VIDEO: Ficove výroky o Mazurekovi sú nebezpečné, tvrdí Pellegrini. Svojho straníckeho šéfa si chce zavolať na koberček

08.09.2019 | 14:33 Slovenský premiér odmieta akúkoľvek spoluprácu so stranou Mariana Kotlebu. Demokracia na Slovensku podľa neho nemôže visieť na šnúrke od Kotlebových gatí.

Predseda vlády a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini si chce zavolať predsedu strany Roberta Fica, aby mu vysvetlil jeho vyjadrenia v súvislosti s exposlancom Milanom Mazurekom (ĽSNS). Fico sa zastal Mazureka, ktorý bol za rasistické výroky na margo rómskej menšiny právoplatne odsúdený. Premiér sa s Ficovými výrokmi nestotožňuje.

"Budem si musieť zavolať pána predsedu, aby mi vysvetlil, či toto má byť nová doktrína našej strany, alebo ide o jeho individuálne vyjadrenie, postrehy a názor, alebo niečo, s čím chce ísť on sám do volieb. Chcem vedieť, čo tieto vyjadrenia majú znamenať," uviedol v nedeľu v diskusnej relácii TA3 V politike. Zdôraznil, že žiadny politik sa nemá takto vyjadrovať, takéto slová sú podľa premiéra nebezpečné.

Pellegrini v diskusnej relácii zdôraznil, že aj ako Banskobystričan si hlboko ctí odkaz Slovenského národného povstania a odmieta akúkoľvek spoluprácu so stranou, ktorá popiera holokaust. „Nemôžem sa stotožniť ani zmieriť s výrokmi predsedu, že človek, ktorý bol právoplatne odsúdený za svoje výroky, že vlastne ani odsúdený nemal byť,“ pokračoval predseda vlády.

Pellegrini Ficovi vyčíta, ako o rómskej otázke hovorí a pripomenul, že samotný Fico bol desať rokov premiérom. Myslí si, že sa o rómskej otázke dá rozprávať slušne, priznať si, čo sa podarilo, ale aj čo sa nepodarilo.

„Čo budeme robiť, ak niekto zaútočí na nejakého Róma a bude sa obhajovať tým, že veď si to myslí aj predseda najsilnejšej strany. Toto je nebezpečné, takéto reči nemôžeme viesť. Musíme to odsúdiť,“ povedal Pellegrini.

Spoluprácu s Kotlebom odmietol

Na otázku, ako je to s možnou spoluprácou so stranou Ľudová strana Naše Slovensko, Pellegrini akúkoľvek spoluprácu odmietol – aj v rámci koalície, aj fungovanie vlády s tichou podporou tejto strany. „Demokracia na Slovensku nemôže visieť na šnúrke od Kotlebových gatí. Nikdy v živote nebudem súčasťou vládnej koalície, ktorej súčasťou by mala byť ĽSNS alebo ju ticho podporovala,“ povedal premiér. Tvrdí, že takýto postoj zastáva gro sociálnych demokratov.

Spoluprácou by podľa neho popreli všetkých hrdinov zo SNP, všetkých, ktorých fašisti a nacisti popravili a zakopali do masových hrobov, vypálili ich dediny.

Na otázky o svojom možnom odchode zo strany Pellegrini zareagoval, že momentálne sa snaží urobiť všetko pre to, aby strana do volieb išla s rozumnými myšlienkami a postavila na kandidátku čo najlepších ľudí. „Je to moja priorita aj povinnosť. To je to, čo teraz robím. Aký bude výsledok, to je teraz predčasné hovoriť,“ povedal premiér o svojej politickej budúcnosti.

Kandidátka Smeru-SD

Pellegrini nepotvrdil, že bude jednotka na kandidačnej listine Smeru-SD do budúcoročných parlamentných volieb. Dohody podľa neho ešte nie sú uzavreté. Sústreďuje sa na to, aby Smer-SD nabral nový dych a opäť vyhral voľby. Mieni stranu posunúť dopredu, prísť s novými myšlienkami a reagovať chce aj na nové výzvy. Hovoril aj o generačnej obmene.

Sympatizuje s Druckerom

Zopakoval, že nespolupracuje s Tomášom Druckerom, ktorý zakladá novú stranu. Jeho počiny sleduje, program považuje za sympatický. Bol by rád, keby sa na politickú scénu dostal pragmatický subjekt, ktorý chce hovoriť o programe a riešeniach.

Premiér sa tiež vyjadril, že riaditeľ Vojenského spravodajstva (VS) Ján Balciar, ktorý je kritizovaný za nadobudnutie svojho nehnuteľného majetku, má nateraz jeho dôveru. Podozrenia, ktorým čelí, sa podľa neho nezakladajú na pravde. Pellegrini v diskusnej relácii zároveň obhajoval obedy zadarmo.

V súvislosti s parlamentnou schôdzou, na ktorej ho chce opozícia odvolať, uviedol, že sa na ňu teší. Rád sa porozpráva s poslancami, ktorí sa podľa jeho slov stretávali s Marianom K., obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Zdroj: infospravy.sk / ta3.com


Zaujímavosti