Trump odkázal klimatickej alarmistke Thunbergovej, aby sa naučila zvládať svoj hnev

13.12.2019 | 12:14 Prezident USA vo štvrtok zároveň kritizoval rozhodnutie časopisu Time, ktorý vyhlásil švédsku klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú za osobnosť roka 2019.

Americký prezident Donald Trump odporučil vo svojom dnešnom rannom tweete Švédke Grete Thunbergovej, ktorá sa stala symbolom mladých ľudí dožadujúcich sa účinnejšieho boja proti klimatickým zmenám, aby sa upokojila a išla radšej s kamarátkou do kina.

Thunbergová na to reagovala veľmi rýchlo a získala si tým ocenenie mnohých ľudí, keď svoju charakteristiku na twitterovom účte rozšírila v duchu Trumpovho odporúčaní.

Trump tweet napísal krátko po tom, čo časopis Time v stredu vyhlásil Thunbergovú za osobnosť roka.

"Také smiešne. Greta musí zapracovať na svojom probléme zvládania hnevu a potom si zájsť s kamarátkou na nejaký dobrý starý film! Upokoj sa Greta!" napísal Trump.

Thunbergová, ktorá trpí ľahšou formou autizmu, s reakciou neotáľala. Svoj profil na twitteri promptne upravila takto: "Dospievajúca osoba, ktorá pracuje na tom, ako zvládať hnev. Práve teraz sa upokojuje a s kamarátkou sleduje dobrý starý film."

Trump sa o Thunbergovej zmienil na twitteri už v septembri, keď bola študentka v USA na klimatickom summite OSN a predniesla na ňom kritický prejav.

"Vyzerá ako veľmi šťastné dievča, ktoré sa teší na jasnú a úžasnú budúcnosť. To rád vidím," napísal vtedy Trump sarkasticky na twitteri.

Aj vtedy Švédka pohotovo zmenila svoju charakteristiku a vo svojom profile sa opísala ako "veľmi šťastné dievča, ktoré sa teší na jasnú a úžasnú budúcnosť".

Thunbergovú kritizovali za jej aktivity i ďalší politici, okrem iných aj brazílsky prezident Jair Bolsonaro. Prekážala mu jej kritika zaobchádzania s indiánmi, ktorí chránia amazonský prales pred výrubom. 

Trump kritizoval Time za to, že za osobnosť roka vyhlásil Thunbergovú

Prezident Spojených štátov Donald Trump vo štvrtok kritizoval rozhodnutie časopisu Time, ktorý vyhlásil švédsku klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú za osobnosť roka 2019 a označil ho za "smiešne".

Trump Thunbergovej odporučil, aby pracovala na zvládaní svojho hnevu a vybrala sa do kina, informovala agentúra AFP.

Ako konštatovala agentúra AP, nie je to prvýkrát, čo Trump slovne zaútočil v prípade, že nebol za svoj vplyv ocenený on. Keď časopis Time za osobnosť roka v roku 2015 vyhlásil nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, Trump ju obvinil z toho, že "ničí Nemecko". On sa vtedy v zozname Time umiestnil na druhom mieste.

Trump je tento týždeň už druhým svetovým lídrom, ktorý 16-ročnú aktivistku kritizoval. Po tom, ako Thunbergová vyjadrila svoje znepokojenie nad rastúcim násilím voči domorodému obyvateľstvu Brazílie, ktoré chráni amazonský prales pred nelegálnym výrubom, voči jej slovám v utorok ostro vystúpil brazílsky prezident Jair Bolsonaro.

Greta Thunbergová sa stala známou po tom, ako vlani denne protestovala pred švédskym parlamentom, pričom žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene. Mladých ľudí na celom svete tým inšpirovala k vlne protestov známych ako "Piatky za budúcnosť".

Články súvisiace s tematikou:

Zdroj: ČTK / 24hod.sk


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti