USA otvorili ambasádu v Jeruzaleme. Izraelskí vojaci zastrelili najmenej 37 protestujúcich Palestínčanov

14.05.2018 | 15:37 Protesty Palestínčanov sú namierené proti pozemnej, vzdušnej a námornej blokáde pásma Gazy.

Na najmenej 37 stúpol počet obetí v radoch Palestínčanov, ktorí prišli v pondelok o život v dôsledku streľby izraelskej armády na hraniciach s pásmom Gazy, informuje agentúra DPA s odvolaním sa na palestínske zdravotnícke zdroje.

Pri ostrej izraelskej streľbe utrpelo zranenia približne 500 Palestínčanov.

Podľa izraelskej armády boli traja Palestínčania zabití, keď sa snažili umiestniť pri pohraničnom plote výbušné zariadenie. Na protestoch sa zúčastnilo viac ako 35.000 Palestínčanov, uviedla armáda s tým, že demonštranti hádžu na vojakov zápalné bomby, kamene a iné predmety.

Protesty Palestínčanov sú namierené proti pozemnej, vzdušnej a námornej blokáde pásma Gazy, ako aj proti otvoreniu amerického veľvyslanectva v Jeruzaleme, naplánovanému na pondelňajšie popoludnie.

Izrael varoval v pondelok obyvateľov pásma Gazy, aby sa počas plánovaných hromadných protestov nepribližovali k izraelským hraniciam, lebo tým môžu ohroziť svoje zdravie alebo život.

Izrael "zasiahne proti akémukoľvek pokusu o poškodenie bezpečnostného plota alebo proti pokusom o ohrozenie zdravia príslušníkov izraelských ozbrojených síl," uvádza sa na letákoch, ktoré v pondelok nad pásmom Gazy zhadzovali lietadlá izraelských vzdušných síl.

Nepokoje vypukli v deň otvorenia americkej ambasády v Jeruzaleme. Na ceremónii z USA dorazila Ivanka Trumpová, jej manžel Jared Kushner a dvanásť kongresmanov.

Zdroj: hnonline.sk

Zaujímavosti