod názvom Hippokratova prísaha (nazvaná podľa gréckeho lekára Hippokrata z Kósu), na ktorú prisahajú všetci absolventi lekárskej fakulty uvádza:

„Prisahám pri Apolónovi, bohovi lekárstva, pri Asklépiovi, Hygiei a Panakei aj pri všetkých bohoch a bohyniach a dovolávam sa ich svedectva, že túto prísahu a tieto záväzky budem podľa svojich síl a svedomia poriadne dodržiavať:

Svojho učiteľa v tomto umení si budem rovnako ctiť ako vlastných rodičov a vďačne mu ponúknem všetko potrebné, ak si to vyžiada nutnosť. Jeho potomkov budem pokladať za vlastných bratov a keď sa budú chcieť vyučiť tomuto umeniu, vzdelám ich bez nárokov na odmenu aj akékoľvek záväzky. Svojim synom aj deťom svojho učiteľa aj žiakom, ktorí sa slávnostne zaviazali lekárskou prísahou, umožním, aby sa zúčastňovali na výučbe aj na prednáškach aj na celej vede. Nikomu však inému. Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím. Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám nikdy na to nedám podnet. Nijakej žene nepodám prostriedok na vyhnanie plodu.[1] Svoj život a svoje umenie vždy budem chrániť v čistote a udržím ich bez akejkoľvek viny. Sám neuskutočním rez u nijakého chorého, ktorého trápia kamene, ale odovzdám ho do rúk mužom skúseným v tomto odbore. Nech vkročím do akéhokoľvek domu, vojdem tam len s úsilím pomôcť chorým a budem sa vyhýbať každému podozreniu z bezprávia alebo hocijakého ublíženia. Zrieknem sa túžby po zmyslových pôžitkoch či so ženami či s mužmi, či so slobodnými či otrokmi. Keď pri svojej lekárskej praxi zbadám alebo vypočujem niečo, čo by malo zostať tajomstvom, o súkromnom živote ľudí všetko zamlčím a ako tajomstvo uchovám.[1]

Ak budem túto prísahu dodržiavať a poriadne spĺňať, nech sa mi dožičí žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty všetkých ľudí a nech sa radujem z plodov svojho umenia. Ak ju však poruším či poškvrním, nech sa mi stane pravý opak.“

Zdroj: noviny.sk / InfoVojna


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti