VIDEO: Čapicový protest proti Hegero-Matovičovej vláde aj báseň Mor ho! v podaní hereckej legendy Juraja Sarvaša

17.10.2021 | 19:00
83
Protivládny protest v Rimavskej Sobote a zaujímavé prejavy viacerých jeho účastníkov.

„Čapicový protest" zorganizoval v Rimavskej Sobote 17. októbra 2021 bývalý trojnásobný premiér Robert Fico, ktorý je dnes poslancom Národnej rady SR a zároveň predsedom strany Smer-SD. K protestu sa pridali strany SNS a Republika v Rimavskej Sobote 17. októbra 2021.

Protest organizovaný stranou Smer sa v Rimavskej Sobote nekonal náhodne. Keďže ide o jeden z najchudobnejších regiónov Slovenska, symbolicky sa rozhodli dať najavo svoju nespokojnosť so zdražovaním práve tam.

„Bude to slušný, demokratický, razantný protivládny protest. Verím, že ľudia si čapice priniesli, lebo nimi chceme súčasnej vláde zamávať na rozlúčku,“ povedal krátko pred štartom mítingu predseda Smeru Robert Fico. „Neviem, či tej našej vláde už úplne šibe, ale valí sa na nás neuveriteľná vlna zdražovania. Taká tu nebola ani v deväťdesiatych rokoch, kedy dochádzalo k transformácii spoločnosti. My nevidíme žiadne kroky na ochranu ľudí,“ podotkol.

Fico pokračoval, že vláda nemá ako ovplyvňovať svetové ceny, no disponuje všetkými možnosťami doma. „Má peniaze, legislatívu v rukách a technické opatrenia, aby zmierňovala napätie, ktoré príde so zdražovaním. Ak nedôjde k nejakému programu na pomoc ľuďom, na jar tu budú veľké sociálne výbuchy a nepokoje,“ tvrdí šéf Smeru. To, že okres, v ktorom sa stretli, je v rámci covidového automatu v červenej farbe, nevníma ako prekážku.

Napriek slovám dočasného policajného prezidenta Štefana Hamrana, že voči protestujúcim, ktorí nebudú dodržiavať epidemiologické opatrenia tvrdo zakročia, k ničomu podobnému nedošlo. Pred vstupom do amfiteátra síce každému dezinfikovali ruky, no v areáli drvivá väčšina ľudí nemala rúška.

Smer na mítingu spomenul aj referendové otázky. Podľa Fica sa týkajú zmeny ústavy, ku ktorej vládna koalícia nechce pristúpiť, hoci to sľúbila. „Preto sa musíme obrátiť na pani prezidentku s otázkou, ktorá hovorí o tom, či ľudia súhlasia so zmenou ústavy, ktorá by spočívala v tom, že skrátenie volebného obdobia môže byť aj ústavným zákonom alebo referendom,“ poznamenal.

„Potom je tu druhá otázka, či sú ľudia za predčasné parlamentné voľby. Prezidentke to doručíme tento týždeň a budeme čakať na jej vyjadrenie. Všetci veríme, že opätovne sa nerozhodne zmariť referendum, ako to urobila v prvom prípade,“ vraví Fico, ktorého v Rimavskej Sobote privítal búrlivý potlesk.

„V ostatnej dobe sa objavujú vyjadrenia, že občianske protesty by politické strany nemali organizovať. A kto ich do psej matere organizoval v roku 2018 proti Smeru? Vždy to boli politické strany,“ prihovoril sa ľuďom. „Takže nesmieme si nechať zobrať základné ľudské právo na zhromažďovanie a prejavovanie svojho názoru. Rimavská Sobota a všetci, ktorí ste prišli z celého Slovenska, mávajme čapicami a pošlime ich do čerta,“ vyzval prítomných. Ľudia ho poslúchli a zároveň začali kričať „odstúpiť“ či „vyprášime ich“.

Vyhlásil, že súčasná vláda je vládou klamstva, neschopnosti a zdražovania. Predstavitelia vlády majú ukradnuté tituly a podľa Fica je to hanba na sto rokov.

„Musíme sa vrátiť k základom sociálneho štátu. Mikulec zobral stotisícový úplatok a Kováčik dostal 14 rokov. Je tu obrovská nespravodlivosť.“

Fico vyzval vládu, aby predložila občanom racionálny plán, ako bude bojovať proti zdražovaniu, ktoré nás čaká. Bude to podľa Fica porovnateľné ako zdražovanie v 90.tych rokoch. Predseda Smeru vyhlásil, že sa nebude čudovať, ak napätie v spoločnosti vyvrcholí útokom na politika, aké zažila aj Veľká Británia. Ak sa tak stane, podľa Fica to bude len vina súčasnej koalície.

Kritizoval aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Podľa Fica je hovorkyňou vlády a homosexuálov. 
„Všetkých pošlime do čerta,“ kričal Fico po skončení svojho vystúpenia. Dav kričal „odstúpiť!“

Podpredseda parlamentu Juraj Blanár pozval ľudí na ďalší protest, ktorý Smer organizuje na 17.11. pred parlamentom. Blanár prečítal memorandum, v ktorom Smer spísal požiadavky na prezidentku a vládu.

Čaputovú vyzvali, aby sa ospravedlnila za zmarenie referenda a aby ďalšiu pretíciu neignorovala. Žiadajú ju, aby najbližšie okamžite vyhlásila referendum o predčasných voľbách. 


Vládu vyzvali, aby prestala šikanovať nezaočkovaných ľudí proti COVID-u, aby skončila s politickými čistkami a obsadzovaním funkcií politickými nominantmi.

„Vyzývame vládu, aby okamžite skončila s takzvanými reformami dôchodkov, daní, zdravotníctva a súdnictva a aby sa venovala národnoštátnym prioritám ako ochrana pôdy a lesov. Vyzývame vládu, aby sa vrátila k sociálnemu dialógu s odbormi, mestami a župami,“ povedal Blanár.

Smer pošle Čaputovej nové referendové otázky a vyzývajú ju, aby ich neposielala na posúdenie Ústavnému súdu. 


Fico sa poďakoval aj rimavskosobotskému primátorovi Jozefovi Šimkoví, že im v rámci spolupráce poskytol amfiteáter a ďalšie veci. „Všetci dobre vieme, že práve v našom okrese je najvyššia miera nezamestnanosti. Aktuálne je to 20,6 percenta. Práve preto som rád, že strana Smer si to namierila do tohto zaostalého regiónu,“ hovorí Šimko, ktorý tvrdí, že s Ficom nemal ani v minulosti žiadny problém. „Len s domácou garnitúrou členov jeho strany, ale už sa to urovnalo. Verím, že v budúcnosti to bude oveľa lepšie,“ povedal.

Na pódiu nechýbal ani Ľuboš Blaha. „Kedy inokedy odkázať neoliberálnej pravici, a všetkým zlodejom na čele s Matovičom, choďte preč. Tisíce ľudí zomrelo kvôli Matovičovej vláde, státisícom seniorov zobrali trinásty dôchodok, milióny ľudí zavreli do domáceho väzenia a urobili z nich otrokov vo vlastnej krajine. Ženú Slovensko do bankrotu, hanba!“ kričal Blaha.

Postupne sa vystriedali viacerí rečníci, medzi nimi aj Tomáš Taraba (Život – národná strana) či Andrej Danko (SNS). „Protest je prirodzená forma, ako môže opozícia pracovať. Uvítal som možnosť, aby sme spolu ukázali, že sú tu aj ľudia, ktorí túto vládu vnímajú ako problém. Dnes ožobračujú Slovensko, voči západu sme viac zadlžení až o 10 miliárd,“ povedal Danko. Podľa neho je šialené, aby nám dlh narástol zo 45 na 60 percent. „Očakávam rozpredaj strategických podnikov, elektrární, autobusovej dopravy. Treba národu ukázať, že sú tu aj iné politické strany, ktoré sa vedia vzoprieť idiotizmu v politike, lebo ani jeden z tých, čo sú vo funkciách, na to neboli pripravení,“ uzavrel.

Na záver sa amfiteátrom hromadne ozývala pieseň Na kráľovej holi, ktorú si niekoľkotisícový dav zaspieval spolu s Ficom a jeho kolegami.

Spev Na Kráľovej holi počas Čapicového protestu:

Viac v ďalších videách:

Čo žiadajú protestujúci

• od prezidentky Zuzany Čaputovej žiadajú, aby najbližšiu petičnú akciu na vyhlásenie referenda o predčasných voľbách rešpektovala a okamžite referendum vyhlásila

• od vlády, aby prestala so šikanovaním nezaočkovaných, očkovanie organizovala prísne na zásade dobrovoľnosti a aby sa venovala odstraňovaniu dôsledkov pandémie,

• aby skončila s politickými čistkami a netransparentným obsadzovaním funkcií neschopnými straníckymi nominantmi,

• aby zastavila tzv. reformy v dôchodkoch, zdravotníctve, daniach, súdnictve, aby sa venovala národno-štátnym prioritám ako je ochrana pôdy a lesov pred vykupovaním zo zahraničia a zvyšovaniu potravinovej bezpečnosti Slovenska,

• aby sa vrátila k sociálnemu dialógu s odbormi, zamestnávateľmi, mestami a obcami a župami

Zdroj: pravda.sk / tvnoviny.sk / InfoVojna


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti