V Estónsku prestali hľadať raketu, ktorú v blízkosti Ruska odpálila španielska stíhačka zapojená do cvičenia NATO

17.08.2018 | 19:44Tomáš Hlaváč Ak by vystrelená raketa zamierila na východ, a nie na sever, mohla by teoreticky dopadnúť na územie Ruskej federácie s nepredvídateľnými následkami.

Estónska armáda ukončila pátranie po rakete vzduch-vzduch, ktorú na juhovýchode krajiny začiatkom augusta omylom odpálilo španielske lietadlo Eurofighter. Podľa agentúry Delphi sa napriek usilovnému pátraniu raketu objaviť nepodarilo.

Raketu vypálilo španielske lietadlo pri prelete mesta Otepää, naposledy bola videná asi 40 kilometrov od mesta Tartu. Madrid nad incidentom vyjadril poľutovanie, do vyšetrovania sa zapojili orgány Severoatlantickej aliancie. Príčinou udalosti bola údajne ľudská chyba.

Estónska armáda pôvodne tvrdila, že pravdepodobné miesto dopadu pozná. Objavili sa aj špekulácie, že strela sa sama vo vzduchu zničila alebo explodovala v neobývanej oblasti. Na incident reagovalo susedné Rusko. Agentúra TASS napísala, že ak by vystrelená raketa zamierila na východ, a nie na sever, mohla by teoreticky dopadnúť na územie Ruskej federácie s nepredvídateľnými následkami.

Vrchný veliteľ estónskeho letectva Riivo Valga v piatok v Tallinne novinárom povedal, že všetky miesta, kam mohla raketa teoreticky dopadnúť, boli prehľadané. Do akcie sa zapojili vojenské vrtuľníky a bezpilotné lietadlá a päť špeciálnych ženijných tímov.

„Všetky rozumné varianty boli vyčerpané, aktívne vyhľadávanie sme ukončili,“ povedal generál Valga. Varovanie obyvateľstva, aby sa nedotýkalo podozrivých predmetov, však podľa Valgeho trvá.

Zdroj: ČTK

Zaujímavosti