VIDEO: Kočner poprel účasť na Kuciakovej vražde. Vo väzení má byť budený každých 30 minút

13.08.2019 | 14:05 Kočner mal v utorok pred vyšetrovateľmi hovoriť o sms komunikácii, ktorú mala polícia rozšifrovať v jeho mobilnom telefóne.

Marian Kočner v utorok vypovedal na nitrianskej pobočke Národnej kriminálnej agentúry v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa slov jeho advokáta Mareka Paru poprel účasť na skutku a jednoznačne prejavil svoju nevinu.


Kočner vypovedal pred vyšetrovateľ iba krátko. „A to vzhľadom na trvalé zásahy do práva na obhajobu. Či sa to týka miestnosti číslo 4, kde sme nonstop umiestňovaní, či je to monitorovanie telefonických hovorov s obhajobou prítomnosťou príslušníkov na úrovni jeden, jeden a pol metra,“ uviedol Para.

Podľa jeho slov je jeho klientovi odopieraný spánok, čo má dokazovať nariadenie, podľa ktorého má byť budený každých 30 minút.

„Toto nariadenie nám bolo doručené poštou neznámou osobou. Má to byť z prostredia vedúcich funkcionárov Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby Leopoldov. Toto všetko sme dali vyšetrovateľovi prešetriť. Nariadenie sme dali aj príslušnému súdu,“ uviedol Para.


VIDEO: Predmetom výsluchu obvineného Mariana Kočnera v nitrianskej pobočke NAKA je prípad poškodeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, uviedol obhajca Mariana Kočnera Marek Para.

Ide o mediálnu a politickú bublinu

Kočner mal v utorok pred vyšetrovateľmi hovoriť o sms komunikácii, ktorú mala polícia rozšifrovať v jeho mobilnom telefóne.

Podľa Paru ide iba o mediálnu a politickú bublinu založenú na špekuláciách, pretože QR kódy nájdené v mobile nie je podľa neho možné priradiť ku konkrétnym ľuďom, s ktorými si mal Kočner písať.

„Čo sa týka správ z aplikácie Threema, aj dnes vyplynulo z výsluchu, že tie QR kódy sú absolútne nepriraditeľné. Pokiaľ nám nikto nepovie bez akýchkoľvek pochybností, koho sa týka ten či onen QR kód a je to len nejaká neznáma osoba, a ak sa nemôžem oboznámiť s tým systémom, akým bola záloha v telefóne obnovená, aby som to mohol spochybniť znalcami, tak nie je možné vychádzať z úplnosti a ani spoľahlivosti tohto dôkazu,“ skonštatoval Para.


Podľa jeho slov sa stále nedá vylúčiť, či nedošlo k manipulácii so získanou komunikáciou.

„Preto si dovolím pochybovať a samozrejme som v kontakte so znalcami a špecialistami v IT sektore, ktorí ma do tejto problematiky uvádzajú a keď to bude namieste, zverejním mnou nadobudnuté poznatky. Je podstatné to, že QR kód nie je možné priradiť ku konkrétnej osobe, to znamená, už toto narúša akúkoľvek procesnú spôsobilosť, takže zatiaľ je to na úrovni špekulácie a k špekuláciám sa zatiaľ vyjadrovať nebudeme, budeme sa riadiť faktami,“ zdôraznil Para.

Obhajca hovorí o spolitizovaní prípadu

Zároveň pripomenul, že aj dve sms správy z mobilu Kočnera, ktoré sa mali týkať vraždy novinára a jeho snúbenice, s týmto prípadom vôbec nesúviseli.

„Už len z obsahu tých správ je jasné, že sa toho skutku vôbec netýkajú. Ich obsah nebudem púšťať médiám, lebo je to nespoľahlivý dôkaz,“ uviedol.

Podľa Paru je oveľa zaujímavejšie, že sa celý prípad vraždy spolitizoval a vyšetrovateľ sa ho snaží spojiť so stranou Smer-SD.

„Poviem príklad, je tu 150 A-štvoriek kŕčovito zozbieraných správ, ktoré sa len okrajovo dotýkajú strany Smer-SD. To znamená, že tá politická angažovanosť v rámci tohto vyšetrovacieho tímu je absurdná,“ povedal Para.

VIDEO: Mariana Kočnera na výsluch sprevádzala policajná eskorta.

Kočnerove úkony nemonitorujeme, tvrdí Zbor väzenskej a justičnej stráže

Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) odmieta, že by Kočner mal vo väzbe odopieraný spánok a monitorovali mu telefónne hovory. Vyplýva to z reakcie ZVJS na tvrdenia jeho obhajcu Mareka Paru.

„Boli prijaté opatrenia vo vzťahu k zabezpečovaniu výkonu väzby uvádzanej osoby. Tento postup, respektíve prijímanie opatrení tohto typu, nie je bežnou praxou pri každom obvinenom, avšak je bežnou praxou preventívno-bezpečnostného charakteru hlavne pri zabezpečovaní výkonu väzby obvinených zo spáchania závažnejších trestných činov, ktoré majú povahu organizovanej trestnej činnosti, a to z dôvodu aby sa zabránilo mareniu účelu výkonu väzby, ako aj z dôvodu zníženia rizika ohrozenia bezpečnosti obvinenej osoby,“ povedala pre TASR riaditeľka odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ZVJS Katarína Nováková.

Obvinený má podľa jej slov tak, ako všetci ostatní, zabezpečený nepretržitý osemhodinový spánok. „V nadväznosti na kontrolu a neustále budenie obvineného uvádzame, že je vykonávaná zvýšená kontrolná činnosť výlučne nahliadnutím cez priezor, nie budením obvineného,“ doplnila Nováková. Rovnako pripomenula, že ZVJS nie oprávnený realizovať a ani nevykonáva monitorovanie procesných úkonov orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) a obhajcov s väznenou osobou vrátane jeho telefonovania.

Podľa Novákovej tiež nie je pravdou, že úkony boli počas pobytu Mariana Kočnera vo výkone väzby vykonávané len v jednej vyšetrovacej miestnosti. "Nakoľko v ústave Leopoldov je vysoký počet obvinených osôb, ktorým je rovnako potrebné zabezpečiť priestory na procesné úkony, ako aj vzhľadom na to, že menovaného obvineného navštevujú obhajcovia a OČTK na dennej báze a je potrebné dodržať procesné lehoty a zabezpečiť plynulý priebeh vykonávania procesných úkonov, ako i ústavou garantované právo na obhajobu, bola z organizačných dôvodov koncom marca určená miestnosť na vykonávanie všetkých procesných úkonov s menovaným obvineným,“ vysvetlila.

Naše šifrovanie neprelomili, tvrdí o Kočnerovej komunikácii Threema

Zástupca mobilnej aplikácie pre šifrovanú komunikáciu Threema uviedol pre Cas.sk, že polícia neprelomila jej šifrovanie, aby získala záznamy komunikácie podnikateľa Mariana Kočnera, vyšetrovaného v kauze zmenky.

„Podľa toho, čo vieme, Europol získal fyzický prístup ku Kočnerovmu mobilu, ktorý bol očividne málo zabezpečený,“ povedal denníku marketingový šéf Threemy Roman Flepp.

Flepp tiež uviedol, že samotný prevádzkovateľ aplikácie by nebol schopný komunikáciu rozšifrovať, ak by ho o to požiadali úrady. Tvrdí, že „hacknutý“ musel byť samotný telefón obvineného.

Je známe, že najľahším spôsobom, ako získať end-to-end šifrovanú komunikáciu cieľovej osoby, je získať fyzický prístup do jej telefónu a k samotnej komunikačnej aplikácii. Obavy o zabezpečenie komunikačného protokolu však vyvolali tvrdenia, že vyšetrovatelia z Kočnerovej Threemy získali aj správy, ktoré predtým vymazal.

Že polícia neprelomila samotnú aplikáciu, povedal v nedávnom rozhovore pre Živé.sk aj šéf sekcie kybernetickej bezpečnosti na úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Jan Majtan. „Prelomenie Threemy bolo veľmi zle mediálne uchopené. Neprelomili Threemu. Viem, že sa to zle komunikuje, ale mali telefón a heslo,“ priblížil Majtan.

Články súvisiace s tematikou:

Zdroj: hnonline.sk / pravda.sk / zive.sk / InfoVojna


Zaujímavosti