VIDEO: Blaha excelentne griloval Lipšica na verejnom vypočutí pred ústavnoprávnym výborom

01.02.2021 | 23:30
  28
Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) si na na verejnom vypočutí vychutnal kandidáta na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry - neslávne známeho advokáta Daniela Lipšica.

Tu je sľúbené video z dnešnej parlamentnej grilovačky Lipšica, záznam som si požičal od Politikum - ďakujem za to!

1. Lipšica som sa pýtal aj na ďalšie veci - napríklad na to, ako mohol študovať v USA v čase, keď pracoval ako vedúci úradu na Ministerstve spravodlivosti.

2. Nakoniec sa ukázalo, že bol v USA len dva semestre a jeden mesiac - človek by až povedal, že on ani vlastne nič nemusel robiť - Američania ho proste odmenili. A on poslušne slúži - tak to totiž vyzerá.

3. Pýtal som sa, prečo mu Fulbrightova komisia, ktorú menuje americký prezident, pridelila desiatky tisíc dolárov ako štipendium, vďaka ktorému mohol v Amerike študovať a či nečakali aj niečo na oplátku.

4. Keby mu ako vysokému štátnemu úradníkovi takéto niečo zaplatili Rusi, tak už z neho robia ruského agenta - just saying.

5. A zhodou okolností Lipšic ako jediný minister KDH hlasoval za vyslanie našich vojakov do Iraku, kde Američania viedli zločineckú vojnu.

6. Prirovnal som ho k Urválkovi, pýtal som sa ho aj na jeho kontakty na Tódovú, na úniky zo spisov, na to, ako zastupoval monštrá ako Kiska či Matovič, ako nemôže byť nezávislý a tak ďalej.

7. Vyberám len niekoľko otázočiek a verte, že bol pri nich Lipšic bledý ako stena - mimoriadne som si to užíval.

8. Bojujeme ďalej, priatelia! Proti Matovičovým urválkom!

Lipšic: Špeciálnu prokuratúru vnímam ako rehoľu a nemám aktívny vzťah s Igorom Matovičom

Národná rada (NR) SR sa musí rozhodnúť, či bude človek do konca života diskvalifikovaný za to, že bol v politike. Uviedol to kandidát na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Daniel Lipšic na verejnom vypočutí pred ústavnoprávnym výborom. Špeciálnu prokuratúru vníma ako rehoľu.

Lipšic sa rozhodol kandidovať preto, lebo má pocit, že v súčasnosti je na to vhodná doba, a to aj vďaka zmenám v prokuratúre, súdnictve aj politike. Vidí tu šancu posunúť spravodlivosť dopredu. V minulosti podľa Lipšica taká šanca neexistovala. Zdôrazňuje, že „tento boj nie je zďaleka vyhratý“. „Buď sa vrátime späť do systému našich ľudí, alebo spravíme krok ďalej v trestnej spravodlivosti,“ poznamenal.

V súvislosti s medializovanými informáciami, že Lipšic získal bezpečnostnú previerku cez ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina), povedal, že je pravdou, že rezort práce doručil do Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) jeho dotazník na vykonanie bezpečnostnej previerky najvyššieho stupňa. Advokát je presvedčený, že ju vykonal dobre a hĺbkovo. Zároveň podotkol, že previerka sa robí približne 60 dní a tá jeho bola robená 69 dní. Previerku získal zákonne a skonštatoval, že na čele NBÚ je nominant bývalej vlády.

Na margo toho, že Lipšicovi ako advokátovi umožnila kandidovať za špeciálneho prokurátora novela zákona, hovorí, že je vhodné, aby vrcholné justičné funkcie boli otvorené. Dôvodom je, aby bola konkurencia čo najvyššia, skonštatoval. Ak na post špeciálneho prokurátora kandiduje „neprokurátor“, je to podľa Lipšica pozitívom, pretože prináša iný pohľad na vec a má skúsenosti z iného prostredia.

Za nevyhnutné by Lipšic pri zvolení za špeciálneho prokurátora považoval prerušenie kontaktu s ľuďmi, ktorí sú politickí aktívni. „Človek, ktorý získa dôveru parlamentu, sa musí odstrihnúť od svojich kontaktov,“ podotkol. Zároveň uviedol, že nemá aktívny vzťah s premiérom Igorom Matovičom (OĽANO). Ak predseda vlády potrebuje k nejakej veci konzultáciu, zvykne Lipšicovi zavolať alebo sa stretnú. Je to však podľa Lipšica sporadické.

Dodal, že ak by ktokoľvek zo súčasnej vlády naplnil zákonné znaky trestného činu, tak by začal voči nemu trestné stíhanie. Považuje za nelegitímne, aby akékoľvek vedenie trestného stíhania bolo ovplyvnené politickými motiváciami. Pri trestnom stíhaní je podľa neho potrebné postupovať bez hnevu, vášne aj bez pomsty. „Trestné stíhanie musí byť postavené na dôkazoch a ničom inom,“ poznamenal Lipšic.

Lipšic tvrdí, že ako advokát zo spisu nevynáša a vynášanie by malo byť legislatívne upravené. „Je to problém, ktorý je vážny, a stálo by za zváženie upraviť právnu úpravu zverejňovania väzobných rozhodnutí súdov,“ myslí si. K úniku informácií by nemalo dochádzať. Informácie podľa neho unikajú od advokátov aj z polície. Lipšic zverejnil len obžalobu vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka. Bolo to v súhlase rodiny Kuciakovcov, ktorý v prípade zastupoval.

To najlepšie z vypočúvania Blaha vs Lipšic:

Zdroj: Facebook Ľuboš Blaha / InfoVojna / davdva.sk / YouTube

Zobraziť ďalšie

Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti