V nitrianskej nemocnici operovali nesprávne koleno, na konte však majú oveľa viac chýb

13.05.2019 | 15:11 Nemocnica nevie vysvetliť ako ku chybe prišlo.

Fakultná nemocnica v Nitre je fenomén: roky sa umiestňuje na popredných miestach rebríčka štátnych nemocníc, na druhej strane sa s ňou ale spájajú aj veľké pochybenia.

Za azda najznámejší prípad Šimona Bucha, ktorý ostal pre chybu lekárov v bdelej kóme, musela zaplatiť rekordné odškodné. Okrem toho v nemocnici bielili zdravotnú dokumentáciu novorodenca a po smrti malého Sebastiána padli obvinenia voči sestrám aj lekárkam. 

Problémy sa v nitrianskej nemocnici objavili za viacerých riaditeľov.

Po nedávnom prípade, kedy pacientovi operovali nesprávne koleno, sa na stretnutie so súčasným vedením nemocnice chystá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smer-SD). Stretnutie by malo byť v utorok.

„Viem, že týchto pochybení je tam už trošku viac, takže pozrieme sa na to,“ povedala. Bezpečnosť pacientov idú riešiť aj zákonom.

Operovali nesprávne koleno

Pred týždňom v nitrianskej nemocnici zoperovali 75 - ročnému pacientovi Františkovi nesprávne koleno. Bývalému futbalistovi namiesto pravého kolena urobili zákrok na ľavom.

Nemocnica si chybu priznala, no zároveň to zmierňovala tým, že ani druhé koleno nemal pacient úplne zdravé. Lekár, ktorý pána Františka operoval, dostal výpoveď a primár kliniky úrazovej chirurgie a ortopédie prišiel o funkciu.

Nemocnica nevie vysvetliť ako ku chybe prišlo. „Došlo k zlyhaniu ľudského faktora. Operatér si nevie vysvetliť, prečo k tomuto zlyhaniu došlo, deň pred operáciou sám operatér pacienta vyšetril," uviedla hovorkyňa FN Nitra Tatiana Timková. 

Nemocnica pripúšťa odškodnenie pacienta, hovorí, že vzhľadom na aktuálne prebiehajúce šetrenie prichádza aj táto alternatíva do úvahy. Podotýka ale, že definitívne riešenie bude až po ukončení šetrenia zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Na úrad sa obrátil samotný pacient. 

„Myslím, že by to bolo slušné a milé,“ odpovedala na otázku odškodnenia ministerka Kalavská.

Dohľad zo strany ÚDZS stále prebieha a o jeho výsledku bude úrad informovať až po jeho ukončení. 

Fakultná nemocnica v Nitre, tak ako aj iné štátne nemocnice je trojčlennou Radou riaditeľov a podľa vyjadrenia Timkovej dôvod na odchod nevidia. 

„Generálna riaditeľka okamžite konala a sme za to, že aktuálne na základe výsledkov šetrenia a nápravných opatrení nie je dôvod na odstúpenie ktoréhokoľvek z členov štatutárneho orgánu Rady riaditeľov," uviedla hovorkyňa.

Po medializácii tohto prípadu sa prevalil aj ďalší, ktorý sa v rovnakej nemocnici stal pacientovi Karolovi - operovali ho len niekoľko dní pred Františkom. Karolovi dali do ľavého kolena vložku, ktorá je určená do pravého kolena. Namiesto jednej operácie musel absolvovať dve.

Prípad Šimon

Zďaleka však nejde o najzávažnejšie prípady nitrinskej nemocnice. V roku 2007 podstúpil v tamojšej nemocnicii bežnú operáciu nosovej priehradky Šimon Buch. Vtedy 16-ročný chlapec skončil po zákroku s poškodeným mozgom v bdelej kóme.

Počas operácie mu prestalo biť srdce. Lekári ho síce oživili, no po zákroku ho namiesto ARO dali na pooperačnú izbu. Po dvoch hodinách zistili, že sa z anestézy neprebudil - chlapec skončil s poškodeným mozgom. 

Súd rozhodol, že nemocnica musí zaplatiť rodine odškodné pol milióna eur.

V tom istom roku (2013) ako krajský súd potvrdil rozhodnutie okresného súdu o výške odškodného pre Šimona a jeho rodinu, sa nemocnica zviditeľnila opäť. Otvorila sa kauza bielenia zdravotnej dokumentácie novorodneca Miška.

Po tom, čo sa Miško narodil predčasne s obojstranným zápalom pľúc, ho v nemocnici  liečili gentamycínom. Keď sa jeho stav nezlepšoval, previezli ho do hlavného mesta na Kramáre, kde skonštatovali, že chlapcovi zlyhávajú obličky. Bratislavskí lekári predpokladali, že zlyhanie spôsobil gentamycín.

Túto informáciu neskôr v dokumentácii zabielila prednostka kliniky novorodencov, detí a dorastu v Nitre. Podľa zákona tak nemala právo urobiť a po prevalení kauzy, prišla o svoj post.
Ministerstvo spravodlivosti nedávno prišlo s návrhom, podľa ktorého má byť bielenie zdravotnej dokumentácie trestným činom.

Opäť obvinili lekárky

Predvlani v nitrianskej nemocnici hospitalizovali trojročného Sebastiána pre zvýšenú hladinu cukru. Po niekoľkých hodinách zomrel na opuch mozgu.

Nemocnica podľa úradu pre dohľad pochybila pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Personál podľa jeho záverov nesledoval chlapcove telesné funkcie.

Sebastiánovi sa počas spánku zastavilo srdce, personál si to všimol až keď na to upozornila jeho mama. Chlapca oživovali a následne previezli do Bratislavy, kde už len skonštatovali mozgovú smrť.

V prípade boli obvinené tri lekárky a dve sestry. Lekárky podali sťažnosť voči obvineniu, prokurátor im vyhovel a vec vrátil vyšetrovateľovi. V apríli po vyše roku, vyšetrovateľ opäť obvinil dve z troch lekárok pre prečin usmrtenia.

Spoločným menovateľom všetkých prípadov bolo to, že si to takpovediac niekto z personálu odniesol. Ako inak ale nemocnica zabezpečila, aby sa podobné prípady neopakovali nie je zrejmé, keďže na otázku neodpovedala. 

Ministerska hovorí, že bezpečnosť pacientov sa bude riešiť systémovo- novelou zákona.

„Na základe toho každý poskytovateľ, či ústavnej alebo ambulantnej ústavnej starostlivosti bude musieť mať interný systém bezpečnosti pacienta,“ povedala Kalavská. Slovensko bolo podľa nej jednou z posledných krajín EÚ, ktorá bezpečnosť pacienta nemala zadefinovanú zákonom.

V nemocniciach sa podľa návrhu majú robiť takzvané klinické audity, pod hlavičkou ministerstva. Budú hodnotiť, či nemocnica ide v súlade so štandardnými postupmi pri liečbe, či predchádza nežiadúcim udalostiam – poškodeniu zdravia, odhaľovať nedostatky a podniecovať ich odstránenie. Údaje z klinických auditov chce potom ministerstvo zverejňovať na svojej webovej stránke.

Plusy a mínusy

Nitrianska nemocnica sa posledné roky drží v rebríčkoch najväčších štátnych nemocníc na popredných miestach. V roku 2016 dokonca získala titul nemocnica roka, hoci v tom roku mala problémy s nedostatkom anesteziológov a musela odkladať operácie. 

Rebríček robí Inštitút INEKO zo všetkých dostupných dát a zohľadňuje tam ako poskytovanú zdravotnú starostlivosť, tak aj hospodárenie, transparentnosť a spokojnosť pacientov. 

Nitru v rebríčku ťahalo najmä jej dobré hospodárenie. Fakultná nemocnica spod Zobora bola roky jedinou, respektíve jednou z mála, ktorá sa nedostávala do straty a nevytvárala dlhy. 

Naopak výrazne krívala v transparentnosti, zle vychádzala aj pri úmrtnosti na akútne mozgovo-cievne príhody.

Zdroj: aktuality.sk


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti