Taliansky vicepremiér: Ak Európska komisia nerozhodne čo s migrantmi, Taliansko nebude dávať do EÚ každoročne 20 miliárd eur

24.08.2018 | 19:24Tomáš Hlaváč Talianska vláda dala Európskej komisii termín na to, aby našla riešenie pre migrantov z lode Diciotti.

Podpredseda talianskej vlády Luigi Di Maio dal Európskej komisii (EK) termín do piatka na to, aby našla riešenie týkajúce sa prerozdelenia migrantov z paluby talianskej lode Diciotti, ktorá od nedele kotví v sicílskom prístave Catania. Ináč hrozí pozastavením finančných príspevkov do EÚ. Uviedla to tlačová agentúra Belga. Komisia do Ríma odkázala, že EÚ nie je spoločenstvom založeným na hrozbách.

Hovorkyňa EK v stredu priznala, že exekutíva pracuje na vyriešení problému, ako naložiť so 177 migrantmi na palube lode Diciotti. Podľa jej slov sa však členské štáty Únie nehlásia o prevzatie migrantov, ktorých Taliani ešte 16. augusta zachránili z vôd Stredozemného mora.

Belga v tejto súvislosti pripomenula, že ani Belgicko nechce prebrať časť migrantov z lode Diciotti. Belgický štátny tajomník pre azyl Theo Francken vo štvrtok večer túto možnosť vylúčil.

„Nebudeme prijímať nelegálnych migrantov, ktorí odchádzajú na lodiach zo severnej Afriky. To nepredstavuje žiadne riešenie,“ uviedol Francken pre flámsku televíznu stanicu VRT.

Belgicko koncom júna prevzalo vyše desať nelegálnych prisťahovalcov zachránených na lodi Lifeline, prevádzkovanej mimovládnymi organizáciami. „Povedal som už vtedy, že ide o jedinečný prípad,“ zdôraznil Francken.

Belga upozornila, že rovnako tvrdý slovník používa aj taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý vo štvrtok upozornil, že nikto nepristane na území Talianska bez jeho súhlasu, a opäť zopakoval, že Taliansko sa nestane utečeneckým táborom zvyšku Európy.

Mierny a tvrdý prístup voči Únii

Di Maio, ktorý je zároveň aj šéfom vládnej koaličnej strany Hnutie piatich hviezd (M5S), vo štvrtok v odkaze pre Brusel uviedol, že v posledných mesiacoch sme mohli vidieť, ako funguje mierny prístup a ako funguje tvrdý prístup voči Únii.

„Z pozície tvrdej línie chcem urobiť ďalší návrh. Ak EÚ zotrvá vo svojom správaní, ak zajtra schôdza Európskej komisie nerozhodne nič ohľadom lode Diciotti a o prerozdeľovaní migrantov, tak potom ja a my všetci z M5S už nebudeme ochotní každoročne poskytovať Európskej únii 20 miliárd eur,“ uviedol Di Maio na svojej stránke na Facebooku.

V reakcii na tieto hrozby hovorca EK Alexander Winterstein v piatok uviedol, že Európska únia je spoločenstvom pravidiel a funguje na základe pravidiel a nie na základe hrozieb. Winterstein zároveň vyzval všetky zúčastnené strany, aby konštruktívne spolupracovali a našli rýchle riešenie tejto situácie.

Na lodi Diciotti bolo pôvodne 190 migrantov. Trinásť z nich sa vylodilo zo zdravotných dôvodov na ostrove Lampedusa. Vo štvrtok povolili talianske úrady vystúpiť z lode 27 maloletým migrantom.

Zdroj: aktuality.sk

Zaujímavosti