Turci našli dôkaz, že saudskoarabského novinára zabili na konzuláte

16.10.2018 | 16:46 Chášukdží v poslednom roku korunného princa bin Salmána opakovane kritizoval za spôsob, ako preberá čoraz viac moci, za krvavú vojnu v Jemene či za stíhanie disidentov.

Turecká polícia našla "určitý dôkaz" o tom, že saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího zabili na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.

Informovala o tom agentúra AP, s odvolaním sa na vysokopostaveného tureckého úradníka. Ten bližšie podrobnosti neuviedol.

Chášukdží patril medzi popredných kritikov vplyvného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána.

Čo sa stalo?

Novinár zmizol po tom, čo 2. októbra vstúpil do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule, aby si tam vyzdvihol dokumenty potrebné na sobáš so svojou tureckou snúbenicou.

Budovu konzulátu prehľadal tím tureckých vyšetrovateľov v noci na utorok, teda dva týždne po Chášukdžího zmiznutí. V utorok pátrali aj v rezidencii saudskoarabského konzula a prehľadali vozidlá, ktoré využíva diplomatická misia.

Saudská Arábia tvrdí, že novinár z konzulátu odišiel v poriadku, no žiadne dôkazy neukázala.
Médiá v utorok ráno písali, že krajina nakoniec prizná, že Chášukdží zomrel na pôde jej konzulátu ako následok vypočúvania.

Podľa denníka Washington Post sa tak však nestane skôr, ako sa Saudská Arábia nedohodne s tureckými úradmi na tom, ako bude vyšetrovanie vyzerať, píše denník Washington Post, pre ktorý Chášukdží písal, s odvolaním sa na dva diplomatické zdroje.

Saudská Arábia do pondelka blokovala aj vyšetrovanie vraždy, keď nevpustila na pôdu konzulátu tureckých policajtov. Turci s tým nemohli nič urobiť, keďže podľa Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch je konzulát diplomatickou pôdou a domáci štát musí rešpektovať jej nedotknuteľnosť.

Saudskoarabské zastúpenie nakoniec s príchodom tureckých vyšetrovateľov súhlasilo až v pondelok, no niekoľko dní pred tým bolo vidieť viacerí ľudí s mopmi a ďalšími čistiacimi zariadeniami, ako vychádzajú z konzulátu.

Preto odborníci spochybňovali, či sa na mieste činu dá po dvoch týždňoch vôbec niečo relevantné nájsť, píše Guardian.

Pompeo v Rijáde

Do Saudskej Arábie v utorok priletel americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorý sa v Rijáde stretol s kráľom Salmánom aj korunným princom Muhammádom bin Salmánom.

"Sme silní a starí spojenci, výzvam čelíme spoločne," privítal podľa BBC Pompea korunný princ, ktorý v poslednom roku de facto riadi krajinu.

Pompeo po stretnutí so Salmánom monarchovi poďakoval za "odhodlanie dôkladne a transparentne incident vyšetriť", povedal hovorkyňa americkej diplomacie Heather Nauertová.

Princ musí odísť

Americký senátor a spojenec prezidenta Trumpa Lindsey Graham medzitým v televízii Fox News vyhlásil, že podľa jeho názoru je za smrťou novinára priamo korunný princ, ktorý si vraždu objednal.

Citoval správu, podľa ktorej princ Muhammád odobril vypočúvanie alebo presun Chášukdžího do vlasti a že spravodajský dôstojník, ktorý bol princovým priateľom, novinára zavraždil.

Chášukdží v poslednom roku korunného princa opakovane kritizoval za spôsob, ako preberá čoraz viac moci, za krvavú vojnu v Jemene či za stíhanie disidentov.

"Princ musí odísť," vyhlásil a dodal, že do Saudskej Arábie sa nevráti, kým sa tak nestane. "Som najväčším obrancom kráľovstva, ale teraz zavedieme sankcie, ktoré pošlú Saudskú Arábiu do pekla," vyhlásil.

Zdroj: sme.sk

Zaujímavosti