Súdny dvor EÚ vyhovel požiadavke eurokomisie a udelil Poľsku pokutu milión eur denne, pretože sa odmieta podriadiť direktíve eurobyrokratov

28.10.2021 | 09:00
18
Pokutu by mala krajina platiť dovtedy, kým sa úplne nepodriadi príkazu súdu a sporný orgán prestane fungovať.

Súdny dvor Európskej únie udelil v stredu (27. 10.) Poľsku pokutu vo výške milión eur denne za to, že nepozastavilo činnosť disciplinárnej komory najvyššieho súdu trestajúcej sudcov. Súd o tom informoval na twitteri. Námestník poľského ministra spravodlivosti označil rozhodnutie súdu za vydieranie.

Spor o disciplinárny režim poľských sudcov je súčasťou širšieho konfliktu o poľskú justičnú reformu, ktorej časti podľa justície EÚ ohrozujú nezávislosť súdnictva v krajine. Pokutu by mala krajina platiť dovtedy, kým sa úplne nepodriadi príkazu súdu a sporný orgán prestane fungovať.

Penále pre Varšavu sú podľa verdiktu európskeho súdu „nevyhnutné na to, aby sa predišlo vážnym a nenapraviteľným škodám proti právnemu poriadku Európskej únie a hodnotám, na ktorých je založená, a to najmä v zásade právneho štátu,“ píše agentúra AP.

Rozhodnutie prichádza po tom, čo Európska komisia (EK) požiadala o uvalenie „finančných penále“, aby sa zaistilo dodržanie júlového predbežného opatrenia Súdneho dvora EÚ proti aplikácii časti poľskej súdnej reformy. Poľský ústavný súd totiž toto rozhodnutie odmietol s tým, že je v rozpore s poľskou ústavou.

Súdny dvor EÚ predtým rozhodol, že Poľsko musí „okamžite zastaviť“ platnosť zákonov súvisiacich s fungovaním disciplinárnej komory tamojšieho Najvyššieho súdu.

Podľa EK disciplinárna komora poľského Najvyššieho súdu, ktorá vznikla v roku 2017, narúša nezávislosť súdnictva, a tým aj európske právo. Poľsko ustanovilo disciplinárnu komoru v rámci širšej súdnej reformy, ktorá sa stala predmetom dlhodobého sporu medzi Varšavou a Bruselom.

Poľská vláda tvrdí, že cieľom reformy je boj proti korupcii a reliktom komunizmu v justícii.

Poľsko dostalo inú pokutu pol milióna eur denne už pred mesiacom za to, že neprerušilo práce v hnedouhoľnej bani Turov, proti ktorého rozšíreniu podalo žalobu Česko. Varšava ale pokutu neplatí. 

Zdroj: spravy.rtvs.sk


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti