VIDEO: Fico spochybnil Mikulca ďalšími dokumentami. Minister vnútra riešil prostredníctvom tajnej služby podnikateľa, ktorý sa mu vyškieral v obchodnom dome

11.06.2021 | 17:03
Bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD) k zásahu policajnej inšpekcie v NAKA a kritizoval špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico predložil ďalšie dokumenty, ktoré majú spochybniť osobu ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Na návrh Smeru-SD bude minister čeliť v utorok 15. júna odvolávaniu v parlamente.

Úradný záznam z roku 2012 má dokazovať, že Mikulec ako vtedajší riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby (VSS) trval pri výbere víťaza zákazky na stráženie budov na voľbe spoločnosti, v ktorej bol výkonným riaditeľom jeho brat. Firma tak získala kontrakt v hodnote približne 150.000 eur.

„Preto sa musím vrátiť k pánovi Mikulcovi, na moju adresu odkázal, že som klamár a že čo ešte vlastne tu robím v politike. Chcem ubezpečiť pána Mikulca, že bude posledný v dlhom rade, kto bude rozhodovať, či ja ešte budem v politike. Povedzte mi, čo zo včerajších informácií nebolo pravdivé? Keď bol riaditeľ kancelárie Vojenskej spravodajskej služby, dostala firma, kde jeho otec bol spoluvlastník zákazku na stráženiu budov VSS vo výške 2,5 mil. eur a stráženie budov VOS vo výške 250 tisíc eur? No tá firma tú zákazku dostala. Je pravda, že keď bol šéfom vojenského spravodajstva, že firma, kde jeho brat bol výkonný riaditeľ dostala ďalšiu zákazku vo výške 142 tisíc za stráženie budov? Je pravda, že dostal disciplinárny trest od Radičovej za neuposlúchnutie rozkazu? Je pravda, že skartoval dôležitý dokument, ktorý sa týkal nakladania s majetkom vo VOS? My len chceme, aby verejnosť vedela, kto dnes reprezentuje Slovenskú republiku,“ vymenoval Fico.

Spomenul ďalej, že v úradnom zázname z 5.12.2012 sa uvádza, ako došlo k výberu spoločnosti Aegis Eu. „Podstatné je, že riaditeľ vojenského spravodajstva plk. Mikulec zadal jednoznačne, že víťaznou spoločnosťou má byť Aegis EU, s.r.o. Riaditeľ vnútornej bezpečnosti, plk. Malček trval na tom, že zhodnotenie jednotlivých spoločností musí byť korektné a že samotný výber musí byť v konečnom dôsledku na rozhodnutí riaditeľa. Nakoľko mal plk. Malček vedomosť o tom, že v minulosti bol otec plk. Mikulca konateľom spoločnosti Mipol, to je tá prvá dohoda za 2,5 milióna eur, ktorá poskytovala služby pre VSS, jednoznačne upozornil, že v budúcnosti nesmie mať Mikulec v žiadnom prípade akýkoľvek preukázateľný vzťah k SBS vykonávajúcej ochranu objektov VSS. Mikulec to garantoval. Vlastnou spravodajskou činnosťou plk. Malček zistil, že v spoločnosti Aegis EU sa angažuje osoba, ktorá síce nie je konateľom, ale je prítomný pri dôležitých rokovaniach a dokonca z jeho účtu boli vyplácané výplaty niektorým príslušníkom SBS. Jednalo sa o brata riaditeľa VSS Romana Mikulca.“

Na tlačovej besede pripomenul ďalšiu významnú vec, a to, že 4. júla 2012 VSS rozhodla, že Mikulca nie je možné považovať za bezpečnostne spoľahlivú osobu, lebo klamal v bezpečnostnom dotazníku, preto mu zobrali previerku na stupeň prísne tajné. Po tomto sa Mikulec obrátil na Najvyšší súd, ktorý zamietol túto žalobu a potvrdil, že odobratie bezpečnostnej previerky na PT (prísne tajné) bolo zákonné. 

Spomenul aj úradný záznam, ktorý hovoril že Mikulec mal mať v mieste trvalého bydliska konflikt kvôli tomu, že pes nejakého podnikateľa sa vymočil na Mikulcov plot. Mali po sebe kričať a údajne sa podnikateľ Mikulcovi vyhrážal. „Na základe požiadavky Mikulca ohľadom atakovania jeho osoby bolo začaté získavanie informácií k tejto osobe. Mala mať prepojenie na zločineckú skupinu Takáčovci, že sa zdržiava v zahraničí, že má mladú frajerku, že bol v pátraní za ekonomickú trestnú činnosť. Oslovili útvar boja organizovanej kriminality, že takáto osoba sa zdržuje na Slovensku. Po mesiaci Mikulec povedal, že opatrenia nie sú dostatočné, lebo osoba sa mu naďalej vyškiera v nákupnom centre. Na základe tohto pokynu bol oslovený zdroj, ktorý poznal hierarchiu Takáčovcov, bolo vyvolané stretnutie, ktorého sa zúčastnil príslušník VSS, zdroj a člen skupiny Takáčovcov, ktorý mal blízky vzťah s podnikateľom. Na stretnutí sa dohodlo, že uvedený podnikateľ bude takáčovcami priateľsky upozorňovaný na to, aby sa na Mikulca už nevyškieral v obchodnom dome,“ dodal šéf Smeru.

Predseda Smeru podľa svojich slov disponuje aj ďalšími informáciami, pre niektoré plánuje podať trestné oznámenie na polícii.

Vo veci advokáta Ribára bolo nedávno vydané bezprecedentné rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý rozhodol o jeho prepustení z výkonu väzby, keďže v jeho prípade bolo porušené snáď všetko (väzba trvala 565 dní). „Po takomto rozhodnutí sa zrazu NAKA so špeciálnou prokuratúrou rozhodla, že ukážu ústavnému súdu, kto je pánom v dome. Ústavnému súdu ukázali, vy si tam môžete robiť čo chcete, ale my si budeme robiť, čo chceme. Vybrali si vec starú 16 rokov, výpoveď svedka z apríla 2020, dohodli sa prokurátori s NAKA, zobrali Ribára naspäť do zadržania. Potrebovali dať ústavnému súdu zjavne facku,“ uviedol Fico.

V závere sa zastavil pri zásahu inšpekcie ministerstva vnútra na NAKA. Podľa vlastných slov pozoruje, čo sa deje v bezpečnostných zložkách a zároveň kritizoval vyjadrenia špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. „Hovoril, že oligarchovia vytvorili tlak, že vytvorili tlak ľudia, ktorí sa boja, na inšpekciu, aby išla do NAKA a pozrela sa na konkrétne veci v kauze Očistec a ďalších kauzách, kde má prísť k manipulácii so svedkami. Celý problém je v tom,  že správa tajnej služby podložená dôkazmi hovorí, že existuje špeciálna pracovná skupina, ktorej úlohou je vyhľadávať udavačov, s nimi pracovať a navádzať ich na výpovede voči konkrétnym ľuďom. Všetci, čo o tom hovorili, boli pozatváraní," podotkol.

Viac vo videu:

Mikulec zničil dokument týkajúci sa nezákonného nakladania s financiami vojenského spravodajstva

Predseda strany Smer-SD hovoril vo štvrtok o pochybnom pôsobení Romana Mikulca v štátnych inštitúciách.

„Premiérka a poverená ministerka obrany I. Radičová v tom čase vydala rozkaz Mikulcovi, vtedajšiemu šéfovi VSS, na základe ktorého mal zobrať materiál s názvom - Podozrenie z nezákonného nakladania s finančnými prostriedkami, hnuteľným a nehnuteľným majetkom VSS – materiál, ktorý bol vypracovaný v týchto rokoch, mal byť doručený ministrovi vnútra D. Lipšicovi. Radičová v tom čase písala Lipšicovi v tejto veci list, v ktorom ho požiadala o mimoriadnu diskrétnosť a opatrnosť pri manipulácii s uvedeným materiálom. Jeho prípadné zneužitie v prostredí polície alebo politických kruhoch by malo podľa Radičovej fatálny dosah na činnosť a samotnú existenciu VSS a MO SR. Lipšicovi preto odporučila osobnú konzultáciu priamo s riaditeľom VSS, R. Mikulcom. Radičová dala Mikulcovi rozkaz, nech materiál zoberie a odnesie ministrovi vnútra Lipšicovi. Mikulec prišiel za Lipšicom a dohodli sa, že mu nebude nič dávať, aby nič neostalo, tak mu to len ukázal a Lipšic sa na to len pozrel. Keď Radičová zistila, že ju oklamal, tak mu dala ďalšie tri rozkazy, pričom trvala na tom, že musí túto správu doručiť Lipšicovi, aby začal v týchto veciach konať. Ani tieto rozkaz Mikulec nevykonal a neurobil to. Radičová sa k tomu vyjadrila, že aj napriek opakovane vydaných vojenských rozkazov predsedníčkou vlády SR poverenej vedením ministerstva obrany SR plk. R. Mikulcovi o opätovné doručenie predmetnej písomnosti, Mikulec nesplnil vydané rozkazy, a naopak 1.marca 2012 nariadil Mikulec skartáciu tohto dokumentu. Za to bol Mikulec potrestaný a Radičová voči nemu vydala disciplinárny rozkaz, kde ho uznala vinným z porušenia povinnosti a nesplnenia rozkazu,“ uviedol Fico. 

Viac v článku TU.

 Zdroj: veci-verejne.sk / YouTube / InfoVojna


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti