VIDEO: Kotlebovci idú do protiútoku a podávajú trestné oznámenie na vyšetrovateľov podieľajúcich sa na nezákonných politických procesoch

13.09.2018 | 14:29Tomáš Hlaváč Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v júli obžalobu na poslanca a predsedu strany Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu ze šek v hodnote 1488 eur, ktorú Špecializovaný trestný súd vrátil prokurátorovi.

Poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko podali na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie na vyšetrovateľa a prokurátora, ktorí sa zaoberali trestným stíhaním Mariana Kotlebu v kauze šekov na 1 488 eur. Odvolávajú sa pritom na verdikt Špecializovaného trestného súdu, ktorý obžalobu v tomto prípade vrátil prokurátorovi.

Podľa poslanca Milana Uhríka v odôvodnení sudca konštatoval „nielen to, že boli brutálne pošliapané občianske a ústavné práva Mariana Kotlebu na svoju obhajobu, ale aj to, že ide o politický proces,“ povedal novinárom. Podľa Uhríka sa tak nestalo prvýkrát, že príslušníci polície a špeciálnej prokuratúry pošliapavajú práva občanov. „My sme si povedal, že si už po hlave skákať nenecháme,“ zdôraznil.

Orgány činné v trestnom konaní porušili zákon

Podľa samotného Kotlebu sa podobná situácia stala aj v prípade poslanca Stanislava Mizíka, ktorého prvostupňový súd oslobodil spod podanej obžaloby.

„Vzhľadom na to, že oba prípady dozoroval ten istý prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry, sme sa rozhodli, že jednoducho stačilo,“ vyhlásil s tým, že ak prokurátor dovolí porušovať zákon, buď je neschopný zastávať svoju funkciu, alebo to robí naschvál.

„Súd konštatoval, že orgány činné v trestnom konaní nepostupovali podľa trestného poriadku, takže porušili zákon,“ dodal Kotleba.

Boj proti totalitným vyšetrovateľom

„Vzhľadom k tomu, že ide v poradí už o druhé takéto nezákonné trestné stíhanie poslanca ĽS Naše Slovensko za údajný „extrémizmus“ (prvé nezákonné trestné stíhanie bolo vedené proti poslancovi Stanislavovi Mizíkovi), a že za obidvomi týmito nezákonnými trestnými stíhaniami stoja tie isté osoby, tak sme sa rozhodli začať proti týmto totalitným vyšetrovateľom aktívne bojovať. Priamo na Generálnu prokuratúru sme podali trestné oznámenia na osoby podieľajúce sa na týchto nezákonných politických procesoch za to, že zneužívajú právomoci verejného činiteľa a namiesto toho, aby dohliadali na dodržiavanie zákona, tak zákon pri svojom vyšetrovaní nerešpektujú.

Okrem toho sme do NR SR predložili novelu zákona na zmenu spôsobu voľby Generálneho prokurátora SR tak, aby ho už viac nevolili politici v NR SR, ale odborníci z radov širokej právnickej verejnosti. Generálny prokurátor by tak nebol len figúrkou závislou na politikoch, ktorí ho zvolili, ale mohol by sa naplno venovať prenasledovaniu a stíhaniu zločincov aj na tých najvyšších miestach v štáte,“ uviedol v stanovisku ĽSNS poslanec Rastislav Schlosár.

Prokurátor podal proti námietke súdu sťažnosť

Hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková pre agentúru SITA v utorok potvrdila, že súd trestnú vec Mariana Kotlebu vrátil prokurátorovi úradu špeciálnej prokuratúry.

„Súd zistil, že do úvahy prichádza prísnejšie právne posúdenie skutku oproti obžalobe, ako aj to, že v prípravnom konaní neboli vykonané všetky dôkazy o okolnostiach, ktoré sú nutné na rozhodnutie súdu. Prokurátor podal proti uzneseniu súdu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR,“ uviedla.

Konšpiračné teórie s číslom 1488

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v júli obžalobu na poslanca a predsedu strany Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu.

Dôvodom bolo podozrenie z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Predseda ĽSNS 14. marca na podujatí svojej strany rozdal trom rodinám šeky po 1 488 eur.

Vzniklo podozrenie, že strana sa tým prihlásila k známemu neonacistickému symbolu 1488. Číslo 14 predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Zdroj: SITA / naseslovensko.net

Zaujímavosti