Venezuelská vláda tvrdí, že zmarila pokus o vojenský prevrat, v ktorom bol zaangažovaný aj Trumpov poradca Bolton

27.06.2019 | 10:28 Venezuelský opozičný líder Guaidó poprel tvrdenia o zmarenom prevrate.

Venezuelská vláda zmarila pokus o vojenský puč s cieľom zavraždiť socialistického prezidenta Nicolása Madura a dosadiť na jeho miesto generála. S odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie venezuelského ministra pre komunikáciu Jorgeho Rodrígueza o tom informovala agentúra AFP.

Rodríguez v tejto súvislosti spresnil, že súčasťou sprisahania boli nielen aktívni dôstojníci, ale aj dôstojníci vo výslužbe, pričom k pokusu o prevrat malo dôjsť ešte na začiatku tohto týždňa z nedele na pondelok.

Venezuelský minister pre komunikáciu obvinil pravicového kolumbijského prezidenta Ivána Duqueho z "plánovania prevratov a vrážd prezidenta", pričom do komplotu mali byť podľa jeho názoru zapletení aj čilský konzervatívny prezident Sebastián Piňera a poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton.

Venezuelský opozičný líder Guaidó poprel tvrdenia o zmarenom prevrate

Venzuelský opozičný líder Juan Guaidó zavrhol v stredu tvrdenia vlády o údajnom pokuse o vojenský puč s cieľom zavraždiť socialistického prezidenta Nicolása Madura, ktorý mala podľa svojho vyhlásenia zmariť. Informovala o tom agentúra AFP.

"Je to dookola stále ten istý príbeh a tlač už stratila prehľad o tom, koľkokrát sa zopakovali rovnaké obvinenia," povedal Guaidó novinárom v reakcii na tvrdenia o zmarenom puči. Zároveň však dodal, že bude naďalej vyzývať ozbrojené sily, aby prezidenta Madura opustili, píše AFP.

Samotný Maduro medzičasom uviedol, že ak sa opozícia pokúsi o štátny prevrat, jeho reakcia bude "nemilosrdná".

"Boli by sme nemilosrdní pri revolučnom protiútoku voči pokusu o fašistický prevrat - nemilosrdní!" uviedol v prejave vysielanom celoštátne v rozhlase i televízii.

Hoci vzťahy Caracasu s Washingtonom sú dlhodobo napäté, k ich ďalšiemu zhoršeniu došlo po tom, čo Trump uznal za venezuelského prezidenta opozičného lídra Juana Guaidóa, pričom nevylúčil ani možnosť použitia vojenskej sily proti Madurovmu režimu. Venezuela už v tejto súvislosti s USA prerušila diplomatické vzťahy.

Zdroj: 24hod.sk (1), (2)


Zaujímavosti