Trump odmietol oceniť zosnulého senátora McCaina

27.08.2018 | 11:07 Prezidentova hovorkyňa a personálny šéf Bieleho domu údajne presadzovali oficiálne uznanie McCaina, ktorého označili za hrdinu.

Americký prezident Donald Trump odmietol oceniť život a pôsobenie zosnulého republikánskeho senátora Johna McCaina v oficiálnom vyhlásení Bieleho domu. Píše o tom denník The Washington Post (WP) s odvolaním sa na súčasného aj bývalého poradcu v Bielom dome. Trump svojim poradcom oznámil, že miesto takého vyhlásenie dáva prednosť krátkemu tweetu k sobotňajšiemu úmrtiu jeho ostrého kritika.

Trumpova hovorkyňa Sarah Sandersová a personálny šéf Bieleho domu John Kelly údajne presadzovali oficiálne uznanie McCaina, ktorého označili za hrdinu. Sandersová dokonca cez víkend pre Trumpa pripravila konečné znenie textu príslušného vyhlásenia. To ale nakoniec zverejnené nebolo.

Trump tak iba na twitteri zverejnil krátku neosobnú správu, v ktorej vyjadril sústrasť rodine senátora za štát Arizona.

McCain bol počas vojny vo Vietname vojnovým zajatcom a v roku 2008 neúspešne kandidoval v amerických prezidentských voľbách. Cez víkend potom prehral boj s agresívnou formou rakoviny mozgu. bol považovaný za jedného z najrešpekto­vanejších členov Kongresu a experta na zahraničnú, bezpečnostnú a obrannú politiku.

Bývalý hovorca Trumpovho právnického tímu Mark Corallo označil podľa WP Trumpove reakciu na úmrtie McCaina za príšernú. Od amerického prezidenta sa podľa Coralla v takej chvíli očakáva, že bude hovoriť o skone ozajstného amerického hrdinu.

Trump pred časom okrem iného povedal, že McCain nie je žiadny vojnový hrdina a s odkazom na obdobie, ktoré senátor strávil v zajatí, uviedol, že má rád ľudí, ktorí sa do zajatia nedostali. Americká CNN s odvolaním sa na rodinných priateľov uviedla, že McCain nechcel Trumpa na svojom pohrebe.

Zdroj: ČTK

Zaujímavosti