Vandali zničili židovský cintorín v Námestove. Šéf židovskej náboženskej dáva incident do súvisu s rozsudkom nad Rostasom

18.12.2019 | 17:33 Bývalý šéf Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin v kauze obvinenia šéfredaktora Zem&Vek z extrémizmu varoval, že práve týmto rozhodnutím sa vytvorí nevraživosť medzi etnikami.

V mestskej časti Studnička v Námestove neznámy páchateľ zničil a poškodil najmenej 75 pomníkov a náhrobných dosiek. Poškodené je aj zariadenie pohrebiska. Dnes popoludní o tom informovala polícia. Židovskej obci podľa nej neznámi páchatelia spôsobili materiálnu škodu vo výške najmenej 50.000,- Eur a nevyčísliteľnú duchovnú škodu.

„Vyšetrovateľ z Dolného Kubína už začal trestné stíhanie vo veci prečinu hanobenia miesta posledného odpočinku. V súčasnej dobe nie je možné poskytnúť viac informácií z dôvodu vykonávania procesných úkonov,“ doplnili muži zákona.

Úsilie o obnovu ľahlo „popolom“

„Taký nálet vandalizmu, ako bol včera zistený na židovskom cintoríne v Námestove nebol ani za 2. svetovej vojny,“ tvrdí predseda občianskeho hnutia Pamätaj Karol Kurtulík. Sťažuje sa, že takmer desaťročné úsilie o obnovu cintorína ľahlo „popolom“. Podľa Kurtulíka bolo pováľaných a rozbitých najmenej 59 pomníkov.

Kurtulík tvrdí, že pôvodne bol uvedený iný počet, ale prvá obhliadka polície bola 16.12. 2019 o cca 21,00 hod. v noci a druhá dnes o 9.00 hod. a bolo to upresnené. „Kde je morálka a úcta voči tým, ktorí sú tu pochovaní?“ pýta predseda občianskeho hnutia. Vysvetľuje, že vandalizmu nezabránili už ani roksorové výstuže pomníkov.

Viac fotiek v článku TU.

Reakcia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí

„Dňa 16.12. 2019 došlo v Námestove k bezprecedentnému prejavu barbarstva. Neznámi páchatelia znesvätili miesto posledného odpočinku židovských obyvateľov Námestova. Pováľali najmenej 59 náhrobných kameňov na miestnom židovskom cintoríne.

Náhrobné kamene ostali nedotknuté dlhé desaťročia, prežili i obdobie druhej svetovej vojny, ktorá do nenávratna odniesla tých, ktorých potomkovia sa dnes mali o hroby svojich blízkych starať. Áno, boli to miestni obyvatelia, ktorí si uvedomili, že o hroby sa príbuzní už postarať nemôžu, pretože vyleteli hore komínom.

Neznámi páchatelia zničili dlhoročnú oddanú prácu občianskeho združenia Pamätaj, na čele ktorého stojí Karol Kurtilík. To sa roky staralo o dôstojný vzhľad cintorína. Barbarstvo tohto trestného činu sa dá porovnať so skutkami hnutia Taliban v Afganistane, ktoré ničilo nesmierne vzácne pamiatky, a tiež s činmi príslušníkov islamského štátu, ktorí búrajú a plienia všetko kresťanské, čo im do cesty na dobývaných územiach príde.

Neznámi páchatelia si svoj hnev, frustráciu, nenávisť, alebo možno len negatívnu energiu nevybitú poctivou prácou namierili na miesto posledného odpočinku tých, ktorí sa brániť nevedia. Nezničili len náhrobné kamene, ale pošliapali úsilie všetkých slušných občanov o pokojné spolužitie všetkých Oravčanov bez rozdielu.

Mnohí prívrženci extrémistických hnutí a sympatizanti s konšpirátormi a inými klamármi dvíhajú varovný prst a hlasne sa dožadujú práva na uplatnenie slobody prejavu.

Neuvedomujú si, alebo si nechcú uvedomiť, že prekrúcanie faktov či vedomé šírenie klamstva nemá so slobodou prejavu nič spoločné. Neuvedomujú si, alebo si nechcú uvedomiť, že vedomá manipulácia  s emóciami s cieľom  obohatiť sa,  či získať politické body je cestou do pekla, ktoré už v minulosti raz prepuklo a začali známou Krištáľovou nocou v nacistickom Nemecku.

Dôkazom toho je náhodne-nenáhodný časový sled udalostí dňa 16.12. 2019. Vynesenie rozsudku v kauze T. E. Rostasa a zničenie námestovského cintorína delí len niekoľkohodinový odstup.

Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku prosí všetkých slušných občanov Slovenska, aby nezostali mlčiacou väčšinou.“

Richard Duda

Predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí

Harabin deň pred tým upozorňoval, že verdikt v kauze Rostas môže podnietiť extrémizmus

Bývalý šéf Najvyššieho súdu SR v súvislosti so spomínaným verdiktom sudcu Rastislava Stieranku a prokurátora Honza v kauze obvinenia šéfredaktora Zem&Vek z extrémizmu len ďeň pred týmto incidentom varoval, že práve týmto rozhodnutím sa vytvorí nevraživosť medzi etnikami a nie citovaním slovenských dejateľov. „To je ten extrémizmus a preto musia byť trestne stíhaní a budú trestne stíhaní za zneužitie právomoci verejného činiteľa,“ upozornil Harabin.

„Po týchto dejateľoch sú pomenované naše ulice a mestá,“ dodal bývalý sudca.

Vyhlásil tiež, že verdikt samosudcu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku je v rozpore so Štrasburským dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ako aj v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.

 

Zdroj: aktuality.sk / InfoVojna


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti