Väčšina Slovákov očkovaciu lotériu podľa prieskumu neschvaľuje a dáva to aj ostro najavo komentármi na sociálnej sieti Matovičovho ministerstva

04.08.2021 | 14:15
12
Slováci sú nahnevaní. Očkovaciu lotériu vnímajú ako najväčšiu frašku v histórii. Názory zverejnili na sociálnej sieti, pod príspevkom na stránke ministerstva financií. Ten má názov „Obrovský záujem o očkovaciu prémiu.“ 

Očkovaciu lotériu a odmeny za presviedčanie na očkovanie väčšina respondentov neschvaľuje, populárne sú však medzi tými, ktorí sa ešte len chystajú dať sa zaočkovať. Vyplýva to z kontinuálneho prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý iniciuje SAV, MNFORCE a Seesame. Desiata vlna prieskumu sa uskutočnila od 15. do 20. júla.

Na otázku „Vláda chce pre všetkých zaočkovaných spustiť lotériu, v ktorej sa budú dať vyhrať až 2 milióny eur. Schvaľujte tento nápad?“ v prieskume odpovedalo áno 24,3 % respondentov. Naopak, tento nápad neschvaľuje 64,1 % respondentov a 11,6 % na to nemá názor. Očkovaciu lotériu najviac schvaľujú respondenti, ktorí sa ešte len chcú dať zaočkovať (57,9 %). Iba 6,8 % respondentov, ktorí sa neplánujú dať zaočkovať, uviedlo, že možnosť vyhrať v očkovacej lotérii by zmenila ich postoj.

Podľa prieskumu na otázku „Vláda rozhodla, že bude odmeňovať tých, ktorí presvedčia iných, aby sa dali zaočkovať. Schvaľujete tento nápad?“ odpovedalo áno 22,4 % respondentov. Naopak, tento nápad neschvaľuje 69,4 % respondentov a 8,2 % na to nemá názor. Odmenu za presviedčanie na zaočkovanie najviac schvaľujú respondenti, ktorí sa ešte len chcú dať zaočkovať (62,6 %). Iba 8,1 % respondentov, ktorí sa neplánujú dať zaočkovať, uviedlo, že ak by im za očkovanie ponúkli peniaze, tak by to zmenilo ich postoj

„Očkovacia lotéria a odmeny za presviedčanie na očkovanie nie sú v populácii príliš populárne, ale oceňujú ich najmä tí, ktorí sa ešte len plánujú dať zaočkovať. Pre túto skupinu respondentov to môže byť dôležitý motivačný faktor zrealizovať svoje odkladané rozhodnutie,“ povedal Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

„Očkovacia lotéria a odmeny môžu presvedčiť len malú časť z tých, ktorí očkovanie zatiaľ celkom odmietajú. Je však dôležité pripomenúť, že ľudí odmietajúcich očkovanie by v podstatne vo vyššej miere – viac než dvojnásobnej – presvedčila možnosť zaočkovať sa u svojho všeobecného lekára,“ dodala Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Projekt „Ako sa máte, Slovensko?“ dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Doteraz sa zrealizovali zisťovania šesťkrát v roku 2020 a štyrikrát v roku 2021.

„Ostro nesúhlasím, aby sa aj moje dane používali pre potreby lotérie.“ Slováci reagujú na očkovaciu lotériu

Slováci sú nahnevaní. Očkovaciu lotériu vnímajú ako najväčšiu frašku v histórii. Názory zverejnili na sociálnej sieti, pod príspevkom na stránke ministerstva financií. Ten má názov „Obrovský záujem o očkovaciu prémiu.“ 

Peniaze, ktoré budú vyplatené očkovaným, ktorí sa zapoja do lotérie sa nazývajú motivačné benefity. Faktom je, že nie všetci Slováci sú z týchto benefitov nadšení. Tých, ktorí tento nápad nepodporujú, nájdeme v oboch táboroch. Aj medzi zaočkovanými, aj medzi nezaočkovanými. Medzi 206 komentármi k príspevku na stránke ministerstva financií sme nenašli ani jeden, ktorý by nápad pochválil.

Na sociálnej sieti ministerstva financií prebiehajú nahnevané diskusie

„O tom, či sa dám zaočkovať, som sa rozhodovala sama, aby som ochránila seba a moju rodinu, okolie. Matovič nech ďalej nerozdeľuje ľudí! Každý rozumný človek o sebe rozhoduje sám, bez ohľadu na to, či jeden blázon nás chce celkom ovládnuť losovaním !!! Ako minister financií SR je zodpovedný za zodpovedné hospodárenie s našimi príspevkami do štátneho rozpočtu a tie by mal šetriť na horšie časy,“ píše pani Katarína.

„Ostro nesúhlasím, aby sa aj moje dane používali pre potreby lotérie. Zaočkovala som sa pre moju rodinu, pre svoje okolie, preto, aby spoločnosť mohla fungovať a ostali prostriedky na školy, liečenie iných chorôb, na riešenie ekologických problémov a milióny prospešných vecí. Nie preto, aby ste uplácali ponižujúcim spôsobom ľudí, ktorí sú príliš nevzdelaní či neochotní zamyslieť sa nad faktami a dôverovať vede. A rozhadzujete aj peniaze tých, ktorí by sa radi/rady dali zaočkovať, ale zo zdravotných dôvodov nemôžu. Dane platia, platia odvody, sú zodpovední a starostliví k iným. Ale napriek tomu ich vaša lotéria vylúčila! Nezabudneme vám to vo voľbách, pán minister – bez obáv!“ píše Zuzana.

„Energiu a peniaze ste mali dať do zdravého životného štýlu občanov Slovenska. To by malo zmysel z pohľadu prevencie. Takto zrealizovaná akcia je bez záruky, že bude mať účinok na skupinu ľudí ktorí sa neočkovali. Ak ste sa rozhodli dávať odmenu, tak najskôr by mal mať na to štát v kase peniaze. Náš štát je historicky najviac zadlžený a u kormidla sú žiaľ namiesto odborníkov PR špecialisti,“ píše Milan.

„To je „odmena“ za vedľajšie účinky po očkovaní? Hahaha človeku sa rozum zastavuje čo to ešte nevymyslia. Celý svet hore nohami,“ píše Monika.

Nečakanou podmienkou očkovacej lotérie je podľa portálu Dnes24, že výherca musí telefón dvihnúť do 20 sekúnd, inak o prémiovú výhru automaticky prichádza. Do žrebovania tiež nebude nikto zaradený okamžite. Nutné je sa osobitne registrovať a reláciu sledovať. Pri žrebovaní najvyššej sumy 100 000 eur bude nutné si zapamätať aj heslo, ktoré výherca musí po dvihnutí telefónu do 20 sekúnd automaticky odrecitovať.

Zdroj: veci-verejne.sk / hlavnydennik.sk


Zaujímavosti