VIDEO: Absolútne vám to nepomôže, odkazuje arogantný Mikulec pendlerom a ľuďom protestujúcim proti korona-šikane a segregácii neočkovaných

21.07.2021 | 13:50
Roman Mikulec (OĽANO) odporučil občanom Slovenska nespokojných s očkovacím apartheidom obrátiť sa na Ústavný súd SR.

Ľudia, ktorí chcú pendlovať, musia dodržiavať pravidlá. Ak sa sťažujú na to, že ich niekto po prvej dávke vakcíny proti COVID-19 nepovažuje za plne zaočkovaných, tak sa majú obrátiť na ústavný súd. Po rokovaní vlády to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) s tým, že ich protesty na hraniciach nevníma pozitívne. Najbližšie protesty sa očakávajú v stredu poobede.

Urobíme všetko preto, aby hranice boli prejazdné, reagoval po rokovaní vlády minister vnútra Roman Mikulec na dnešné plánované protesty na niektorých hraničných priechodoch.

Mikulec hovorí, že nemá zmysel, aby pendleri blokovali hraničné priechody. Znepríjemňujú tak život všetkým, ktorí chcú cestovať a vytvárajú tak zbytočné napätie.

"Absolútne nič im to nepomôže, takáto diskusia nie je konštruktívna," skonštatoval minister. K protestom pendlerov bude rezort vnútra pristupovať podľa zákonných možností. Pendleri mali podľa ministra dostatok času na to, aby sa zaočkovali.

Od pondelka 19. júla sa upravili pravidlá vstupu osôb na Slovensko, ktoré boli zaočkované zatiaľ len jednou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Už v prvý deň po návrate sa budú môcť dať otestovať PCR testom a pri negatívnom výsledku ukončiť karanténu.

Pendleri dnes chystajú blokádu hraníc. Na protest proti opatreniam dorazia aj niektorí politici

Slovenskí pendleri dnes popoludní chystajú blokádu niektorých hraničných priechodov s Českom, Maďarskom a Rakúskom na protest proti podľa nich neprimeraným opatreniam vlády v boji proti pandémii.

Podľa portálu pravda.sk to oznámil zástupca cezhraničných pracovníkov Juraj Martiny. Ten už skôr hovoril o tom, že aktivisti by mali dnes od 17:00 zablokovať hraničné priechody na diaľniciach, teda Brodské-Lanžhot na hraniciach s Českom, Jarovce-Kittsee na hraniciach s Rakúskom a Čunovo-Rajka na hraniciach s Maďarskom.

Teraz Martiny upozornil, že protesty nemajú jednotnú organizáciu a že sa môžu konať aj na menších prechodoch. Účasť na protestoch prisľúbili podľa neho aj niektoré mimoparlamentné politické strany a odborári.

Martiny si posťažoval, že slovenská vláda svojimi opatreniami prehliada záujmy pendlerov a obyvateľov pohraničia. "Nezaujímame ich, hoci sú nás desiatky tisíc. Je to pre nás veľké sklamanie," povedal.

​"Neočkovaní musia mať PCR test, ale na ten mnohí nemajú peniaze," poznamenal. Upozornil tiež, že pendleri nemajú žiadny štatút, ktorým by sa dlhodobo riadili.

Za ideálny stav by považoval situáciu, keď by hranicu Slovenska prekračovali bez testov aj nezaočkovaní: „Veď prichádzame z krajín, ktoré majú oveľa väčšiu zaočkovanosť, a sú teda bezpečnejšie.“

Potvrdil stredajšie blokovanie hraničných priechodov s Maďarskom, Rakúskom a Českom. Pri protestoch by ich mali podporiť niektoré politické strany, ale aj OZ KOVO. „Účasť prisľúbil mimoparlamentný Hlas a ĽSNS, obrátili sme sa ale na všetky politické strany,“ upresnil Juraj Martiny.

Čo očakávajú od protestov? Vnímajú vyhlášky ako nátlak na zaočkovanie sa? Koľko ľudí je v pohraničí nezaočkovaných, a prečo? Odpovede sa dozviete v relácii Ide o Pravdu so zástupcom Slovákov žijúcich v pohraničí Jurajom Martinym.

Vládne opatrenia sú podľa aktivistov chaotické a ľudia sú unavení a sklamaní. Protesty na slovenskej strane hranice 9. júla komplikovali dopravu cez niektoré hraničné priechody, napríklad v Mostoch u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Zdroj: pravda.sk / hnonline.sk (1), (2)


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti