VIDEO: Fico sa vzdal kandidatúry na ústavného sudcu, hrozí rozpad koalície

12.02.2019 | 16:17 Smer má vážne výhrady k verejnej voľbe a stranu Most-Híd obvinil z neserióznosti.

"Nedá sa sedieť za jedným stolom so stranou, ktorá pred spoločnou zodpovednosťou za krajinu preferuje vlastné stranícke záujmy," povedal Fico na adresu Mosta-Híd. "Ak kandidáti na ústavných sudcov prejdú vo voľbe v parlamente hlasmi Mosta-Híd s opozíciou, dôjde k porušeniu koaličnej zmluvy s vážnymi dôsledkami na fungovanie vládneho kabinetu," zdôraznil Fico.

V súvislosti so svojou kandidatúrou povedal, že jeho ambíciou bol post predsedu, nie post radového sudcu ÚS. Pokladá sa za legitímneho kandidáta, ktorý splnil všetky zákonné podmienky.

„Aby som ako predseda najsilnejšej politickej strany mohol aktívne vstúpiť do ďalšieho vyjednávania, aby som nevyvolával podozrenia, že ich prispôsobujem svojim osobným záujmom, rozhodol som sa, že nebudem kandidovať v národnej rade,“ uviedol Fico.

Fico spochybnil systém voľby, nielen v prípade verejnej voľby kandidátov, ale aj nestrannosti rozhodnutia Andreja Kisku pri výbere kandidátov, ktorých zvolí parlament.

„Chce pokračovať v straníckej politickej kariére, ako chce nestranne vyberať sudcov ÚS,“ pozastavil sa Fico. „Súhlasiť s odovzdaním ÚS Kiskovi je pre nás nemysliteľné,“ zdôraznil s tým, že Kiska v minulosti otvorene klamal o financovaní svojej kampane, je daňovým podvodníkom a ukradol pozemky inému človeku. Narážal tým na pozemkovú kauzu vo Veľkom Slavkove, ktorú polícia vyšetruje ako podvod. „Kiska opakovane porušil ústavu SR,“ povedal Fico s tým, že Kiska by nemal rozhodovať o nových ústavných sudcoch, ale mal by to robiť novozvolený prezident SR.

Dodal, že ak sa utorková, prípadne štvrtková (14. 2.), voľba kandidátov na ústavných sudcov neskončí zvolením dostatočného počtu kandidátov a bude hroziť paralyzovanie ÚS, existuje dosť nástrojov na zabezpečenie funkčnosti ÚS, napríklad predĺženie mandátu sudcom, ktorým sa o niekoľko dní končí funkčné obdobie.

Zdroj: pravda.sk / ta3.com


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti