Teroristický útok v Kolíne nad Rýnom mal islamistické pozadie, tvrdí nemecká prokuratúra

17.10.2018 | 17:16 Medzi indície ukazujúce na pokus o teroristický útok patrí napríklad to, že sa páchateľ podľa svedkov hlásil k takzvanému islamskému štátu.

Nemecké najvyššie štátne zastupiteľstvo má dostatok indícií, že pondelkový incident na stanici v Kolíne nad Rýnom mal radikálne-islamistické pozadie. Uviedlo v stredu vo svojom tlačovom vyhlásení.

Kvôli útoku teraz čelí obvineniu z pokusu o vraždu a o ťažké ublíženie na zdraví päťdesiatpäťročný Sýrčan. Páchateľ v pondelok popoludní v reštaurácii McDonald's na kolínskej stanici začal rozlievať horľavinu, a neskôr odpálil takzvaný Molotovov koktail. V reštaurácii, kde vážne popáleniny utrpela 14-ročná dievčina, sa potom spustil protipožiarny systém.

Zrejme kvôli tomu muž, ktorý možno chcel ohňom odpáliť malé plynové nádoby s kovovými súčiastkami, ktoré mal so sebou, zamieril do neďalekej lekárne. Tam vzal jednu ženu ako rukojemníčku a niekoľko hodín ju aj s pomocou airsoftovej zbrane, ktorá bola na nerozoznanie od strelnej zbrane, zadržiaval. Špeciálne jednotky nakoniec ženu, ktorá utrpela ľahké zranenia, oslobodili. Útočníka pri akcii niekoľkokrát zasiahli.

Medzi indície ukazujúce na pokus o teroristický útok patrí napríklad to, že sa páchateľ podľa svedkov hlásil k takzvanému islamskému štátu a požadoval tiež možnosť vycestovať za touto organizáciou do Sýrie. Naviac sa domáhal prepustenia jednej ženy z väzenia, ktorej muž je údajne teroristom.

Vyšetrovatelia teraz pátrajú najmä po tom, či muž skutočne čin spáchal ako člen takzvaného Islamského štátu alebo inej teroristickej organizácie, prípadne či bol s niekým z takej organizácie v kontakte. Zisťujú tiež, či mal nejakého spolupáchateľa.

Zdroj: ČTK

Zaujímavosti