Taliansko žiada Európsku úniu o nájdenie krajín pre 177 migrantov

20.08.2018 | 11:54
0
Rím odoslal list po hrozbách zo strany talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho, že migrantov vrátia do Líbye, ak ich neprijmú iné európske krajiny.

Taliansko požiadalo Európsku úniu (EÚ), aby našla krajiny ochotné prijať 177 migrantov, ktorí sa už niekoľko dní nachádzajú na palube plavidla talianskej pobrežnej stráže.

Talianske ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu vo vyhlásení uviedlo, že napísalo list Európskej komisii, aby vypracovala riešenie, tak ako sa to v minulých dvoch mesiacoch stalo už niekoľkokrát.

Rím odoslal list po hrozbách zo strany talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho, že migrantov vrátia do Líbye, ak ich neprijmú iné európske krajiny. Líbyu však EÚ nepovažuje za bezpečný prístav, pripomína v pondelok agentúra AP.

Loď Diciotti sa nachádza v Stredozemnom mori pri pobreží Lampedusy po tom, ako vo štvrtok 16. augusta zachránila celkovo 190 ľudí. Trinásť z nich, ktorí potrebovali naliehavú lekársku pomoc, vzali na taliansky ostrov. Na prijatie zvyšných 177 vyzval Rím Maltu, tá to však odmietla s tvrdením, že čln s migrantmi nebol v tiesni, pričom títo ľudia odmietli maltskú pomoc a chceli pokračovať v ceste do Talianska.

Taliansko v júni po nástupe novej populistickej a euroskeptickej vlády ukončilo dovtedajšiu prax prijímania takmer všetkých migrantov prichádzajúcich zo severnej Afriky, keď zakázalo vo svojich prístavoch zakotviť záchranným lodiam.

Tie vo viacerých prípadoch strávili niekoľko dní na mori pred tým, ako sa vydali na Maltu alebo do Španielska. Niektorým lodiam s migrantmi povolili zakotviť v prístavoch až po tom, ako viaceré krajiny EÚ súhlasili, že si týchto migrantov medzi sebou rozdelia.

Zdroj: aktuality.sk


Zaujímavosti