USA chcú podmieniť vstup do krajiny len osobám plne zaočkovaným proti Covid-19

05.08.2021 | 09:00
11
V USA sú zatiaľ schválené na predbežné použitie očkovacie látky od spoločností Moderna, Pfizer/BioNTech a Johnson & Johnson.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena pripravuje plán, na základe ktorého by na územie Spojených štátov mohli vstúpiť len cudzinci, ktorí sú plne zaočkovaní proti novému koronavírusu. V stredu to pre agentúru Reuters uviedol nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu.

Má ísť o súčasť plánu na zrušenie cestovných obmedzení zavedených v apríli, ktoré obyvateľom väčšiny krajín znemožňujú vstup do USA. Washington tým chce opäť umožniť cestovanie a pomôcť tak turizmu i leteckým spoločnostiam, vzhľadom na šírenie vysoko nákazlivého variantu delta a stúpajúci počet prípadov covidu však nie je pripravený okamžite zrušiť všetky opatrenia, priblížil zástupca Bieleho domu.

Podľa neho pôjde o "fázový prístup", podľa ktorého budú musieť byť cudzí štátni príslušníci cestujúci do USA - až na malé výnimky - plne zaočkovaní. Zatiaľ nie je známe, odkedy by mala povinnosť preukazovať sa certifikátom o očkovaní začať platiť, ani to, ktoré vakcíny budú USA uznávať.

Otázne je, či pôjde len o vakcíny schválené v Spojených štátoch alebo napríklad tie, ktoré povolila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V USA sú zatiaľ schválené na predbežné použitie očkovacie látky od spoločností Moderna, Pfizer/BioNTech a Johnson & Johnson.

Mimoriadne obmedzenia v cestovaní zaviedli USA vlani v januári najprv pre Čínu, neskôr na tento zoznam pridali i mnoho iných krajín vrátane Juhoafrickej republiky či Brazílie a naposledy v máji Indiu.

Obmedzenia platia až na výnimky (občania USA a ďalšie skupiny osôb) i pre cestujúcich, ktorí boli posledných 14 dní v Británii, Írsku či niektorej z 26 krajín Schengenského priestoru. Všetci ľudia cestujúci letecky sa musia pri vstupe do USA preukázať negatívnym testom na koronavírus.

Zdroj: ta3.com


Zaujímavosti