Szijjártó zaslal list rakúskemu prezidentovi o tzv. Sorosovom pláne

10.05.2018 | 10:14 Z plánu okrem iného vyplýva, že Soros chce zrušiť národné hranice.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó zaslal rakúskemu prezidentovi Alexanderovi Van der Bellenovi tzv. Sorosov plán. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na budapeštiansky rezort diplomacie.

Kancelária prezidenta Rakúskej republiky potvrdila vo Viedni pre tlačovú agentúru APA, že dostala list v dĺžke trištvrte strany obsahujúci šesť krátkych citátov.

List je zrejme reakciou na fakt, že najvyšší rakúsky predstaviteľ nedávno v interview pre viedenský týždenník profil označil amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa za predstaviteľa civilnej spoločnosti a filantropa, ktorý investuje milióny do univerzít a na podporu prodemokratických mimovládnych organizácií.

Sorosovu kritiku, v zmysle ktorej podporuje tento muž vlny migrantov smerujúcich na starý kontinent, označil Van der Bellen za úplne pomýlenú. Rakúsky prezident reagoval aj na tvrdenia úradujúceho šéfa parlamentného klubu rakúskych slobodných z FPÖ Johanna Gudenusa, v zmysle ktorých jestvujú "presvedčivé" informácie o Sorosovej podpore migračnej vlny. Van der Bellen označil na stránkach spomínaného týždenníka tieto vyjadrenia za "jednoducho smiešne".

Podľa maďarskej strany sa tzv. Sorosov plán stal aj v Rakúsku v uplynulých týždňoch významným predmetom politických diskusií.

Soros osobne podľa neho vraj použil slovo plán a detailne stanovil, koľko miliónov migrantov treba dostať a rozdeliť v Európe. Z plánu údajne vyplýva, že Soros chce zrušiť národné hranice a Európska únia má významnou sumou prispieť na osídľovanie starého kontinentu migrantmi.

Šéf maďarskej diplomacie informoval v liste rakúskemu prezidentovi aj o tom, že tzv. Sorosov plán vyvolal v Maďarsku značné diskusie a že občania v parlamentných voľbách hlasovali jednoznačne za bezpečnosť krajiny, ochranu jej suverenity a stop migrantom, opätovne voliac doterajšiu vládnu stranu premiéra Viktora Orbána.

Maďarský minister zahraničných vecí už skôr vyjadril poľutovanie nad skutočnosťou, že sa rakúsky spolkový prezident postavil na stranu Sorosa a migrantov.

Zdroj: 24hod.sk

 

Zaujímavosti